Aktualności
Ogólnopolskie wydarzenie: II etap (okręgowy) Olimpiady Wiedzy o Prawie
Coraz bliżej finału!
W eliminacjach II stopnia Olimpiady wzięli udział uczniowie z prawie 100 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy zakwalifikowali się w I etapie (20 listopada ub. r.). W sumie – ponad 800 osób. II etap wyłoni 30 finalistów, którzy spotkają się 5 marca br. w WSPiA, aby walczyć o nagrody główne, czyli: darmowe studia, stypendia i bezpłatne miejsca w Zespole Mieszkań Uczelnianych w WSPiA. Przypomnijmy, że honorowy patronat nad Olimpiadą objął Minister Sprawiedliwości.
Podczas II etapu uczestnicy najpierw musieli rozwiązać test, który zawierał 50 pytań, a potem – „omówić” (pisemnie) 6 zagadnień problemowych. Pytania i zagadnienia dotyczyły głównie wiedzy na temat prawa konstytucyjnego, karnego i cywilnego, ale też uczestnicy byli sprawdzani z zakresu wiedzy o społeczeństwie, aktów prawnych regulujących działalność gospodarczą, a także wiedzy o instytucjach międzynarodowych. W przygotowaniu się do eliminacji na pewno pomogło uczestnikom Olimpiady repetytorium zawierające pytania oraz odpowiedzi (razem z komentarzem).Repetytorium zostało wcześniej opracowane przez kadrę naukową WSPiA i każdy z uczniów mógł z niego skorzystać przed eliminacjami.
Łatwe i trudne pytania
Po eliminacjach II etapu pytaliśmy (przypadkowo wybranych) uczniów, „czy było łatwo”? – Oj, nie. Na pewno nie – odpowiedziała nam Dominika Czerwonka z LO z Leżajska. – Na przykład – w zagadnieniach problemowych było łatwe zadanie: opisać „Zasady wyboru Prezydenta RP”. Inne tematy były już zdecydowanie trudniejsze – mówi. Jakie? Zarówno ona, jak i inni uczniowie stwierdzili, że musieli się nieco napocić przy omawianiu tematów: „Akt oskarżenia – termin i sposób wniesienia, wymogi formalne i treść” oraz „Organy traktatowe ONZ”. Z kolei Artur Drożcz (I LO, Mielec) powiedział nam, że pytania dotyczyły różnych zagadnień, i aby na nie odpowiedzieć , n a p r a w d ę należało się dobrze przygotować.
Nagrody dla finalistów
Wyniki eliminacji II stopnia Olimpiady zostaną ogłoszone za ok. 7 dni. Finaliści mają o co walczyć. Nagrody główne to:
I miejsce:- nieodpłatne studia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji i nieodpłatne zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA przez cały okres studiów w pokoju jednoosobowym oraz miesięczne stypendium w wysokości 200 zł. przez cały okres studiów;
II miejsce:- nieodpłatne studia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz nieodpłatne zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA przez cały okres studiów w pokoju jednoosobowym;
III, IV i V miejsca: - nieodpłatne studia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji przez cały okres studiów.
Laureaci i finaliści mogą otrzymać także dodatkowe nagrody przyznane przez partnerów Organizatorów Olimpiady.
Adrianna Tryczyńska
Piotr Wróbel