Aktualności
Kolejny wykład MAP za nami
2011-04-13
Prawa człowieka były tematem ostatniego już (w tym roku akademickim) wykładu Młodzieżowej Akademii Prawa organizowanej przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w spotkaniach oprócz wykładu obejrzeli również film „Szeregowiec Michejew” z filmoteki Watch Docs. W czerwcu odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów słuchaczom MAP.
Prawa człowieka
Podczas ostatniego wykładu uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jakie trzeba mieć kompetencje do zajmowania się prawami człowieka w międzynarodowych instytucjach. Na ten temat mówiła dr Dorota Ferenc-Kopeć.
Dr Dorota Ferenc-Kopeć.
- Prawa człowieka są przedmiotem wielu dyskusji w Europie i na świecie. Jednak głos w nich mają prawo zabierać nie tylko prawnicy - tłumaczyła Dr Ferenc-Kopeć, wykładowca WSPiA. Według niej prawa człowieka to temat również dla m.in. psychologów czy historyków.
Aby zasiadać w międzynarodowych organizacjach broniących praw człowieka trzeba spełniać jednak kilka wymogów. Dr Dorota Ferenc-Kopeć tłumaczyła, słuchaczom MAP, że są to: niezależność, wysoki poziom moralny i znajomość przepisów dotyczących danego problemu.
Inaczej jest np. w przypadku Międzynarodowego Trybunału Karnego. Tam dodatkowo wymaga się: odpowiednich kwalifikacji, uznania kompetencji i doświadczenia.
Polacy w obronie praw człowieka
Wielu wybitnych Polaków pełniło wysokie funkcje w międzynarodowych organizacjach broniących praw człowieka - mogli z wykładu dowiedzieć się uczestnicy MAP.
Dr Dorot Ferenc-Kopeć wspomniała nazwiska m.in. Prof. Romana Wieruszewskiego, członka Komitetu Praw Człowieka ONZ czy Prof. Andrzeja Rzeplińskiego eksperta ONZ, Rady Europy i OBWE.
Film i Dyskusja
Uczniowie obecni na wykładzie Młodzieżowej Akademii Prawa obejrzeli też film „Szeregowiec Michejew”.
Film opowiada losy człowieka, który został aresztowany i oskarżony o porwanie, gwałt i morderstwo. Ponieważ nie chciał się do niczego przyznać, śledczy poddali go torturom. Usiłując popełnić samobójstwo, zdesperowany Michejew wyskoczył z okna drugiego piętra posterunku policji.
Dziś jest inwalidą, porusza się z trudem na wózku inwalidzkim. Mimo, że kobieta, którą rzekomo porwał, odnalazła się po kilku tygodniach, został zwolniony z pracy i pozbawiony wszelkich świadczeń.
W 2006 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził w sprawie Michejewa naruszenie przez Rosję Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, m.in. poprzez złamanie zakazu tortur.
Na koniec wtorkowego (12.04.) spotkania słuchacze MAP dyskutowali o prawach człowieka i karze śmierci. Otrzymali również zaliczenia z przedmiotu „Prawa Człowieka”.
Uroczyste zakończenie
Kolejne spotkanie Młodzieżowej Akademii Prawa odbędzie się w czerwcu. Wtedy wszyscy uczestnicy wykładów, podczas uroczystego zakończenia, otrzymają zaświadczenia ukończenia MAP. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs na najlepsze pismo procesowe.