Aktualności

„Co słychać”, czyli…

2011-07-01
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń.

Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń

 
Witamy na „łamach” nowego cyklu zatytułowanego: „Co słychać – Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń”. Zamieszczamy w nim informacje z Uczelni, Regionu i Kraju pozwalając sobie przy tym na krótki komentarz, czasami doprawiony szczyptą humoru.
 
 
UCZELNIA
 
 
WSPiA - dobry kierunek!
Tegoroczni maturzyści odebrali już swoje świadectwa dojrzałości. Zanim jednak przyszli studenci rozpoczną wakacje muszą jeszcze wybrać uczelnię, w której spędzą kolejne lata swojej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą WSPiA jedynej niepublicznej uczelni akademickiej na Podkarpaciu.
 
Maturzyści, którzy przychodzą złożyć swoje dokumenty w biurze rekrutacyjnym WSPiA mają również okazję zapoznać się z pełną ofertą naszej uczelni. Dopytują się o jedyny w Polsce Zespół Mieszkań Uczelnianych oraz o stypendia, które oferuje Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Mają też okazję zapoznać się z nowoczesnym i stale rozbudowywanym Kampusem Uczelni.
 
 
 
Możesz pytać również w naszych biurach rekrutacyjnych:
 
w Rzeszowie ul. Cegielniana 14, telefon 17 867 04 80, 17 867 04 81, 17 867 04 82.
 
w Przemyślu ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 2 telefon 16 679 13 30, 16 679 13 31, 16 667 90 60.
 
„Studentka WSPiA – bizneswoman”
W styczniu 2011 roku Wyższa Szkoła Prawa i Administracji rozpoczęła realizację czteroletniego programu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej – „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu". Program ma na celu wszechstronne i jak najlepsze przygotowanie studentów WSPiA do wykonywania zawodu oraz poprawę jakości kształcenia poprzez wdrożenie nowych form edukacji. Ma też ułatwić absolwentom Uczelni start na podkarpackim rynku pracy.
 
W ramach programu studenci uczestniczą w spotkaniach panelowych z udziałem przedsiębiorców, warsztatach specjalistycznych oraz zajęciach praktycznych. Studenci odbywają także praktyki zawodowe i płatne staże w najlepszych firmach z regionu. Program obejmuje również utworzenie studenckiego inkubatora przedsiębiorczości.
 
W ramach projektu "Dyplom WSPiA przepustką do biznesu" dla wszystkich studentów prowadzone są szkolenia m.in. z autoprezentacji. Dodatkowym modułem w ramach tych zajęć jest program „Studentka WSPiA – bizneswoman”. Studentki naszej uczelni będą mogły skorzystać z darmowych porad m.in. kosmetyczki, wizażystki oraz fryzjerki. Zajęcia prowadzone są w nowoczesnym, doskonale wyposażonym uczelnianym gabinecie kosmetycznym.
 
Ogrody wypoczynkowe WSPiA
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji prowadzi kolejną inwestycje w rzeszowskim Kampusie uczelni. W pobliżu uczelnianej restauracji powstają Ogrody Wypoczynkowe dla naszych studentów. Inwestycja gotowa będzie we wrześniu tego roku tak, aby studenci mogli korzystać z Ogrodów już od początku nowego roku akademickiego.
 
Ogrody wypoczynkowe WSPiA powstaną na powierzchni ponad 30 arów. Łącznie posadzonych zostanie prawie 3500 roślin (drzew i krzewów). Studenci będą mogli wypoczywać m.in. wśród pachnących wrzosów lub w upalne dni schronić się w cieniu buków. Na powierzchni ponad 1500 m² zasiana zostanie trawa.
 
Ciekawostką, która pojawi się w ogrodach Wypoczynkowych WSPiA jest umieszczony w centralnym miejscu tzw. mokry głaz. Jest to dużych rozmiarów kamień, po którym cały czas płynąć będzie woda. Ogrody naszej Uczelni mają spełniać rolę parku dla studentów. Ustawione zostaną w nich ławki, na których studenci będą mogli odpoczywać i przygotowywać się do zajęć. W ogrodach WSPiA znajdzie się też miejsce na plenerową salę seminaryjną.
 
WSPiA cały czas inwestuje
Pod koniec września planowane jest zakończenia budowy głównej części "Collegium Securitatis" WSPiA. W budynku o powierzchni prawie 2,8 tys. metrów kwadratowych powstanie m.in. najnowocześniejsze w Polsce uczelniane laboratorium kryminalistyczne oraz pełnowymiarowa, wielofunkcyjna sala: gimnastyczna, wykładowa i koncertowa (z widownią na 350 osób), a także akademicki inkubator przedsiębiorczości i pracownia technik biurowych. Przy budynku powstanie tez m.in. podziemny i naziemny parking dla studentów i pracowników uczelni.
 
