VII Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Ponad 350 uczniów szkół średnich z całego Podkarpacia wzięło udział w zorganizowanym przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Impreza, która odbyła się po raz siódmy tym razem, ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia miała formę hybrydowej. Zamiast pokazów służb mundurowych uczniowie wzięli udział w atrakcyjnych zajęciach z tematyki związanej z pierwszą pomocą, samoobroną oraz kryminalistyką i kryminologią.
Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęło się w poniedziałek 7 czerwca 2021 r. i trwało do piątku 11 czerwca 2021 r. Ze względu na obowiązujące przepisy w święcie uczestniczyło ponad 350 uczniów szkół średnich z 10 szkół z podkarpackich miast. Przez cały tydzień zgodnie z wyznaczonym planem mieli okazję poznawać różne tajniki pierwszej pomocy, samoobrony oraz kryminalistyki i kryminologii.
Było to pierwsze spotkanie na żywo z uczniami, którzy uczestniczą w zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Do tej pory wszystkie spotkania organizowane były w formie edukacji zdalnej. – Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wreszcie zaprosić uczniów do naszego Kampusu. Jest to już VII edycja Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Niestety ze względu na pandemię ma ograniczoną formułę. Niezmienny pozostaje jednak cel przedsięwzięcia, czyli uwrażliwienie młodych ludzi na zagrożenia czyhające z różnych stron. Chcemy także wskazywać uczniom czynniki, które wpływają na zagrożenia. Święto ma także pomóc w budowaniu partnerstwa pomiędzy młodzieżą zainteresowaną bezpieczeństwem wewnętrznym i pokazaniu praktycznych aspektów pracy w różnych służbach mundurowych – mówiła podczas rozpoczęcia święta dr Agata Furgała, Prorektor WSPiA, Dziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Atrakcyjne zajęcia dla studentów
Przez cały tydzień w małych grupach uczniowie uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach praktycznych. Prowadzili je wykładowcy WSPiA, praktycy i eksperci z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego. „Symulowane oględziny miejsca zdarzenia” prezentował inspektor Andrzej Bodzioch, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie. Warsztaty kryminalistyczne pt. „Bądź jak Sherlock Holmes” poprowadziła mgr Alena Myrda, b. naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Rzeszowie. Podczas zajęć z samoobrony uczniowie mogli poznać techniki interwencyjne oraz policyjny tor przeszkód. Tą część poprowadzi mgr Wojciech Surmiak, b. funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego KWP w Rzeszowie. Ostatnim tematem tegorocznego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego w WSPiA były zasady udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez mgr Kingę Kawalec-Ząbek, trenera z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego.
– Podczas naszych zajęć prezentujemy uczniom działania na miejscu zdarzenia, które w pracy codziennej wykonują technicy policyjni – tłumaczy inspektor Andrzej Bodzioch, wykładowca WSPiA. – Różnica jest tylko taka, że wykorzystujemy np. sztuczną krew, która swoimi właściwościami jest maksymalnie zbliżona do tej prawdziwej. Jednak forma zabezpieczenia, wszystkie aspekty formalne i techniczne są odwzorowanie prawdziwych działań policyjnych na miejscu zdarzenia. Po reakcjach uczniów widzimy, że kryminalistyka wzbudza ich zainteresowanie. I dziś staramy się zaspokoić u uczniów chęć zdobycia dodatkowej wiedzy. Wspomagają nas studenci, którzy wiele godzin spędzili w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej i mają już doświadczenie w takich zajęciach – wyjaśnia inspektor Andrzej Bodzioch.
W tegorocznym VII Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego uczestniczyli uczniowie z Rzeszowa, Dębicy, Kolbuszowej, Kołaczyc, Łańcuta, Tyczyna, Stalowej Woli, Niska oraz Krosna. Każdego dnia w salach wykładowych pojawiali się uczniowie z dwóch szkół.
Według uczestników Święta Bezpieczeństwa była to bardzo fajna inicjatywa. – Bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć we tych zajęciach. Dzięki temu uzupełniamy wiedzę zdobytą podczas spotkań zdalnych. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca na miejscu zdarzenia, czy jak identyfikuje się zwłoki. Zajęcia sportowe pokazały jak wiele pracy należy włożyć w przygotowanie się do egzaminów do Policji. Mogliśmy także uzupełnić nasza wiedze na temat pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli jej nigdy wykorzystywać, ale jeśli zajdzie taka potrzeba to jesteśmy na to przygotowana. Bardzo fajnie, że Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa zostało znowu zorganizowane – mówili uczestnicy Święta.
Wszystkie zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie, zostały nagrane. W najbliższym czasie zostaną udostępnione uczniom wszystkich podkarpackich szkół średnich. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł poznać tajniki kryminalistyki, kryminologii, samoobrony i pierwszej pomocy.
Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Jest to impreza cykliczna organizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Jest on elementem realizowanego przez Uczelnię unijnego projektu „Akademia Bezpieczeństwa WSPiA”. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach Święta łącznie uczestniczyło blisko 12 tys. osób – studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski. Święto jest jednym z elementów realizowanego przez WSPiA Programu Edukacyjno-Badawczego „BEZPIECZNA PRZYSZŁOŚĆ” promującego szeroko rozumianą edukację prawną oraz edukację na rzecz bezpieczeństwa.
Święto jest ciekawą formułą działań profilaktycznych skierowanych do młodzieży. Służy budowaniu partnerstwa między przedstawicielami służb sektora bezpieczeństwa wewnętrznego, pracownikami naukowymi i dydaktykami oraz młodzieżą na rzecz ochrony młodych ludzi przed współczesnymi zagrożeniami. Celem Święta jest także ocieplenie wizerunku służb mundurowych, które w sposób naturalny kojarzą się młodzieży m.in. ze stosowaniem władztwa państwowego, a w mniejszym stopniu z funkcją służebną i profilaktyczną na rzecz społeczeństwa. Impreza pozwala rozszerzyć wiedzę młodych ludzi na temat współczesnych zagrożeń, pogłębić swoje zainteresowania oraz zweryfikować oczekiwania co do przyszłej edukacji czy pracy zawodowej w sektorze bezpieczeństwa. Uczestnicy mogą przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda codzienna służba funkcjonariuszy i jak w praktyce stosowane są przepisy, programy, czy zasady, o których uczą się w szkołach. Święto objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii!