Aktualności
„Co słychać”, czyli…
2010-11-26
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń.
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń
Witamy na „łamach” cyklu zatytułowanego: „Co słychać – Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń”. Zamieszczamy w nim informacje z Uczelni, Regionu i Kraju pozwalając sobie przy tym na krótki komentarz, czasami doprawiony szczyptą humoru.
UCZELNIA
„Nasza” Olimpiada
Ok. 2,5 tys. uczniów w całej Polsce wzięło udział w eliminacjach I stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie zorganizowanej przez WSPiA.
Jest o co walczyć, bo finaliści otrzymają niebagatelne nagrody, m.in. nieodpłatne studia i w miejsca w Mieszkaniach Uczelnianych WSPiA oraz stypendia.
Olimpiada została wpisana przez MEN do rejestru ogólnopolskich olimpiad interdyscyplinarnych. Dzięki temu WSPiA może starać się o to, aby laureaci „naszej” Olimpiady byli zwolnieni z egzaminu maturalnego, z przedmiotu „wiedza o społeczeństwie”.
Unijne szkolenia
Studenci WSPiA w Przemyślu wzięli udział w unijnym szkoleniu na temat: „Ułatwienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości”.
Ten ogólnopolski projekt realizowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Szkolenia współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny.
Jestem pod wrażeniem studentów WSPiA
To słowa Elżbiety Łukacijewskiej, Posłanki do Parlamentu Europejskiego, która zaprosiła do Brukseli naszych studentów.
E. Łukacijewska w wywiadzie dla naszych „Aktualności” powiedziała m.in.: - Wielokrotnie miałam przyjemność brać udział w przedsięwzięciach przygotowanych przez studentów tej uczelni lub z ich udziałem, jak na przykład Europejski Parlament Młodzieży, i zawsze pozostawałam pod ogromnym wrażeniem ich kompetencji, zaangażowania oraz niezwykłej chęci działania.
Otrzęsiny i andrzejki
W Przemyślu, w klubie NEO, odbyły się otrzęsiny studentów I roku. W programie m.in. wybory Miss I Mistera WSPiA.
W Rzeszowie, w naszym Klubie Studenckim „Zemsta Docenta” odbyła się z kolei zabawa andrzejkowa. Gwiazdą wieczoru był zespół… Letni Chamski Podryw.
REGION
I po wyborach…
Wyborcy zdecydowali. W Sejmiku Wojewódzkim dla PiS przypadło 15 mandatów, dla PO i PSL – po 7, a dla SLD - 4.
PO, PSL i SLD natychmiast zawiązały koalicję, czego efektem są decyzje personalne: Marszałkiem Województwa został Mirosław Karapyta (PSL, dotąd Wojewoda), a Wojewodą – Małgorzata Chomycz (PO, dotąd Wicewojewoda).
Teresa Kubas-Hul (dotąd - Wiceprzewodnicząca Sejmiku; wykładowca WSPiA) może objąć funkcję Przewodniczącej Sejmiku.
W Urzędzie Miasta Rzeszowa bez większych zmian. Prezydentem został… prezydent Tadeusz Ferenc. Zmalało jednak poparcie dla Komitetu Wyborczego T. Ferenca „Rozwój Rzeszowa”.
Okolice wyborów
23-letni tarnobrzeżanin ubiegający się o mandat radnego nie wziął udziału w głosowaniu, ponieważ… trafił do aresztu. Policja znalazła u niego w domu marihuanę. Jest podejrzany o handel narkotykami.
Znajomi tego niedoszłego radnego muszą zapewne być bardzo dumni z powodu, że on… taki ambitny, bo w wyborach chciał startować, problemami społecznymi (w tym walką z narkotykami) chciał się zająć…
Dowcip to przypomina. Trzy babcie przechwalają się swoimi wnukami. Pierwsza mówi: - Mój wnusio to będzie lekarzem, bo ładnie bandażuje nóżki misiom. Druga: - Mój zostanie szefem kuchni, bo świetnie przyrządza herbatkę. Trzecia: - Największą karierę zrobi jednak mój wnuczek. Zostanie kosmonautą! Gdy wchodzę do jego pokoju, to on zawsze wącha jakieś ziółka i mówi: Babciu! Ale kosmiczny odlot!
Bill Gates pomaga podkarpackim bibliotekom
Małe podkarpackie biblioteki otrzymały wsparcie finansowe od Billa Gatesa, jednego z najbogatszych ludzi świata.
