Aktualności

Nowości wydawnicze

2009-12-15
Nowości wydawnicze w księgozbiorze Biblioteki Uczelnianej WSPiA

1."Świadczenia rodzinne : komentarz", Korcz-Maciejko A., Maciejko W., W-wa 2008.Komentarz w sposób wyczerpując analizuje poszczególne instytucje ustawy o świadczeniach rodzinnych, zarówno materialnoprawne, jak i z zakresu postępowania administracyjnego. W komentarzu szczególną uwagę poświęcono nadzwyczajnym postępowaniom administracyjnym, charakterystycznym dla tej regulacji: pozakodeksowemu postępowaniu w sprawie uchylenia i zmiany decyzji pozytywnej, postępowaniu w sprawie sprostowania błędu w decyzji odmownej, jak również postępowaniu w sprawie uznania świadczenia rodzinnego za nienależne pobrane.
Drugie wydanie Komentarza zawiera nowelizacje z dnia 6.7.2007 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 747), 30.10.2007 r. (Dz.U. Nr 200, poz. 1446) oraz nowelizację, która wejdzie w życie dnia 1.10.2008 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1378).
2."Dozór policji jako środek zapobiegawczy w polskim procesie karnym" Kosonoga  J.,W-wa 2008.Niniejsza monografia stanowi pierwszą w polskiej literaturze prawniczej próbę kompleksowej analizy instytucji dozoru Policji w polskim procesie karnym. Generalnym założeniem przyjętym w pracy jest zaprezentowanie tego nieizolacyjnego środka zapobiegawczego na szerokim tle: dogmatycznym, historycznym, statystycznym i pragmatycznym oraz ocena jego modelu normatywnego.W opracowaniu poruszono m.in. kwestie związane z rodzajami oddania pod dozór w systemie prawa karnego, genezą i ewolucją dozoru Policji, a także omówiono funkcje i podstawy tego środka zapobiegawczego. Gruntownej analizie poddano poszczególne rodzaje obowiązków nakładanych na oskarżonego w ramach dozoru Policji, jak również odniesiono się do procedury stosowania oraz zasad wykonywania tego środka. Przeprowadzone rozważania stanowiły kanwę do sformułowania zamieszczonych w końcowej części pracy wniosków de lege lata i postulatów de lege ferenda.
3."Prawo bankowe" Ofiarski Z.,W-wa 2008.Polskie prawo bankowe to system wielu aktów prawnych wprowadzających zarówno regulacje o charakterze publicznoprawnym, jak i prywatnoprawnym. Po roku 1989 wprowadzono do niego wiele nowych instytucji prawnych, dostosowując regulacje do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Zmian dokonywano stopniowo i przy uwzględnieniu harmonogramu przygotowań Polski w procesie akcesji do Unii Europejskiej. Nadrzędnym jednak celem jest zachowanie właściwego poziomu bezpieczeństwa w funkcjonowaniu banków. W związku z tym uzasadnione są procedury regulujące zakres reglamentacji działalności banków, wprowadzające prawną instytucję nadzoru bankowego oraz obowiązek gwarantowania depozytów przez specjalną instytucję, tzn. Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to trzecie wydanie podręcznika, poszerzone i zaktualizowane, w którym obok zagadnień dotyczących czynności bankowych, funkcjonowania banków uniwersalnych i specjalistycznych, przedstawiono także problematykę zmienionego od 2008 r. nadzoru bankowego, w tym nadzoru skonsolidowanego oraz uzupełniającego. Ujęto także zagadnienia związane z wdrażaniem tzw. Nowej Umowy Kapitałowej. Zaprezentowano również wybrane zagadnienia odnoszące się do outsourcingu i sekurytyzacji w działalności banków. Omówiono rolę Narodowego Banku Polskiego oraz zakres zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 


 
 

 

 

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier