Aktualności
Wybrałem WSPiA!
2010-08-31
Mateusz Pleban, tegoroczny maturzysta, laureat ogólnopolskich olimpiad, ma „ w kieszeni” indeksy Uniwersytetów: Gdańskiego, Szczecińskiego, Opolskiego i Rzeszowskiego. Wybrał studia w… WSPiA. Dlaczego? - Bo macie wybitną kadrę, a poza tym – jestem dumny, że zostałem laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez WSPiA – mówi.
Chcę zostać prawnikiem…
Rozmowa z Mateuszem Plebanem, laureatem (4. miejsce) Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez WSPiA.
- Pana przykład burzy stereotyp, jakoby młodzież - jeśli tylko ma okazję – ucieka z Podkarpackiego, żeby studiować „gdzieś w Polsce”.
- Rzeczywiście jest taki stereotyp. Proszę sobie wyobrazić, że nawet moi najbliżsi znajomi namawiają mnie, abym studiował na przykład w Krakowie. Ale ja idę w zaparte i mówię: nie!
- Dlaczego?
- A dlaczego ktoś, kto ma „coś w głowie”, od razu musi realizować się gdzie indziej? Ja chcę tutaj się uczyć i tutaj pracować. Marzy mi się, że w Kolbuszowej, moim rodzinnym mieście, założę kiedyś np. kancelarię adwokacką.
- Jak to się stało, że ma Pan możliwość otrzymania indeksów kilku uczelni poza rekrutacją?
- Jestem laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej przez Uniwersytet Szczeciński. Zakwalifikowałem się w niej do finału. Nagrodą jest możliwość studiowania na kilku uniwersytetach.
- A Pan wybrało WSPiA, bo…
- Bo chcę zostać prawnikiem, a WSPiA ma wybitną kadrę z tego zakresu. Podam przykłady: prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prof. Andrzej Zoll, prof. Wiesław Skrzydło, dr Zbigniew Niezgoda. Z opracowań np. prof. Skrzydły korzystałem, przygotowując się do jednej z olimpiad. Poza tym – moja nauczycielka miała z nim zajęcia w Lublinie i wiele dobrego opowiedziała mi o Panu Profesorze.
- Przyzna Pan jednak, że jest jeszcze inny argument. Jako laureat „naszej” Olimpiady będzie Pan studiował w WSPiA przez pięć lat za darmo. Poza tym – z Kolbuszowej nie jest daleko, a to też ma przecież znaczenie.
- Studia za darmo to niesamowita nagroda! Z tą „odległością” wcale tak nie jest kolorowo. Laureaci I i II miejsca Olimpiady organizowanej przez WSPiA mają dodatkowo zapewnione bezpłatne miejsca w Zespole Mieszkań Uczelnianych. Mi taka nagroda nie przysługuje, dlatego składam podanie o przyznanie mi miejsca na takich samych zasadach, jak innym studentom. Dlaczego? Wolałbym mieć czas, by skupić się na nauce, niż tracić ten czas na dojazd na uczelnię autobusami: pekaesem i po przesiadce – miejskim.
- Dlaczego wybrał Pan „prawo”?
- Zażartuję; u mnie w rodzinie nie ma prawników. Postanowiłem zatem, że czas najwyższy to zmienić! Teraz poważnie. „Prawo” podoba mi się dlatego, że jest to dziedzina wiedzy, która przydaje się zawsze. Dobrze jest znać swoje prawa lub wiedzieć, jak bronić praw innych.
Moje zainteresowanie tą dziedziną życia przejawia się w różnoraki sposób. Wystarczy, że w jakimś filmie pojawi się scena z sali sądowej, od razu przykuwa moją uwagę. Oglądam też – na przykład – serial „Sędzię Annę Marię Wesołowską”.
- Ale ma Pan świadomość, że po studiach czeka Pana jeszcze egzamin na aplikację?
- Mam świadomość. Wiem, że łatwo nie będzie. Ale… warto spróbować!
Rozmawiał: Piotr Wróbel
Informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez WSPiA na: www.wspia.eu/uczelnia/ogolnopolska-olimpiada-wiedzy-o-prawie/informacje.