Aktualności
Pilotażowy program praktyk studentów prawa – pomysł WSPiA
Pierwszy taki w Polsce
Dotychczasowy system praktyk daleki jest od oczekiwań zarówno studentów, jak i kadry – otwarcie przyznał to w WSPiA Minister Jacek Czaja. – Dobrze zatem, że Wasza Uczelnia proponuje rozwiązanie, które łamie dotychczasowe standardy.
od lewej: J.M. Rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny, Wiceminister Sprawiedliwości Jacek Czaja
Prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA dodał: - To program pilotażowy. Cieszy zatem, że odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Umówiliśmy się z Panem Ministrem, że za rok dokonamy podsumowania wdrażanego programu. Jeśli się sprawdzi – o czym jestem przekonany – z tego pomysłu skorzystają inne uczelnie oferujące kierunek „prawo”. A to przecież będzie satysfakcja nie tylko dla WSPiA, ale również Rzeszowa.
Propozycje nowego systemy praktyk (w skrócie)
Praktyki rozpoczynają się od II roku i trwają do przedostatniego semestru.
1.Praktyki odbywają się co tydzień, w poniedziałki. Dzień ten jest wyłączony z zajęć i poświęcony tylko praktykom.
2.Czas trwania praktyk: w dotychczasowym systemie było 20 dni, my proponujemy 100 dni praktyk.
3.Praktyki będą odbywały się głównie w sądach i prokuraturach; na ogół w miejscu zamieszkania studenta. Oznacza to, że student będzie mógł wyjechać na weekend do domu ( na pewno ucieszą się z tego rodzice !) i zostać do poniedziałku ( na praktykę).
4.Praktykanci będą zmieniać miejsca praktyk tak, aby odbyć ją w każdej grupie konwersatorskiej; sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej, notarialnej. Co więcej, w ramach praktyk w sądzie będą przechodzili przez wszystkie wydziały (np. cywilny, karny, pracy).
5.Praktykanci będą mieli swoich opiekunów ( sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy). Opiekunowie będą co dwa tygodnie prowadzili konwersatoria. Będą one poświecone omawianiu praktycznych problemów, o których mówi się podczas praktyk. Ponadto, w ramach tych konserwatoriów w naszej Sali „sadowej” odbywać się będą symulowane rozprawy.
6.Dodatkowo po odbyciu takich praktyk uczelnia wystawi studentowi dyplom odbycia praktyk, gdzie będzie opisana liczba godzin, miejsca odbytych praktyk, a także podpis opiekuna, u którego student odbywał praktyki. Taki dyplom ma na celu rekomendację studenta przyszłemu pracodawcy.