Aktualności
Nasi absolwenci radzą sobie na rynku pracy
2010-08-04
W chwili, gdy odbierała w WSPiA dyplom „magistra”, miała już zapewniony etat w firmie szkoleniowej. Radzi, aby pracy zacząć szukać już podczas studiów: korzystać z możliwości, jakie dają praktyki zawodowe, brać udział w dodatkowych kursach… Rozmawiamy o tym z Elżbietą Oślizło, tegoroczną absolwentką WSPiA.
Trzeba się dużo napracować…
Rozmowa z Elżbietą Oślizło, tegoroczną absolwentką WSPiA.
- Pani przypadek może być - pozornie - dowodem na to, że pracę po studiach znaleźć można szybko i łatwo…
- Tak na pewno nie jest. Trzeba się dużo napracować, aby… znaleźć pracę. Na szczęście absolwent „administracji” WSPiA jest wszechstronnie przygotowany do wykonywania zawodu i dzięki temu ma na rynku pracy większe szanse.
- Gdzie i na jakim stanowisku pani pracuje?
- Pracuję w firmie szkoleniowej jako specjalista ds. promocji projektu. Oprócz promocji, zajmuję się także m.in. pisaniem ofert przetargowych.
- Tak, po prostu, przyszła pani do tej firmy, złożyła ofertę i została przyjęta?
- To byłoby zbyt proste. Pracodawca musi wcześniej dobrze poznać kandydata, dlatego z tą firmą współpracowałam już od 4 lat. Studia z pracą można bowiem pogodzić pod warunkiem, że dobrze zorganizuje się swój czas. Dużym ułatwieniem dla mnie było także to, że mój pracodawca był „elastyczny” i wyrozumiały. Miał świadomość tego, że studiuję na studiach stacjonarnych.
- Praca podczas studiów… To jest właśnie pani recepta, jak zapewnić sobie etat?
- To jedna z możliwości. Ważne jest też, aby podczas studiów zdobywać doświadczenie zawodowe. Na przykład - system praktyk w WSPiA umożliwia studentom stawianie pierwszych kroków w pracy. Bardzo ważnym atutem jest także
uczestniczenie w dodatkowych kursach i szkoleniach, bo jest to istotny sygnał dla pracodawcy, że dana osoba jest chętna, aby podnosić swoje kwalifikacje.
- Charakter pani pracy różni się jednak od specyfiki kierunku, jaki wybrała pani na studiach. Czy to stanowi jakiś problem?
- Wybierając pięć lat temu specjalność „administracja transgraniczna” kierowałam się możliwością znalezienia pracy w służbach mundurowych. Z czasem moje plany zostały zweryfikowane.
Napisałam jednak pracę na temat „Pozyskiwanie i zatrudnianie personelu”. Celem jej było przedstawienie rekrutacji i selekcji jako dwustronnego procesu, gdzie - z jednej strony - pracodawca poszukuje pracownika, z drugiej - kandydat poszukuje miejsca zatrudnienia. Obie strony mają coś do zaoferowania, ale mają także określone oczekiwania.
Wybrałam ten temat dlatego, że jest to dziedzina zgodna z moimi zainteresowaniami. W niedalekiej przyszłości chciałabym bowiem zajmować się sprawami personalnymi.
Rozmawiał: Piotr Wróbel