Aktualności
WSPiA: Uroczyście rozpoczęliśmy Nowy Rok Akademicki 2009/2010
Witamy!
Nie tworzymy nowych kierunków studiów, kierując się „modą”. Naszym celem jest wszechstronnie przygotowanie studentów „administracji” i „prawa” do wykonywania zawodu. Mamy wybitną kadrę naukową. Dbamy o wysoki poziom nauczania i komfortową bazę dydaktyczną. Dlatego WSPiA znajduje się w pierwszej dziesiątce uczelni niepublicznych w Polsce, które spełniają najwyższe wymagania stawiane uczelniom wyższym – mówił podczas inauguracji Nowego Roku Akademickiego prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
Podczas Inauguracji brakowało miejsc w naszej auli. Na uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego przyszli studenci oraz zaproszeni goście, m.in.: posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i gminnych, przedstawiciele sądów, prokuratury, urzędów państwowych, duchowieństwa, wyższych uczelni, firm, banków i służb mundurowych oraz szefowie korporacji prawniczych. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
15-lecie WSPiA
Rektor, prof. J. Posłuszny przypomniał w swoim inauguracyjnym przemówieniu, że w tym roku akademickim nasza Uczelnia będzie obchodzić 15 - lecie. Powiedział: – Zaczynaliśmy w Przemyślu. Byliśmy pierwszą (poza Rzeszowem) uczelnią niepubliczną w regionie. WSPiA jest zatem prekursorem niepublicznego szkolnictwa wyższego w regionie.
To, że WSPiA jest uczelnią wyjątkową, dostrzegają studenci. W tym roku naszą Uczelnię wybrało prawie 3 tysiące osób. Liczba studentów na studiach stacjonarnych wzrosła nawet o 25 proc.
WSPiA ma powody do dumy
Dlaczego? Mówił o tym prof. J. Posłuszny, Rektor.
*Od 1 października br. do grona naszych Wykładowców dołączył prof. Andrzej Zoll. A przypomnijmy, że nasi studenci mogą spotykać się podczas wykładów i seminariów m.in. ze Zdzisławem Gawlikiem (Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa), prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim (b. Ministrem Sprawiedliwości), prof. Wiesławem Skrzydło, wybitnym konstytucjonalistą oraz prof. Janem Szreniawskim, pierwszym Prorektorem UMCS w Rzeszowie.
*Na podstawie porozumienia podpisanego z Ministrem Sprawiedliwości Jackiem Czają WSPiA organizuje nowatorski w skali całego kraju system praktyk dla studentów „prawa”. Nowatorskie praktyki zawodowe mogą odbywać także studenci "administracji".
*WSPiA razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty jest organizatorem I Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie organizowanej w szkołach ponadgimnazjalnych.
*W maju br. WSPiA zorganizowała założycielskie I Ogólnopolskie Forum Kierowników Katedr Zakładów Prawa Administracyjnego.
* WSPiA otrzymała w lipcu br. pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Komisja oceniała studia w WSPiA na kierunku "administracja".
*WSPiA jest pomysłodawcą Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów.
*Czasopismo WSPiA – „Administracja” – zyskało rangę ogólnopolskiego wydawnictwa.
*WSPiA otrzymała ok. 8 mln zł funduszy unijnych na budowę pełnowymiarowej hali sportowej oraz pomieszczeń dydaktycznych (kryminalistyki, technik biurowych oraz inkubatora przedsiębiorczości). W kwietniu br. oddalismy do użytku Klub Studencki "Zemsta Docenta". We wrześniu zakończyliśmy prace przy nowym parkingu. W planach inwestycyjnych są oprócz tego: budowa pizzerii i spagetterii, boiska typu "orlik". W naszym kampusie powstaną także ogrody wypoczynkowe, w którym znajdzie się letnia sala seminaryjna.
Podczas Inauguracji odbyła się uroczysta promocja…
Nie po raz pierwszy nasi Wykładowcy odnoszą sukcesy. Ale po raz pierwszy w WSPiA odbyła się uroczysta promocja naszych Wykładowców: Roberta Sawuły i Piotra Osowego, którzy na UMCS uzyskali stopień doktora habilitowanego. Promocji dokonał prof. Ryszard Szczygieł, Prorektor UMCS w Lublinie. Zaszczytu promocji doświadczył też nasz Wykładowca Antoni Chuchla, który uzyskał stopień doktora.
Wykład inauguracyjny
Wykład inauguracyjny: „Słuszne odszkodowanie jako przesłanka realizacji celów publicznych” wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Czarnik. Główna teza wykładu: „ W Polsce osoba wywłaszczana przez organ państwowy nie jest traktowana jak partner. Nie ma możliwości negocjowania ceny za własność, której jest pozbawiana. Ma ograniczone możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie…”.
Medale i odznaczenia dla kadry i pracowników WSPiA
Medale Komisji Edukacji Narodowej
otrzymali w tym roku:
Prof. nadzw. dr hab. Zdzisław Gawlik
Dr Magdalena Holzer
Dr Mirosław Kurek
Dr Bronisław Majgier
Odznaczenia
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali
Dr Antoni Dral - Złotym Krzyżem Zasługi
Maria Balawejder - Medalem Złotym za Długoletnią Służbę
Mgr Teresa Kędra - Medalem Złotym za Długoletnią Służbę
Mgr Anna Chmielarz - Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę
Mgr Sławomir Szost - Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę
Nasi zdolni studenci (2008/2009)
Najlepszy absolwent WSPiA (Nagroda im. Marcina Jełowickiego) – Beata Augustyńska.
Najlepsi absolwenci WSPiA w Rzeszowie i Przemyślu:
*Anna Mucha
*Marcin Obacz
*Ewa Marynowska
*Agnieszka Szczypta
Najlepsze prace dyplomowe
I miejsce – Monika Jasina („Karno-prawna ochrona funkcjonariusza celnego”). Promotor – dr Katarzyna Tkaczyk.
II miejsce – Danuta Hanszke („Wybór jako podstawa zatrudnienia wójta, burmistrza, prezydenta miasta”). Promotor – dr Antoni Dral.
III miejsce – Dorota Korzec („Roszczenia pracownika w razie nieprawidłowego wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę”). Promotor – dr Beata Bury.
Najlepsi studenci w roku akademickim 2008/09 z Rzeszowa i Przemyśla:
*Magdalena Winiarska
*Maria Strzelec
*Anna Starzec
*Barbara Straub
*Monika Czapla
*Halina Lityńska-Marciszyn
*Barbara Jakubek
*Elżbieta Janas
*Małgorzata Mikrut
Więcej zdjęć w galerii.