Aktualności
Planowanie wyjazdu do Warszawy
Koło Naukowe Karnistów „LEX” w planie swojej działalności na rok akademicki 2012/2013 przewiduje wyjazd do Warszawy.
Główne cele przy założeniu, iż wyjazd uda się zrealizować:
1) Wizyta w Sejmie - Koło Naukowe Karnistów „ LEX” podczas wizyty w Sejmie pod opieką posłów Tomasza Kamińskiego oraz Eugeniusza Grzeszczaka zamierza zwiedzić: galerię Sali Posiedzeń Sejmu, hollu głównego ( makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów , którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej, „korytarza marszałkowskiego” oraz Sali Posiedzeń Senatu. Przewidujemy również udział w obradach Sejmu w charakterze publiczności. Zostanie również zorganizowany wykład w Sali Wszechnicy Sejmowej na temat likwidacji sądów rejonowych który poprowadzi były Minister Sprawiedliwości, obecnie poseł Ryszard Kalisz.
2) Wizyta w Ministerstwie Sprawiedliwości gdzie zapoznamy się z funkcjonowaniem ministerstwa, obiegiem dokumentów oraz jego strukturą.
3) Koło Kranistów ma w planach zwiedzenie Giełdy Papierów Wartościowych – wysłuchanie wykładów o inwestowaniu dla początkujących i zaawansowanych inwestorów, projekcje filmów o tematyce giełdowej, ścieżka edukacyjna, stoiska emitentów, zwiedzanie Giełdy i Depozytu, holu głównego, parkietu notowań
4) Zapoznanie się z funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego w którym Koło Karnistów zwiedzi gmachu Trybunału Konstytucyjnego oraz spotka się z sędziami tegoż trybunału . Tematami jakie chcielibyśmy poruszyć na spotkaniu będą relacje pomiędzy orzecznictwem sądów konstytucyjnych, sądów najwyższych i sądów powszechnych w aspekcie interpretacji norm prawnych, skutków orzeczeń oraz kolizji orzeczeń. Ponadto planowana jest analiza i przeprowadzenie dyskusji na temat wybranych spraw prowadzonych przez Trybunał. Po wizycie w Trybunale Konstytucyjnym udamy się pod pobliską Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
5) Poznanie historii Sądu Najwyższego, jego organizacji oraz działania, zwiedzanie gmachu budynku, zapoznanie się z premiami umieszczonymi na kolumnach otaczających budynek, zwiedzenie sal sądowych, do zobaczenia także są umieszczone na tyłach budynku stoją trzy kariatydy, które symbolizują trzy cnoty teologiczne. Zaplanowany jest także udział w rozprawie sądowej w Sądzie Najwyższym – obserwacja różnic pomiędzy rozprawą w sądach rejonowych oraz okręgowych a rozprawą w Sądzie Najwyższy. Przejście pod pomnik Powstania Warszawskiego.