Energia Odnawialna
WSPiA inwestuje w odnawialne źródła energii. Obecnie dobiega końca instalacja systemu fotowoltaicznego oraz pomp ciepła. Na terenie kampusu wykonano 30 odwiertów o głębokości 125 metrów. Pozyskane w ten sposób ciepło „przekazane” zostanie do pompy ciepła zasilającej ogrzewanie. Instalacja fotowoltaiczna polega na pozyskiwaniu energii słonecznej i przetwarzaniu jej na prąd wykorzystywany do oświetlenia budynku i zasilania systemu klimatyzacji.
 
Miłe wspomnienia z WSPiA
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji cały czas trwają obrony prac dyplomowych. W środę (29.06) egzamin dyplomowy z sukcesem zakończyło 21 studentów II roku SUM na kierunku Administracja. Promotorami prac byli prof. Wiesław Skrzydło i prof. Artur Korobowicz (wykładowcy WSPiA). Po kilku godzinach niepewności zadowoleni studenci opuszczali naszą uczelnię już jako magistrzy.
 
Wszystkim studentom, którzy obronili już prace dyplomową serdecznie GRATULUJEMY!!!
 
REGION
 
 
Maturalna porażka
Co czwarty uczeń z Podkarpacia oblał maturę. Większość nie zdała obowiązkowej matematyki. Maturę na Podkarpaciu zdało 74,5 proc. uczniów. Spośród trzech województw Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Podkarpacie uplasowało się na drugim miejscu za Małopolską (tu zdało 77,3 proc.) i przed lubelskim (74). Najlepiej wypadły ogólniaki i technika. Najgorzej licea uzupełniające. Na poprawkę w sierpniu mogą liczyć tylko ci maturzyści, którym nie powiodło się tylko na jednym przedmiocie.
 
Chcesz jechać to płać
Od 1 lipca na podkarpackich drogach (tak jak w całym kraju) zaczął obowiązywać system opłat viaTOLL. Będzie on obowiązywał na krajowej „czwórce” od Rzeszowa do Jarosławia i drodze nr 77 między Radymnem, a Przemyślem. Z systemu via TOLL będą korzystać kierowcy ciężarówek powyżej 3,5 tony i autobusów.
 
Nad płatnymi drogami znajdą się bramki, wyposażone w anteny. Anteny umożliwiają komunikację między przekaźnikami, a urządzeniem zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd przejeżdża pod bramką, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi.
 
Oskarżeni o pobicie
Trzej młodzi mężczyźni, w tym 16-latek, zostali oskarżeni o śmiertelne pobicie mieszkańca Tarnobrzega za to, że odmówił im papierosa. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Oskarżeni to: Damian S. i Kamil M. - obaj 21-letni oraz 16-letni Kamil W., który ze względu na swój wiek będzie odpowiadał przed sądem jak nieletni. 21-letnim oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
 
Do pobicia doszło w nocy z 31 marca na 1 kwietnia br. Do idących ulicą dwóch mężczyzn podeszli oskarżeni. Damian S. zażądał od 34-letniego Konrada T. papierosa. Gdy ten odmówił, został zaatakowany przez dwóch napastników. Pobity mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie kilkanaście godzin później zmarł.
 
Co z programem transportowym dla Rzeszowa?
Miasto rozwiązało umowę z hiszpańską firmą Apia, która przygotowywała dokumenty niezbędne do zdobycia dofinansowania na potężny program transportowy. Czasu na opracowanie studium wykonalności niezbędnego do realizacji programu transportowego jest już niewiele. Komplet dokumentów do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości musi trafić do końca roku. A do zakończenia prac wciąż daleko.
 
Przetarg, w którym ratusz wybierze nową firmę, która skończy opracowania do programu transportowego, został już ogłoszony. W ramach programu transportowego przebudowane mają zostać m.in.: ul. Podkarpacka, Lubelska, Wyzwolenia i Rejtana, zakupione mają być nowe autobusy komunikacji miejskiej, wprowadzony system sterowania ruchem, bilet elektroniczny.
 
60 nagrobków zniszczonych traktorem
Operator spycharki wykonywał prace przy niwelacji terenu pod boisko. W pewnym momencie, maszyna ruszyła w kierunku położonego w odległości ok. 200 metrów cmentarza.
 
