Aktualności
To szansa, z której warto skorzystać…
2010-08-26
Tak o nowatorskim systemie praktyk zawodowych wdrożonych przez naszą Uczelnię mówi Anna Habało, Prokurator Apelacyjny w Rzeszowie, wykładowca WSPiA.
Nowatorskie praktyki WSPiA – szansa, z której warto skorzystać
Rozmowa z Anną Habało, Prokuratorem Apelacyjnym w Rzeszowie, wykładowcą WSPiA.
- Często spotykam się z opinią, że maturzyści chętnie wybierają teraz studia prawnicze. Że panuje wręcz… „moda na prawo”. Co Pani o tym sądzi? To dobry sygnał, że młodzież interesuje się akurat tą sferą życia społecznego?
- Określenie „moda” w tym przypadku nie jest trafne. Powinniśmy raczej mówić o dużym „zainteresowaniu” tym kierunkiem studiów. Bo… moda przemija, natomiast autentyczne zainteresowanie jest dowodem świadomego i przemyślanego wyboru.
Odpowiadając na zasadniczą część pytania… To dobrze, że młodzi ludzie chcą studiować „prawo”. Znajomość prawa jest przydatna w życiu, również tym codziennym.
- Młodzież chce jednak studiować „prawo” nie po to, aby mieć wiedzę przydatną w „życiu codziennym”, ale po to, aby zdobyć zawód np. sędziego, prokuratora lub adwokata…
- To prawda, dlatego osobom, które wybierają „prawo” przypominać należy, że dyplom ukończenia studiów jest jedynie przepustką do zdobycia upragnionego zawodu. Aby ten cel osiągnąć, trzeba zdać jeszcze egzamin aplikacyjny. A ten zdać można pod warunkiem, że jest się świetnie przygotowanym do wykonywania zawodu. Podam przykład. Byłam w komisji w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, która egzaminowała ponad 1400 osób z całej Polski. Egzamin zdała co trzecia osoba.
- Poprzeczka jest zatem wysoko postawiona…
- Tak. Celowo. Zwód prawnika uznawany jest – nie bez powodu - za elitarny. Dlatego dostęp do niego powinni mieć najlepsi absolwenci uczelni. Dla dobra samego absolwenta, jak i osób, które jako petenci stykają się np. sędzią, adwokatem lub radcą prawnym.
- Co zatem poradziłaby Pani studentom, aby znaleźli się w gronie „tych najlepszych”, i zdobyli wymarzony zawód?
- Przed wyborem uczelni dokładnie sprawdzić jej ofertę: z jaką kadrą dydaktyczną będzie się mieć do czynienia, jakie są możliwości zdobycia nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej wiedzy.
- Jak na tle innych uczelni wypada pod tym względem WSPiA?
- O kadrze dydaktycznej niezręcznie mi jest mówić, bo sama do niej w pewnym sensie należę; na zasadzie współpracy mam w WSPiA wykłady ze studentami „prawa”. Przyszłym studentom „prawa” podpowiem jednak: łatwo sprawdzić, że w tej uczelni wykładają teoretycy i praktycy znani nie tylko w naszym województwie, ale i całym kraju.
Ogromną szansą dla studentów są też nowatorskie w skali całego praktyki zaproponowane przez WSPiA. Dzięki nim zdobyć mogą doświadczenie przydatne podczas egzaminów na aplikację. To szansa, z której warto skorzystać.
Rozmawiał: Piotr Wróbel
Informacje na temat praktyk WSPiA: www.wspia.eu/dla-studenta/praktyki-studenckie.