Lektura - książki, orzeczenia, artykuły

Holocaust i życie po nim.

2017-05-18
Uratowany rysunkami jest historią urodzonego w 1927 roku polskiego (cieszyńskiego) Żyda, którego od śmierci ratuje talent, jaki skrywają jego złote ręce. Początkowo dzieli los z innymi Żydami - w roku 1939 ginie młodszy brat Spitzera, następnie umiera jego ojciec, w niedługim czasie wraz z matką zostają zesłani do getta w Strzemieszycach. Natomiast na karcie jego młodych lat wydarza się sytuacja surrealistyczna. Pewnego dnia jeden z Kapo wezwał go do siebie i powiedział, że skreśli go z listy i tym samym nie wyśle do obozu słynącego z morderczej pracy, jeżeli swoim ołówkiem opowie to co wówczas widział. Talent pozwolił mu przetrwać, chociaż nie uchronił przed ciężarem i tragedią wojny. W 1945 roku osiadł w Paryżu, gdzie mieszka po dziś dzień.

Jest w tej historii również zwykły, ludzki aspekt - Walter Spitzer, pomimo doznanych krzywd i tragedii ludzkich, których był naocznym świadkiem, pozostał osoba otwartą i nie bojącą się opowiadać o doświadczeniach swojej młodości. Jego obrazy dedykowane są cierpieniu, chociaż przez kilka lat starannie unikał tego tematu w swoich pracach. Tworzył wówczas portrety i pejzaże. Dopiero z czasem zdał sobie sprawę, że swoimi obrazami może opowiedzieć przyszłym pokoleniom o wojnie i spustoszeniu jakie ze sobą niesie. Dopiero wówczas zmienia się nurt jego twórczości i powstają kolorowe obrazy poświęcone Żydom polskim, ich życiu codziennym i od święta.

A gdyby ktokolwiek z Was był kiedyś w Paryżu, może przystanąć przy pomniku Le monument du Vel d'Hiv, którego Spitzer jest autorem. To właśnie przed tym pomnikiem prezydent Chirac publicznie ogłosił (w 1995 roku) odpowiedzialność funkcjonariuszy państwa francuskiego za deportacje żydowskiej społeczności francuskiej.