Za pieniądze od amerykańskiego miliardera (do 2013r. biblioteki otrzymają ok. 28 mln dolarów) zostanie zakupiony sprzęt informatyczny i organizowane będą szkolenia dla bibliotekarzy.
Gratulujemy!
Na 59. Światowej Wystawie Innowacji, Badań Naukowych i Nowoczesnej Techniki, która odbyła się z Brukseli naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali aż 5 patentów. I wszystkie… zostały nagrodzone medalami: złotym, 3 srebrnymi i brązowym. Gratulujemy!
To przykład i dowód na to, że na Podkarpaciu (i w całej Polsce) warto inwestować z głową. Może niekoniecznie budować ogromne „gmachy” naukowe, które za kilka lat świecić będą pustkami (niż demograficzny, brak kadry), ale inwestować w te uczelnie, które mają kadrę, pomysły i tym samym są wizytówką naszego regionu.
Podkarpacki akcent w Szwecji
Ewelina Marcisz z MKS Halicz Ustrzyki Dolne zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich, które odbyły się w Szwecji. W zawodach wystartowała cała polska czołówka, w tym Justyna Kowalczyk.
Ewelina nie odniosła wprawdzie sukcesu, ale – mamy nadzieję – że wszystko dopiero przed nią.
KRAJ
Spotkanie prezydentów
Podczas szczytu NATO w Lizbonie Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się m.in. Barackiem Obamą, Prezydentem USA.
Kilka cytatów z wywiadu, którego Prezydent Obama udzielił „Gazecie Wyborczej”: „Polacy mają to coś, co czyni z człowieka najlepszy rodzaj sojusznika. To wielka wola obrony wolności – własnej i cudzej.
Polacy czują się w obowiązku pomagać prześladowanym narodom, tak jak sami kiedyś byli wspomagani przez innych.
„Solidarność”, która odmieniła bieg historii, nadal inspiruje tych, którzy walczą o wolność w każdym zakątku świata”.
Posiedzenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego
24.11.br. odbyło się posiedzenie BBN z udziałem wszystkich dotychczasowych prezydentów i premierów RP. Posiedzenie – na które zapraszał Prezydent Bronisław Komorowski – miało wyjątkowy charakter, ponieważ było (w pewnym sensie) przygotowaniem się na wizytę w Polsce (6 grudnia. br.) Dmitrija Miedwiediewa, Prezydenta Rosji.
Głosy sprzeciwu pojawiły się, gdy na liście zaproszonych na posiedzenie BBN znalazł się gen. Wojciech Jaruzelski.
Prezydent Bronisław Komorowski tak to skomentował: - Na takie posiedzenie zaprasza się wszystkich prezydentów i premierów, a nie tylko niektórych…
Na spotkaniu nie pojawił się Jarosław Kaczyński.
Odnaleziono „Pomarańczarkę”
„Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego – jedno z najcenniejszych arcydzieł malarskich zrabowanych podczas ostatniej wojny z polskich zbiorów – została odnaleziona.
Obraz wystawiono na sprzedaż w niewielkim domu aukcyjnym w Niemczech. Cenę wywoławczą ustalono na… 4 tysiące euro (obraz wart jest ok. 2 mln zł).
Trwają procedury w celu odzyskania i przewiezienia arcydzieła do Polski.
Będziemy produkować w Charkowie?
Największy polski producent autobusów – Solaris zamierza rozpocząć produkcję w Charkowie. Ma to m.in. związek z EURO 2012.
Ukraińskie miasta uczestniczące w EURO planują bowiem kupno nowych autobusów i tramwajów za ok. 1,5 mld zł.
NFZ zapłaci
Dzięki wprowadzeniu dyrektywy unijnej pod nazwą „Pacjenci bez granic” Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązany zostanie do pokrywania leczenia Polaków zarówno w prywatnych szpitalach, jak i za granicą.
Zasada jest jednak taka, że NFZ pokryje koszty leczenia za granicą w wysokości kwoty, jaką na dany zabieg wykłada w Polsce. Na przykład: w Anglii za wszczepienie endoprotezy płaci się 18 tys. zł. W Polsce – ponad 8 tys. (i tyle wyłoży NFZ). Różnicę musi pokryć pacjent.
PIS – bis?
Grupa byłych posłów PiS założyła własny klub parlamentarny. Liderką jest Joanna Kluzik-Rostkowska.
„Secesjoniści” mówią, że filozofia PiS nadal jest im bliska, ale wolą iść „własną drogą polityczną”.
Piotr Wróbel