Aktualności
To nas wyróżnia…
2010-09-07
Dzięki programom rozwojowym m.in. unijnym, realizowanym w WSPiA, studentom oferowane będą wkrótce wyjątkowe rozwiązania m.in.: nowatorski inkubator przedsiębiorczości, specjalistyczne laboratoria. Rozmawiamy o tym z Teresą Kubas - Hul, doradcą ds. funduszy unijnych Wojewody Podkarpackiego, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Podkarpackiego, wykładowcą WSPiA i współautorką naszych projektów.
Lubię być aktywna…
Rozmowa z Teresą Kubas - Hul, doradcą ds. funduszy unijnych Wojewody Podkarpackiego, wykładowcą WSPiA.
- Jest Pani doradcą Wojewody, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Podkarpackiego, specjalistą z zakresu pisania programów unijnych, bo zajmuje się tym Pani przecież od 15 lat. Propozycji współpracy zapewne nie brakuje, ale Pani wybrała WSPiA. Dlaczego?
- Odpowiedź jest oczywista! Jest mi niezmiernie miło, że należę do kadry dydaktycznej WSPiA, do której należą też wybitni wykładowcy znani nie tylko w naszym Województwie, ale i w całym kraju. Cieszę się także, że jest to Uczelnia, która ma innowacyjne pomysły.
Dużą satysfakcję sprawia mi, że jestem współautorką projektów unijnych realizowanych w WSPiA. To właśnie odróżnia nas od innych: nowatorskie pomysły, z których największą korzyść czerpią… studenci WSPiA.
- Wspomniała Pani o realizowanych u nas projektach unijnych. Proszę podać jakieś przykłady.
- Uczelnia otrzymała dotację unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Podkarpackiego na budowę Collegium Securitatis – obiektu przeznaczonego dla studentów „Bezpieczeństwa wewnętrznego”. Znajdzie się tam m.in. profesjonalnie wyposażone laboratorium kryminalistyczne, jakiego nie ma w całej Polsce południowo-wschodniej! Akceptację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskał także nasz projekt, pt. „Dyplom WSPiA – przepustka do biznesu”.
- W jaki sposób nasi studenci będą mogli zdobyć taką „przepustkę”?
- W ramach tego projektu program nauczania będzie jeszcze bardziej dostosowany do potrzeb rynku pracy. Zostanie powołany Konwent Pracodawców złożony z przedstawicieli podmiotów gospodarczych, którzy będą dzielić się radą np. na temat: jak założyć własną firmę.
Nowatorskim pomysłem są też zajęcia w ramach Studenckiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Podczas tych zajęć studenci będą zakładać swoje wirtualne firmy: przedstawiać pomysł na biznes, gromadzić dokumenty potrzebne do rejestracji i prowadzenia działalności, dokonywać transakcji i podpisywać umowy. Najlepsi studenci otrzymają potem możliwość odbycia płatnego stażu w renomowanych firmach.
- Kilka słów o… Teresie Hul. Gdy słyszy Pani o sobie opinię, że jest jednym z najlepszych specjalistów w naszym regionie od spraw funduszy unijnych, jak Pani reaguje?
- To miłe, że moja praca na rzecz Województwa Podkarpackiego jest dostrzegana, czego efektem są tego rodzaju opinie. Ale jeszcze bardziej cieszy mnie co innego. Osobistą satysfakcję czerpię m.in. z tego, że mogę w jakiś sposób pomóc ludziom, którzy wcale mnie nie znają.
Podam przykład. Pozyskiwaniem funduszy unijnych dla naszego Województwa zajmuję się od lat. Dzięki tym funduszom nasz region zyskał kilkaset milionów złotych. Ale moim najbardziej „ukochanym dzieckiem” jest Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. To mój pomysł, który jest realizowany. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu, że teren w Jasionce i Głogowie Młp. został przygotowany pod inwestycje, powstające tutaj firmy zatrudnią w sumie ok. 3 tysiące osób. A 3 tysiące osób, to byt dla 3 tysięcy rodzin oraz szansa dla ludzi młodych, którzy w naszym Województwie chcą realizować swoje marzenia.
- Skoro pojawiło się hasło „rodzina”, zapytam o Pani rodzinę. Mając tyle obowiązków, znajduje Pani czas dla najbliższych oraz na to, aby zająć się domem?
- Lubię być aktywna, ale dzięki dobrej organizacji pracy, mam też czas dla: dzieci, męża, domu, psa i kwiatków w ogrodzie.
Rozmawiał: Piotr Wróbel