Konferencje aktualne
W WSPiA obradował X Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego i Kryminologii
Przyznanie organizacji tegorocznego Zjazdu Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii to ogromne wyróżnienie, dostrzeżenie dorobku naukowego i dowód uznania dla działającej w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Katedry Prawa i Postępowania Karnego.
– Jest to bardzo ważne wydarzenie w historii naszej Uczelni. Dlatego dziękuję środowisku Karnistów polskich za powierzenie organizacji X Zjazdu Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii. Tym bardziej że jest to pierwszy w historii Zjazd organizowany przez niepubliczną Uczelnię kształcącą przyszłych prawników. Należy tu jednak zaznaczyć, że WSPiA w przeszłości była już gospodarzem podobnych konferencji, czyli Zjazd Zakładów, Katedr Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji oraz Katedr Prawa Cywilnego – mówił podczas otwarcia Zjazdu prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Dodał, że szczególne podziękowania należą się osobom, które szczególnie mocno zaangażowały się w organizacje tego przedsięwzięcia, czyli prof. Andrzejowi Zollowi i prof. Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu – wykładowcom WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
– Bardzo cieszę się, że dziś w murach WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej środowisko Karnistów z całej polski. Są z nami także praktycy seidowie, prokuratorzy i przedstawiciele służb mundurowych. Bardzo ciesz nas także obecność uczniów z prawniczych klas działających pod patronatem naszej Uczelni, którzy będą przysłuchiwać się dzisiejszej dyskusji – powiedział prof. Jerzy Posłuszny.
Podczas otwarcia konferencji głos zabrał również prof. Andrzej Zol, wykładowca WSPiA, b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego, b. Rzecznik Praw Obywatelskich. – Bardzo cieszę się, że możemy dziś dyskutować w murach rzeszowskiej niepublicznej Uczelni, w której mam przyjemność pracować. To bardzo ważne, że co dwa lata dochodzi do spotkania Karnistów z całej Polski i ożywionej dyskusji naukowej. Ważne jest także to, że możemy swobodnie zastanowić się nad charakterem prawa. Nasze spotkanie jest doskonałą okazją do dyskusji, jak tworzone prawo ma być stosowane. Mam nadzieję, że nasz Zjazd zakończy się wypracowaniem wspólnego stanowiska odpowiadającego na zmiany w prawie karnym. Życzę dobrych i owocnych obrad – powiedział prof. Andrzej Zoll.
Organizator konferencji prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przypomniał, że tegoroczny Zjazd Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii jest wyjątkowy pod wieloma względami. – Spotykamy się w murach Uczelni, która istnieje ponad 20 lat. Co bardzo ważne jest jedyną niepubliczną szkołą wyższą między Krakowem i Lublinem, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych — tłumaczył prof. Zbigniew Ćwiąkalski.
Dodał, że w tym roku zmieniona została formuła Zjazdu. – Zamiast referatów zaproponowaliśmy panele z udziałem prowadzącego i dwóch uczestników oraz czas na dyskusję. Chcieliśmy, żeby panele miały tematykę bardziej współczesną. Hasłem przewodnim naszego spotkania jest „Prawo karne wobec wyzwań współczesności”. Temat wybrany nieprzypadkowo, ponieważ począwszy od roku 2015, w prawie karnym materialnym nastąpiły daleko idące zmiany – wyjaśnił prof. Zbigniew Ćwiąkalski.
– Często były to nowelizacje kodeksu karnego wzajemnie się wykluczające. Wskazać należy choćby na umorzenie restytucyjne, instytucję dobrowolnego poddania się karze, czy system dozoru elektronicznego. Wprowadzono również nowe typy przestępstw, jak też wiele z dotychczasowych znowelizowano. Relatywnie najmniejsze zmiany dotknęły zagadnienia uważane za teoretyczno-prawne. Praktycznie nie było zmian w przypadku form popełnienia przestępstwa. Niektóre ze zmian miały dość burzliwy charakter, gdy chodzi o dyskusję je poprzedzającą. Wskazać można instytucję konfiskaty przedsiębiorstwa, czy tzw. zbrodnię VAT-owską. Interesujące też jest spojrzenie na przeobrażenia w prawie karnym ze strony kryminologów – wyliczał prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Dyskusja podczas X Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii podzielona została na osiem paneli tematycznych. Mowa jest m.in. o odpowiedzialności karnej za rozpowszechnianie fałszywych informacji w Internecie, pojednaniu w prawie karnym oraz interesach majątkowych w obrocie cywilnoprawnym jako przedmiocie ochrony przestępstw.
Poruszane są także tematy związane z wpływem ustawodawstwa karnego na politykę karną, prawno-karnymi aspektami bezpieczeństwa i ryzykiem ekonomicznym w kontekście odpowiedzialności karnej. W dyskusji zaplanowano także tematy dotyczące ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zapowiadanych kierunków zmian w części ogólnej kodeksu karnego.
W Zjeździe organizowanym przez WSPiA uczestniczą przedstawiciele największych Polskich ośrodków naukowych m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Łódzkiego, Wrocławskiego, Gdańskiego, UAM w Poznaniu, UMK w Toruniu, UMCS w Lublinie, UKSW w Warszawie oraz Akademii Leona Koźmińskiego. W dyskusji uczestniczą także pracownicy naukowi WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz zagranicznych gości m.in. z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.
Ogólnopolskie Zjazdy Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii zapisały się już na stałe w historii nauki prawa karnego i kryminologii w Polsce. Wymiana poglądów, spostrzeżeń oraz owocna dyskusja naukowa przedstawicieli polskich ośrodków akademickich w trakcie Zjazdów stale przyczynia się do rozwoju obu dyscyplin.