Aktualności
Wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu „Wiedza o prawach człowieka”
Laptop oraz aparaty cyfrowe dla zwycięzców
Konkurs organizowany jest przez WSPiA przy okazji Festiwalu Watch Docs. W tym roku nagrodzonych zostało aż pięciu uczniów (więcej niż poprzednio). Dlaczego? – Bo coraz więcej osób poprawnie wypełnia testy konkursowe i tym samym coraz więcej osób zasługuje na wyróżnienie – powiedziała podczas uroczystości wręczania nagród dr Dorota Ferenc-Kopeć, organizatorka konkursu z ramienia WSPiA. Laureaci otrzymali m.in. laptop oraz cyfrowe aparaty fotograficzne.
Laureaci:
I miejsce – Tomasz Pytko (Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie).
II miejsce – Monika Kalandyk (Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie).
Agnieszka Matuła (II LO w Rzeszowie).
III miejsce – Sebastian Benedyk (Liceum im Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie).
Mateusz Bator (IV LO w Rzeszowie).
Na zdjęciu (od lewej): M. Kalandyk, A. Matuła, T. Pytko,
S. Benedyk, M. Bator
Gratulacje złożył laureatom w imieniu Uczelni prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Powiedział: - Cieszy, że jesteście ambitni i że macie zacięcie do tego, aby zmierzyć się z trudnymi problemami i pytaniami. Dlatego - korzystając z okazji – zapraszam Was do udziału w kolejnym wydarzeniu, którego organizatorem jest nasza Uczelnia. W tym roku bowiem odbędzie się I Edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie organizowana w szkołach ponadgimnazjalnych. Laureaci Olimpiady m.in. będą mogli studiować „prawo” w WSPiA za darmo.
Prof. J. Posłuszny złożył również gratulacje nauczycielom – opiekunom laureatów. Są nimi:
* Piotr Chmielowiec (Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie).
* Piotr Wanat (II LO w Rzeszowie).
* Marek Styś (IV LO w Rzeszowie).
WSPiA informuje wszystkich zainteresowanych, że w naszej bibliotece zostanie założona (za ok. miesiąc) filmoteka z filmami dotyczącymi problematyki praw człowieka. Wypożyczalnia będzie bezpłatna. Korzystać z niej będą mogli także nauczyciele i uczniowie szkół średnich.
Będę miał świadomość…
Rozmowa z Tomaszem Pytko, laureatem I nagrody.
- Interesujesz się tą tematyką na co dzień, czy też przypadkowo usłyszałeś o konkursie i postanowiłeś dobrze się przygotować?
- Lubię rozumieć wydarzenia, które wokół mnie się dzieją. Słyszałem – na przykład – o wyroku Trybunału w Strasburgu na temat pani Alicji Tysiąc. Nie wiedziałem, kto i w oparciu o co wydaje taki wyrok. Wystartowałem w konkursie m.in. po to, aby – przygotowując się – zdobyć wiedzę na ten temat.
- Co byś odpowiedział, gdyby ktoś ci „zarzucił”, że wiedza o prawach człowieka jest wiedzą „martwą”, teoretyczną?
- Nie zgadzam się z tą opinią. Dzięki takiej wiedzy będę miał świadomość… Będę dostrzegał problematykę praw człowieka sam, i nikt mi nie będzie musiał niczego podpowiadać. Jeśli trzeba będzie, będę reagował.
- Reagował? W jaki sposób?
- Dziś jeszcze tego nie wiem, bo nie wiem, jaką w tym zakresie będę miał szansę w przyszłości. Ale też, mając już dziś wyrobioną wrażliwość w tym zakresie wiem, że na pewno nie przegapię okazji, aby działać, jeśli nadarzy się okazja.
Zdjęcia ze spotkania z Uczniami,
którzy wzięli udział w Konkursie WSPiA
Na zdjęciu (od lewej): Dr Dorota Ferenc-Kopeć,
organizatorka Konkursu z ramienia WSPiA oraz
prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.