Aktualności
„Praktyka zawodów prawniczych”
2011-02-09
To temat kolejnego spotkania (08.02.br.) Młodzieżowej Akademii Prawa, podczas którego przedstawiciele zwodów prawniczych spotkali się z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych. Przypomnijmy: Akademia to kolejna inicjatywa edukacyjna WSPiA skierowana do uczniów, którzy zamierzają studiować „prawo” w jakiejkolwiek uczelni w Polsce. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne.
Warto wiedzieć…
Jaka jest specyfika poszczególnych zawodów prawniczych? Jaka jest droga kariery do zdobycia wymarzonego zawodu? Między innymi o tym właśnie rozmawiano podczas spotkania MAP, które odbyło się w WSPiA w Rzeszowie
Słuchacze Młodzieżowej Akademii Prawa.
Prokurator i sędzia
Jak zostać prokuratorem? O tym opowiadała Anna Habało, Prokurator Apelacyjny w Rzeszowie. Po aplikacji i egzaminie kandydat trafia do prokuratury, gdzie zdobywa doświadczenie jako asesor. W zasadzie ma prawie takie same uprawnienia jak prokurator (np. sporządza akt oskarżenia, występuje przed sądem).
Wyjątkiem jest jednak, że asesor nie może występować przed sądem okręgowym oraz apelacyjnym.
Asesura trwa 3 lata. Czy po jej odbyciu od razu zostaje się prokuratorem? Niekoniecznie. Zgodnie z nowymi zasadami, na stanowiska prokuratorskie ogłaszane są konkursy i to one decydują o obsadzie stanowiska.
Pojęcie „asesor” zniknęło za to z drogi prowadzącej do zawodu sędziego – mówił z kolei Jerzy Kawałek, sędzia.
Obecnie sędziami mogą zostać osoby, które: odbyły aplikację sadową, są profesorami lub doktorami habilitowanymi „prawa” lub wywodzą się z innych zawodów prawniczych. Oczywiście, każda nominacja (na stanowisko sędziego nominuje Prezydent RP) jest obwarowana wieloma obostrzeniami.
Na przykład: sędzią sądu rejonowego może zostać osoba, która zawód np. prokuratora, adwokata lub radcy prawnego wykonywała co najmniej 3 lata.
Jest jeszcze jedna „przeszkoda”: liczba sędziów jest precyzyjnie limitowana (w zależności od potrzeb wymiaru sprawiedliwości), dlatego stanowisko takie jest obsadzane wówczas, jeśli zwolni się „wakat”.
Adwokat i radca prawny
Nie bez optymizmu na temat przyszłości zawodu adwokata wypowiadała się mecenas Justyna Kurowska. - Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest coraz większe, ponieważ wzrasta u nas świadomość prawna, A „prawo” wkracza przecież w każdą dziedzinę naszego życia - stwierdziła.
Klientami adwokatów – tłumaczono uczniom - są osoby prywatne (np. sprawy spadkowe, rodzinne, pracownicze) oraz podmioty gospodarcze (np. sprawy pracownicze, utrzymywanie poprawnych relacji z kontrahentami).
- Zakres działania adwokata jest bardzo szeroki i dlatego pokrywa się z naszym zawodem – dodał z kolei Jacek Romanow, radca prawny.
Romanow zwrócił uwagę na specyfikę tego zawodu, jaką dostrzec można w naszym województwie. – W dużych ośrodkach, gdzie funkcjonują podmioty gospodarcze o charakterze korporacyjnym radcowie prawni specjalizują się w wąskiej dziedzinie zagadnień prawnych. U nas radca prawny musie posiadać wiedzę z różnych dziedzin – mówił.
Notariusz i komornik
Krzysztof Kopeć. Prezes Rady Izby Notarialnej w Rzeszowie zwrócił uwagę na inny aspekt w tej dyskusji. Obawia się, że zawód notariusza może znaleźć się na równi pochyłej. – Sądzę, że aby wykonywać pracę notariusza najlepiej jest mieć odbytą aplikację lub wywodzić się z innego zawodu prawniczego. Całkowite otwarcie tego zawodu może spowodować, że trafią do niego osoby nieprzygotowane – stwierdził.
Przy okazji omawiania zwodu komornika nie można było pominąć następującego wątku: - Ktoś, kto jest słaby psychicznie nie odniesie sukcesu jako komornik. Ta praca wiąże się bowiem ze stresem, którego dostarczają nam dłużnicy – mówił Marcin Lojtek, komornik.
M. Lojtek wspomniał, że zawód ten spotyka się wielokrotnie z krytyczną opinią społeczną. – W odczuciu społecznym dostrzega się, że „zły komornik” zabiera komuś np. samochód. Nie dostrzega się przy tym, że jest on urzędnikiem państwowym, który od dłużnika egzekwuje należny majątek po to, aby egzekwować prawo (zaspokoić roszczenia wierzyciela).
Następne spotkania
Następne spotkanie odbędzie się 1 marca br. (WSPiA, Rzeszów, ul. Cegielniana 14, Sala Sądowa, godz. 16.00). Temat: sporządzenie pism procesowych, np. akt oskarżenia, pozew o zapłatę (omówienie wzorów pism i systemu Lex, wykorzystywania fachowej literatury – doktryny i orzecznictwa sądowego)
Informujemy i przypominamy, że słuchacze MAP, którzy chcą wziąć czynny udział w symulowanej rozprawie sądowej (jako np. sędzia, prokurator, adwokat) mogą zgłaszać swoje kandydatury w Dziekanacie Studiów Stacjonarnych (WSPiA, Rzeszów, ul. Cegielniana 14; pok. nr 3. ).
Rozprawa symulowana odbędzie się 22 marca br.
Zapraszamy na kolejne spotkanie MAP - 1 marca br.