Aktualności
Ostatnie nabytki
Biblioteka Uczelniana poleca studentom:
1.Waltoś S.,MarekA.,"Podstawy prawa i procesu karnego" W-wa 2007,
Podręcznik autorstwa profesorów Andrzeja Marka i Stanisława Waltosia – to zwięzły wykład prawa karnego materialnego i procesowego, jego głównych założeń i zmian wprowadzonych w 1997 roku przez kodeksy: karny, postępowania karnego i karny wykonawczy, oraz nowele tejże kodyfikacji aż po koniec roku 2007. Doświadczenie dydaktyczne i pozycja naukowa obu Autorów dają pełną gwarancję najwyższego poziomu merytorycznego – przejrzystego ujęcia najważniejszych zasad i instytucji prawa karnego – oraz przydatności tego podręcznika w procesie nauczania, tym bardziej że jest to pierwsza publikacja o takim charakterze na rynku wydawnictw prawniczych. Sposób opracowania odpowiada potrzebom studentów różnych kierunków studiów administracyjnych i licencjackich, z myślą o których został przygotowany.
2. "Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej Polskiej. Historia i współczesność. Księga jubileuszowa 90-lecia Sądu Najwyższego 1917-2007" W-wa 2007.
Dziewięćdziesiąt lat temu, 1 września 1917 roku, w czasie trwającej jeszcze pierwszej wojny światowej, na centralnych ziemiach polskich (w byłym Królestwie Kongresowym), okupowanych od 1915 roku przez armie niemiecką i austro-węgierską, rozpoczęło działalność sądownictwo polskie. W budzącym się do niepodległego bytu po okresie rozbiorów i niewoli Państwie Polskim, sądownictwo i szkolnictwo były pierwszymi obszarami spraw publicznych, przejętymi od okupantów w ręce polskie. Autorzy opracowania historii i współczesności Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej postanowili podzielić je, w oparciu o kryterium chronologiczne na pięć części obejmujących kolejno: dawną Rzeczpospolitą (przedrozbiorową), wiek XIX, Polskę międzywojenną, Polskę po II wojnie światowej(Ludową) i czasy współczesne(1990-2007)
Publikacja wpisuje się w uroczystości jubileuszu Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej i przybliża Czytelnikowi dzieje polskiego sądownictwa najwyższego. Każda część pracy zawiera na końcu szczegółowy wykaz wykorzystanej literatury naukowej, źródeł drukowanych i archiwalnych.
3.Muszalski Wojciech (red.), "Kodeks pracy : komentarz" W-wa 2007.
W komentarzu przedstawiono przede wszystkim stan obecnie ogólnie przyjętej w doktrynie wykładni przepisów Kodeksu pracy, choć poszczególni autorzy prezentują także inne – w tym własne – stanowiska. Stąd też szeroko wykorzystano zarówno najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego, posiadające zasadnicze znaczenie w kształtowaniu tej wykładni, jak i orzecznictwo starsze, potwierdzające aktualność przyjętego poprzednio kierunku wykładni, a także piśmiennictwo prawnicze.
W szóstym wydaniu zaprezentowano stan prawny na dzień 1.11.2007 r. z uwzględnieniem 11 zmian KP wprowadzonych do poprzedniego wydania, w tym nowelizacje dotyczące uregulowania telepracy, wymiaru urlopów macierzyńskich, czasu pracy w święta oraz dokumentacji pracowniczej.