Aktualności

Studia w krajach Unii Europejskiej.

2013-05-08
Przemyskie Targi Edukacji i Pracy.
12 kwietnia 2013 roku w Przemyślu odbyły się Targi Edukacji i Pracy. Zostały zorganizowane przy wspólnym udziale Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, działającego przy uczelni Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct oraz Ochotniczych Hufców pracy.
Podczas spotkania zostały przedstawione setki  ofert pracy, zarówno w Polsce jak i za granicą. Poza tym zareklamowały się także szkoły ponadgimnazjalne oraz uczelnie wyższe 
z Przemyśla i okolic regionu. Celem spotkania było pokazanie uczniom, przyszłym studentom, a także poszukującym pracy szans  rozwoju zawodowego na Podkarpaciu, a także możliwości wyjazdu za granicę, np. do państw UE.
Nie od dziś wiadomo, iż fakt członkostwa Polski w UE powoduje, że nie musimy się już ograniczać tylko do naszego kraju, zarówno jeśli chodzi o pracę jak i o zdobywanie wiedzy podczas edukacji na studiach wyższych. W związku z powyższym uczestnicy naszego Koła Naukowego zaprezentowali dwa referaty: na temat warunków i sytuacji studiowania w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. 
Skupiłyśmy się przede wszystkim na pokazaniu młodym ludziom tego, jak wygląda przygotowanie dokumentów aplikacyjnych oraz całego proces rekrutacji, zarówno ze strony studenta, jak i uczelni macierzystej i tej europejskiej. Na przykład w Wielkiej Brytanii prócz złożenia potrzebnych dokumentów wymagane jest jeszcze odbycie tzw. rozmowy rekrutacyjnej, czego w Polsce nie znamy, a szkoda 
Następnie przeanalizowałyśmy typowe warunki nauki oraz zakwaterowania, a także sposoby działalności studenckiej. Jako ciekawostkę można podać, iż w Niemczech, została powołana do życia organizacja dbająca o interesy studentów pod względem socjalnym nazywana Studentenwerk. Zajmuje się m.in. przydziałem miejsc do akademików, finansowaniem stołówek, oferuje także programy kulturalne.
Ogólnie rzecz biorąc zasady nauki na uczelniach wyższych w UE są podobne.
Natomiast wracając do Erasmusów. Są to programy, które umożliwiają studentom wyjazdy za granicę do krajów UE, na kilkumiesięczną praktykę, lub w celu podjęcia semestralnej nauki na uczelni wyższej. Podczas całego wyjazdu, zarówno uczelnia rodzima jak i przyjmująca trzymają pieczę nad studentem. WSPiA również podpisała odpowiedznie umowy  umożliwiające wymianę międzynarodową, np. z jedną ze szkół w Szkocji.
Na koniec dodajmy, iż nie ulega wątpliwości, że taki wyjazd to nie tylko świetne doświadczenie, ale także szansa na doszlifowanie języka, jak i na wiele większe możliwości na rynku pracy po ukończonych studiach.