Aktualności
Wykład Rzecznika Praw Obywatelskich w WSPiA
2011-04-14
Pełna sala studentów i wiele pytań, tak wyglądało (we wtorek 12 kwietnia) spotkanie z zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. W wykładzie uczestniczyła również podkarpacka posłanka Renata Butryn (PO) oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresa Kubas - Hul.
Czym zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich?
Bardzo dziękuję za zaproszenie i cieszę się, że mogę gościć w Waszej Uczelni - powiedział na początku wykłady Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Stanisław Trociuk opowiadał studentom o tworzeniu i początkach instytucji RPO w Polsce oraz o zasadach wyboru i możliwościach działania Rzecznika.
Rzecznik stoi na straży wolności, praw człowieka i obywatela tłumaczył studentom Trociuk. Kontroluje a także podejmuje stosowne czynności, jeśli stwierdzi, że z powodu celowego działania lub zaniechania nastąpiło naruszenie prawa oraz zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej.
Trociuk przypomniał, że głównymi zadaniami RPO jest kontrola władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Pełni cztery główne funkcje: prewencyjną, diagnostyczną, kontrolną i kreująca.
Kiedy zgłosić się do Rzecznika Praw Obywatelskich
- RPO to instytucja, do której wnioski możemy kierować za darmo i bez sformalizowanej treści - mówił Stanisław Trociuk. Dodał, że nic to nie kosztuje, a wniosek można złożyć osobiście na piśmie lub wysyłając np. email.
Pamiętać należy jednak, że do Rzecznika Praw Obywatelskich można zwrócić się w przypadku wykorzystania wszystkich możliwości załatwienia sprawy we właściwym trybie.
Studenci pytali
Czy Rzecznik praw obywatelskich będzie badał nową ustawę o szkolnictwie wyższym – pytali studencik WSPiA obecni na wykładzie.
- Dziś nie mogę obiecać i złożyć konkretnych deklaracji, ale będziemy się przyglądać tej ustawie – odpowiedział Stanisław Trociuk. Jeśli okaże się ona niezgodna z konstytucją będziemy interweniować. Często jest tak, że w momencie wejścia w życie jakiejś ustawy RPO otrzymuje od razu wiele skarg. Tak jest w przypadku ustawy o odpadach.
Studentów WSPiA interesował też czy w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich można odbyć praktyki lub staż.
Praktyki zawodowe zazwyczaj odbywają studenci 3-go i 4-go roku studiów prawniczych. Jednak często zdarza się, że zdolni studenci zaczynają je o wiele wcześniej. Praktyki są bardzo ważnym elementem studiowania, bo wykłady dają teoretyczną wiedzę, a praktyki pozwalają zetknąć się z prawdziwymi często trudnymi do rozstrzygnięcia sprawami – mówił studentom WSPiA Stanisław Trociuk.
Praktyczną stronę prawa studenci mogą poznawać również w „Klinikach Prawa” działających przy wielu uczelniach. – Mam nadzieje, że również n a WSPiA uda się uruchomić taką klinikę, która będzie nieść pomoc prawną dla osób ubogich.