Aktualności

Ta wiedza przyda się studentom

2011-02-10
Rozmowa z Mariuszem Skibą, pełnomocnikiem Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie ds. ochrony praw człowieka. M. Skiba współpracuje z WSPiA. Podczas spotkań ze studentami przekazuje im wiedzę z zakresu działań policji w kontekście ochrony praw człowieka.

Policjant nie może „pójść na skróty”

Rozmowa z Mariuszem Skibą, pełnomocnikiem Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie ds. ochrony praw człowieka.
- Co by Pan odpowiedział studentowi, który stwierdziłby: nie łamię prawa, nie mam zatem do czynienia z policją, a więc wiedza na temat, w jaki sposób prawa człowieka przekładają się na pracę policji nie jest mi potrzebna…
- Odpowiedziałbym, że taka wiedza jemu również się przyda choćby z tego powodu, że cechą dobrze wykształconego studenta jest m.in. wszechstronna wiedza.

Poza tym  - studenci WSPiA to przyszli absolwenci  „prawa”, „bezpieczeństwa wewnętrznego” i „administracji”.  Oznacza to, że wiedza z tego zakresu będzie im pomocna w pracy zawodowej, bez względu na to, gdzie będą zatrudnieni.

Wśród studentów, z którymi spotykam się podczas wykładów w WSPiA jest też wiele osób, które wprost mówią, że chcą  pracować w policji.
- Do tej pory Pana wykłady w WSPiA można było usłyszeć przy okazji  corocznego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie, który organizuje nasza Uczelnia. Teraz ta współpraca jest szersza, ponieważ prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA podpisał porozumienie o współpracy z generałem Józefem Gdańskim, Komendantem Wojewódzkim. Jaki ma być zakres tej współpracy?
- Dzięki temu studenci WSPiA będą w większym zakresie odbywać praktyki zawodowe w Komendzie Wojewódzkiej. Z kolei policja będzie korzystać z obiektów uczelni, zasobów bibliotecznych, itp. Tutaj będziemy organizować konferencje, odprawy.
 
Nastąpi wymiana doświadczeń; my będziemy częściej obecni na zajęciach, a kadra WSPiA będzie nas wspierać, np. w edukacji naszych kadr.

- Czy konieczność przestrzegania praw człowieka nie przeszkadza w pracy policji? Funkcjonariusz musi przecież często interweniować szybko, działając przy tym w stresie.

- To prawda, policjant często interweniuje w skrajnych warunkach, ale nie zwalnia go to z obowiązku działania w granicach prawa. Bywa, że jest obrażany, znieważany, a nawet prowokowany, np. podczas meczów lub demonstracji. Mimo to, nie może dać się ponieść emocjom, „pójść na skróty” i samemu pałką wymierzać sprawiedliwość.
Znajomość prawa i przestrzeganie praw człowieka nie przeszkadza, ale pomaga w pracy policji, bo funkcjonariusz, który działa praworządnie, po pierwsze dobrze służy społeczeństwu, a po drugie sam jest bezpieczniejszy, bo mniej narażony na popełnienie błędu, przekroczenie uprawnień.
A przecież często od niego zależą tak ważne sprawy, jak np. udowodnienie komuś winy, zastosowanie przymusu czy pozbawienie wolności.
- O co studenci  pytają Pana najczęściej?
- Są pytania, o których i pan wspomniał: np. o rzekomy konflikt obowiązku ochrony praw człowieka ze skutecznością policji. Innych ciekawi, jakie kary grożą za poszczególne przestępstwa, o konkretne procedury policyjne, np. podsłuchy, użycie siły, broni.
Wielu jest zainteresowanych, w jaki sposób można dostać się do policji. W tym przypadku pytania bywają nieco zaskakujące, bo wiedza na temat naszej pracy często czerpana jest jedynie z filmów typu: W-11.
Dlatego spotkanie z policjantem, rozmowa np. o ograniczeniach w policyjnej służbie (jej specyfice), może pomóc studentowi w podjęciu ważnych życiowych decyzji.
Rozmawiał: Piotr Wróbel
 

 
 

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier