Na budynku Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu w piątek (3.06) odsłonięto tablice pamiątkową przemyślanina Hermana Liebermanna (adwokata, działacza parlamentarnego, publicysty, posła PPS-u). W czasie uroczystości odbyła się również Konferencja naukowa: „Herman Lieberman - życie i dzieło”.
Uroczystości poświęcone Hermanowi Liebermanowi
Na budynku Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu w piątek (3.06) odsłonięto tablice pamiątkową przemyślanina Hermana Liebermana (adwokata, działacza parlamentarnego, publicysty, posła PPS-u). W czasie uroczystości odbyła się również Konferencja naukowa: „Herman Lieberman - życie i dzieło”.
W uroczystościach przed budynkiem WSPiA w Przemyślu, który został wybudowany w latach 1911-1913 z inicjatywy Hermana Liebermana, uczestniczył m.in. prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
- Okazuje się, że życie jest wspaniały reżyserem – mówił podczas uroczystości prof. Jerzy Posłuszny. Gdy rozpoczynaliśmy działalność w tym budynku nie wiedzieliśmy, że będziemy prowadzić studia na kierunku prawo i że będziemy mieli uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Otrzymaliśmy wtedy ten budynek jako dziecko wybitnego adwokata Hermana Liebermanna, budynek, w którym teraz można studiować właśnie prawo i który od dziś ma wspaniałego patrona – mówił Rektor.
Prof. Jerzy Posłuszny dodał, że chciałby, aby studenci WSPiA wyjeżdżający na wymiany studenckie do Anglii dbali o znajdującym się w Londynie grób Liebermanna.
W czasie uroczystość odsłonięcia tablicy Hermana Liebermanna na budynku WSPiA odczytano również list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który objął swoim patronatem uroczystości w Przemyślu.
Pamiętajmy o wielkim człowieku
Pomysł upamiętnienia Hermana Libermana przez Społeczny Komitet Obywatelski Uczczenia jego Pamięci pojawił się ponieważ - jak mówią jego przedstawiciele - w Przemyślu zapomniano o tym wybitnym człowieku. Według Stanisława Sobczuka – sekretarz komitetu – to niezwykłe, że mieszkańcy miasta mogli spotkać się przed budynkiem, który powstał jako Dom Robotniczy właśnie z inicjatywy Hermana Liebermana. Sobczuk podziękował również profesorowi Jerzemu Posłusznemu za pełne poparcie dla takiej formy upamiętnienia wielkiego Przemyślanina.
Po oficjalnej części przed budynkiem uczelni i odsłonięciu tablicy pamiątkowe odbyła się konferencja naukowa „Herman Lieberman - życie i dzieło”. Uczestniczyli w niej m.in. profesorzy Andrzej Chwalba, Andrzej Garlicki, Michał Śliwa i dr Wacław Wierzbieniec, dr Bronisław Magier
W trakcie konferencji jej uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak wyglądała działalność parlamentarna Hermana Liebermana i środowisko przemyskie w jego czasach oraz polityczna i kulturalna aktywności Przemyśla do II wojny światowej.
Organizatorami uroczystości w Przemyślu była Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Przemyśl – Rzeszów i Społeczny Komitet Obywatelski Uczczenia Pamięci Dra Henryka Liebermana działający przy Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Życie i działalność
Herman Lieberman adwokat, działacz socjalistyczny i parlamentarny, publicysta, poseł PPS-u urodził się 3 stycznia 1870 w Drohobyczu. Po nauce w gimnazjach w Borysławiu i Stryju, w 1888 rozpoczął studia prawnicze w Wiedniu, skąd wkrótce wyjechał do Zurychu, a następnie do Paryża. W 1893 powrócił do Galicji. Przerwane studia kontynuował w Krakowie, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymał tytuł doktora praw w 1894. Jako prawnik pracował w Rzeszowie i Przemyślu, prowadząc jednocześnie działalność polityczną i społeczną, za którą kilkakrotnie był sądzony.
W 1911 r. zainicjował budowę Domu Robotniczego w Przemyślu. Następnie został jego dyrektorem. Obecnie w budynku mieści się Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu.
Po wybuchu II wojny światowej był bliskim współpracownikiem generała Władysława Sikorskiego. Został jednym z trzech wiceprezesów Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, emigracyjnego parlamentu polskiego, utworzonego w Paryżu. Od 3 września do 20 października 1941 był ministrem sprawiedliwości w trzecim rządzie Władysława Sikorskiego.
Herman Liebermann zmarł 21 października 1941 w Londynie. Pochowany został na cmentarzy Highgate.