Aktualności
Nowe nabytki
1."Polskie prawo finansowe na tle prawa Unii Europejskiej",Kosikowski C. Podręcznik prezentuje polskie prawo finansowe w szerszym kontekście prawa Unii Europejskiej. Autor w przystępny i szczegółowy sposób przedstawia w nim najważniejsze zagadnienia prawa finansowego i jego prawne regulacje w Polsce oraz w Unii Europejskiej. Dzięki podręcznikowi student przyswoi sobie wiedzę z zakresu: tzw. części ogólnej prawa finansowego, prawa walutowego i dewizowego, prawa dochodów publicznych oraz prawa sektora finansów publicznych (prawa budżetowego).
Książka jest polecana studentom Wydziałów Prawa i Administracji jako podręcznik do wykładu „Prawo finansowe”. Nieocenioną pomocą będzie także dla seminarzystów, którzy znajdą w niej zestawy podstawowych tematów prac dyplomowych i magisterskich oraz polecaną literaturę.
2.Książka "Fascynujące ścieżki filozofii prawa" pod redakcją prof. zw. dr. hab. Jerzego Zajadło powinna zainteresować studentów i wykładowców, a także praktyków wymiaru sprawiedliwości. Jej głównym tematem są bowiem tzw. trudne przypadki (hard cases), których rozwiązanie wymaga nie tylko znajomości prawa i warsztatu prawniczego, lecz także doświadczenia życiowego, głębokiej erudycji i humanistycznej wrażliwości. Zdaniem Autorów z tego typu sytuacjami mamy do czynienia zarówno wtedy, gdy dochodzi do wewnętrznych napięć w systemie prawa, jak i wówczas, gdy prawo zderza się z innymi systemami normatywnymi i innymi obszarami życia społecznego – ekonomią, historią, medycyną, moralnością, obyczajowością, polityką, religią etc. Amerykański sędzia Oliver W. Holmes stwierdził swego czasu, że tzw. trudne przypadki tworzą złe prawo (hard cases make bad law). Fascynujące ścieżki filozofii prawa są próbą krytycznej weryfikacji tej tezy. Na podstawie praktycznych przykładów Autorzy zastanawiają się bowiem, czy raczej nie jest odwrotnie – że to właśnie w zmaganiach ze skomplikowanymi sprawami tworzy się dobre prawo (hard cases make good law) i rodzą się dobrzy prawnicy (hard cases make good lawyers). Tytuł książki jest też pewną parafrazą podstawowego dzieła słynnego amerykańskiego prawnika – The Path of the Law (Ścieżka prawa). Autorzy są pracownikami naukowymi Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego nie tylko w zakresie teorii i filozofii oraz historii prawa, lecz także prawa europejskiego, gospodarczego, karnego, konstytucyjnego i międzynarodowego. Niektórzy z nich zajmują się również prawem w wymiarze praktycznym, wykonując zawód adwokata i radcy prawnego.
3."Prawo dewizowe. Komentarz 2008" Fojcik-Mastalska E. Kolejne, uaktualnione wydanie klasycznego komentarza do znowelizowanej ustawy Prawo dewizowe, uwzględniające zmiany samej ustawy oraz przepisów wykonawczych, autorstwa wybitnego znawcy tej problematyki prof. Eugenii Fojcik-Mastalskiej. Z komentarza dowiesz się między innymi:
Jak legalnie uczestniczyć w obrocie dewizowym?
Jak rozumieć różnicę w zasadach obrotu dewizowego w Europejskim Obszarze Gospodarczym i z krajami trzecimi?
Jak poznać zasady funkcjonowania złotego jako waluty wymienialnej?
Stan prawny aktualny na 2008 rok.