Aktualności
Na jakich zasadach działa Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa
Reprezentujemy Państwo w sądach
Niektórzy uważają, że Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa od tego jest, aby nadzorować np. prywatyzację. To kolejny błąd w myśleniu o tej instytucji. Jesteśmy powołani do zupełnie innych zadań – wyjaśniał studentom WSPiA dr M. Dziurda, prezes Prokuratorii. Do jakich zadań? Temu właśnie poświęcony był jego wykład.
Skarb Państwa… Pozornie mogłoby się wydawać, że to co najmniej dziwny „twór” powołany przez Państwo Polskie (np. we Francji instytucja taka jest nieznana). Dziwny, bo Skarb Państwa nie ma – tak jak w firmach – swojej siedziby, rady nadzorczej, dyrektora – mówił dr Dziurda. Co to jest zatem Skarb Państwa? Dr Dziurda odpowiedział: - Składa się on z kilku tysięcy jednostek organizacyjnych typu: urząd wojewódzki, komenda policji, uniwersytet, izba skarbowa lub celna.
Jaka jest zależność między Skarbem Państwa a jednostkami, które go tworzą? Posłużmy się przykładem. Wojewoda reprezentuje Skarb Państwa na swoim terenie, ale nie może samodzielnie podpisywać umowy z jakąś spółką. Umowę taką spółka (która dostarcza do danego urzędu np. kserokopiarki) może podpisać jedynie ze Skarbem Państwa.
Podczas realizacji transakcji i zamówień lub w sprawie wydanych rozporządzeń administracyjnych i wyroków sądowych, firmy lub obywatele mają prawo mieć wątpliwości co do podjętych decyzji Dochodzi wówczas do sporu. Spory te rozstrzygają sądy. Jaki najczęściej błąd popełniają ci, którzy zdecydowali się na drogę sądową? Składają wniosek przeciwko Skarbowi Państwa nie precyzując, jakiej instytucji sprawa dotyczy (taki wniosek z powodów formalnych od razu można by odrzucić). Składając pozew trzeba zatem precyzyjnie określić: „Oskarżam Skarb Państwa – Urząd Wojewódzki w…”. Lub – „Oskarżam Skarb Państwa – dyrekcję Izby Skarbowej w…”.
W przypadku oskarżeń, w sądzie Skarb Państwa broni właśnie Prokuratoria Generalna. Ale nie zawsze. Na pewno przed: Sądem Najwyższym, w sądach okręgowych (gdy suma sporu przekracza 75 tys. zł), często w sądach polubownych oraz sądach poza granicami kraju.
W Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (stworzonej 3 lata temu m.in. na wzór Prokuratorii sprzed II wojny światowej) pracuje 77 radców. To nowa specjalizacja. Radcą może zostać ktoś, kto wcześniej był sędzią, prokuratorem lub radcą prawnym. – Ale też warto, aby wszyscy studenci prawa wiedzieli, na jakiej zasadzie funkcjonuje Prokuratoria Generalna – powiedział dr Dziurda. – Bo nie ma takiej możliwości, aby potem – w pracy zawodowej – nie zetknęli się ze sprawami, które dotyczą Skarbu Państwa.