Aktualności
Ważne decyzje Senatu WSPiA
Interesujące pomysły, konieczne zmiany
Podjęliśmy deczyzję, aby powołać nowy skład Senatu WSPiA. "Nowy" w tym znaczeniu, że m.in. został poszerzony o przedstawicieli studentów (realizujemy w ten sposób wymagania Ustawy o Szkolnictwie Wyższym). Powołanie Studium Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie wymaga komentarza: od wielu lat jesteśmy jedyną uczelnią w regionie, która profesjonalnie kształci w tym zakresie. Gratulujemy też naszym fachowcom, którzy zostali szefami 10. nowych katedr WSPiA.
Zgodnie z Ustawą o Szkolnictwie Wyższym, skład Senatu danej uczelni (w tym naszej) zmienia się. Oprócz dotychczasowego składu (w którym byli dotąd. m.in. Rektor, Prorektorzy, Dziekani, Kierownicy Katedr) w posiedzeniach Senatu uczestniczyć będą też m.in.: dwaj przedstawiciele nauczycieli akademickich (wyłonieni w wyborach), dwaj przedstawiciele pracowników, którzy nie są wykładowcami (też wyłonieni w wyborach) oraz studenci. – Cieszy, że studenci mają jeszcze większe możliwości wypowiedzenia się – tak to skomentował prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. I dodał: - Przykładem na to, że jesteśmy otwarci na uwagi i spostrzeżenia studentów jest fakt, że w WSPiA stworzyliśmy funkcję „rzecznika praw studenta”. To nasz pomysł, bo nie ma ustawowego wymogu, aby powoływać taką funkcję.
„Bezpieczeństwo wewnętrzne” - dlaczego studenci chcą studiować ten kierunek własnie w WSPiA
Ważną decyzją była akceptacja powołania Studium Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Będzie to Studium zarówno licencjackie, jak i magisterskie. Jakie są źródła tej decyzji?
WSPiA od lat oferuje ten kierunek w ramach studiów administracyjnych. Nasza Uczelnia ma w tym zakresie doświadczenie (kadra, warunki nauki, zainteresowanie tym kierunkiem studentów, duża liczba absolwentów). Studium jest kolejnym argumentem, że WSPiA studentów tej specjalności ( „bezpieczeństwo wewnętrzne”) traktuje uczciwie. Ze zdziwieniem bowiem zauważamy, że bywają w Polsce uczelnie, które zachęcają do studiowania tego kierunku, nie oferując rzetelnego wykształcenia w tym zakresie. We WSPiA liczba zainteresowanych studentów jest tak duża, że powołanie Studium jest niezbędne.
Ciekawym pomysłem jest też stworzenie przy WSPiA Konwentu Pracodawców. Władze Uczelni oraz pracodawcy (w tym m.in. nasi wykładowcy: z gospodarki,, prokuratury, sądów, izby skarbowej) będą się spotykać po to, aby razem szukać możliwości i propozycji znalezienia pracy dla naszych studentów.
Mamy 10 katedr w WSPiA
W związku ze zmianą statutu WSPiA, powołaliśmy na na naszej Uczelni 10 katedr. Kto został kierownikiem każdej z nich?
- Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji - prof. zw. dr hab. JAN SZRENIAWSKI
- Katedra Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego - prof. nadzw. dr hab. LUDWIK ŻUKOWSKI
- Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Pracy - prof. nadzw. dr hab. ZDZISŁAW GAWLIK
- Katedra Prawa Konstytucyjnego i Stosunków Międzynarodowych - prof. nadzw. dr hab. JERZY BUCZKOWSKI
- Katedra Ogólnej Nauki o Państwie i Prawie - prof. nadzw. dr hab. ANTONI PIENIĄŻEK
- Katedra Prawa Karnego - prof. nadzw. dr hab. ZBIGNIEW ĆWIĄKALSKI
- Katedra Historii Państwa i Prawa - prof. nadzw. dr hab. ANDRZEJ WITKOWSKI
- Katedra Prawa Gospodarczego i Handlowego - prof. nadzw. dr hab. BOŻENA WIECZORSKA
- Katedra Nauk o Zarządzaniu - prof. nadzw. dr hab. KAZIMIERZ JAREMCZUK
- Katedra Finansów i Prawa Finansowego - prof. nadzw. dr hab. JERZY POSŁUSZNY