Gąsienicowy kolos staranował ogrodzenie i jechał w poprzek przez cmentarz. Uszkodził kilkadziesiąt nagrobków. Zatrzymał się dopiero kilkaset metrów dalej, na drodze znajdującej się po drugiej stronie nekropolii. Wyjeżdżając zniszczył kolejne elementy ogrodzenia i kilkumetrowe krzewy. Wstępne badanie pokazało, że 50-letni operator spychacza był trzeźwy.
 
Oszukane dzieci
Fundacje i towarzystwa działające na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych zaniepokojone są brakiem kontaktu z firmą UNDERGROUND MUSIC POLSKA z Gdyni. Jest ona organizatorem akcji "Jestem przyjacielem - artyści dzieciom". Ponad 40 organizacji z całej Polski na konto firmy wpłaciło po około 6 tys. złotych. Pieniądze miały być przeznaczone między innymi na wydanie płyty i organizowanie akcji promocyjnych.
 
W Rzeszowie miała rozpocząć się 30 czerwca i potrwać do 3 lipca. Zebrane pieniądze miały zasilić konto Fundacji Hospicjum w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą.
 
Długo wyczekiwane
Dzięki pieniądzom z Unii i przesunięciu w czasie budowy obwodnicy Sokołowa Młp. - w Rzeszowie ma szansę powstać Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Sejmik zgodził się na to przy ostrym sprzeciwie klubu PiS.
 
Centrum powstanie od podstaw, jako inwestycja współfinansowana przez UE i samorząd województwa. Na razie nie zostało ostatecznie ustalone, gdzie centrum zostanie wybudowane. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje: na działce należącej do województwa przy ul. Witosa i na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Przemysłowego przy lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce.
 
Koszt budowy centrum oszacowano na 65 mln złotych.
 
Mamy się czym chwalić
Uczniowie z Krosna napisali najlepiej w Polsce egzamin gimnazjalny. To wniosek po publikacji wyników egzaminów gimnazjalnych z ośmiu Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Każdy gimnazjalista mógł zdobyć maksymalnie po 50 punktów z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej.
 
Absolwenci krośnieńskich gimnazjów uzyskali 31,28 punktów z części humanistycznej i 28,05 punktów matematyczno-przyrodniczej. Są to najlepsze wyniki w całej Polsce. Średnia krajowa - 25,31 pkt. z części humanistycznej i 23,63 z części matematyczno-przyrodniczej. Uczniowie z Krosna okazali się lepsi od gimnazjalistów z Warszawy i Krakowa.
 
Wybuch gazu
W czasie wymiany liczników gazowych w bloku w Dębicy wybuchł gaz. Ogień poparzył dwóch mężczyzn - pracownika wymieniającego licznik i mieszkańca bloku. Na szczęście były to niegroźne obrażenia. Podmuch był silny, że wyrwał z futryn drzwi w jednym z mieszkań i wepchnął je środka. Ogień osmalił drzwi na piętrach powyżej i poniżej miejsca wybuchu. Podmuch nie uszkodził konstrukcji budynku.
 
Absolutorium dla Ferenca
Po gorącej dyskusji rzeszowska rada miasta zdecydowała się udzielić absolutorium prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi. Nie udało się natomiast Waldemarowi Szumnemu z PiS-u, który kandydował na wiceszefa rady. Nie zdobył poparcia większości rajców.
 
Zmiany w radzie miasta
W rzeszowskiej radzie miasta jest nowy klub - SLD. Jego członkami jest pięciu rajców, którzy zdecydowali się opuścić proprezydencki klub Rozwój Rzeszowa.
 
Złote Formaty
Cztery projekty z Podkarpacia zostały zgłoszone do V edycji Złotych Formatów, prestiżowego konkursu związanego z promocją miejsc. W konkursie udział wezmą: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Rzeszów oraz Sanok.
 
Na zwycięzców, oprócz prestiżowej statuetki Złote Formaty, czekają atrakcyjne nagrody, między innymi ogólnopolskie kampanie outdoorowe i kampanie reklamowe na nośnikach Infoscreen w warszawskim metrze, ufundowane przez organizatora konkursu.
 
Konkurencja jest spora: 157 projektów promocyjnych zgłosiło 67 samorządów reprezentujących wszystkie województwa Polski. Rekordową liczbę, 44 projekty, zgłosiło województwo warmińsko-mazurskie. Listę nominowanych poznamy już w lipcu, a 21 września dowiemy się, które z samorządów znalazły się wśród laureatów.
 
 
KRAJ
 
 
Polska przewodniczy Radzie Unii Europejskiej
O północy z czwartku na piątek 1 lipca Polska - po raz pierwszy od wstąpienia do Unii Europejskiej – objęła przewodnictwo w Radzie UE. Do Warszawy z tej okazji przyjechali m.in. szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, premier Węgier Viktor Orban, który oficjalnie przekazał prezydencję premierowi Donaldowi Tuskowi.
 
Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, głównym organie decyzyjnym, jednej z najważniejszych instytucji w Unii, przejmujemy od Węgier. To Warszawa będzie teraz ustalała plan prac, to my będziemy prowadzili najtrudniejsze negocjacje. Przed nami poważny sprawdzian polskiej dyplomacji.
 
 „Biała księga”
Odpowiedzialność za katastrofę smoleńską spada przede wszystkim na stronę rosyjską – wynika z zaprezentowanej w środę przez PiS “białej księgi” z prac parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy kierowanego przez Antoniego Macierewicza.
 
Pierwszą część “białej księgi” przedstawili w środę na konferencji prasowej Macierewicz i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Macierewicz podkreślił, że dokumenty, którymi dysponuje zespół, wskazują na to, (…) że to właśnie na stronę rosyjską spada przede wszystkim odpowiedzialność za ten dramat”. Zarzucił też Rosji m.in. fałszowanie kopii zapisów czarnych skrzynek, a także niszczenie wraku samolotu.
 
Druga część “białej księgi”, dotyczy odpowiedzialności strony polskiej. Macierewicz powiedział, że “biała księga” nie jest jeszcze końcowym raportem z prac zespołu; raport ten powinien powstać w ciągu najbliższych miesięcy.
 
Nie żyje Jan Kułakowski
Główny negocjator wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zmarł po ciężkiej chorobie w sobotę 25.06 w szpitalu MSWiA w Warszawie. Miał 81 lat. Był kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia, w kadencji 2004-2009 posłem do Parlamentu Europejskiego (Unia Wolności).
 
Od 1990 r. był nadzwyczajnym ambasadorem i szefem misji RP w Brukseli. W rządzie Jerzego Buzka został ministrem i pełnomocnikiem ds. negocjacji Polski z Unią Europejską.
 
Miało być bez ofiar
Kolejny długi weekend, kolejna akcja ostrzegawcza, kolejne ponure statystyki. W czasie minionego weekendu na drogach zginęło 71 osób, 650 zostało rannych. Policjanci zatrzymali prawie 2800 nietrzeźwych kierowców. Czy akcje typu "Weekend bez ofiar" przynoszą w ogóle jakieś skutki?
 
Koniec Narodowego Spisu Powszechnego
W czwartek zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który trwał od 1 kwietnia. Był to pierwszy spis powszechny od czasu, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.
 
Spis dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno – społecznej i zawodowej, a także o społeczno – ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
 
Fotoradary w nowych rękach
Atrapy znikają z dróg, a fotoradary znajdują się w widocznych z daleka żółtych skrzynkach. Tak miało być od 1 lipca. Jednak szumnie zapowiadana fotoradarowa rewolucja okazała się wielką klapą. Urzędnicy, choć mieli na to pół roku, nie zdążyli na czas wprowadzić zmian
 
Od dziś - zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ruchu drogowym - Główny Inspektorat Transportu Drogowego wystawia mandaty kierowcom zarejestrowanym przez fotoradar na drogach krajowych. W Polsce powstało 10 delegatur, które przejmą fotoradary stacjonarne od drogówki i zajmą się ich obsługą.
 
PKP się zmienia
Wprowadzenie ułatwień dla niepełnosprawnych, obowiązek wcześniejszego informowania o zmianach i opóźnieniach w rozkładzie, i wreszcie finansowe odszkodowania za opóźnienia pociągów - to tylko kilka z założeń unijnej dyrektywy dotyczącej praw i obowiązków pasażera w ruchu kolejowym. Prawo weszło w życie w piątek, 1 lipca.
 
Odszkodowanie przysługiwać będzie pasażerom, których pociąg spóźni się co najmniej godzinę. Niestety dochodzenie swoich praw nie jest takie proste. Przepisy są sformułowane w taki sposób, że dotyczą tylko jednej spółki - PKP Intercity.
 
Jesteśmy zadowoleni
Spośród mieszkańców krajów Europy najbardziej zadowoleni z życia są Polacy - wynika z badania Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W naszym kraju tylko mniej niż jedna trzecia ankietowanych odczuła skutki ostatniego kryzysu finansowego. W innych krajach jest to średnio aż 70 proc.
 
Polacy należą do najbardziej zadowolonych z warunków, w jakich żyją, a 54 proc. Polaków uważa, że ich dzieciom będzie się żyło jeszcze bardziej dostatnio.
 
Trąba nad Bydgoszczą
Kilkanaście garaży zniszczył gwałtowny atak wichury w centrum Bydgoszczy. Ulewa, która przeszła w pobliżu miasta zalała część ulic w podbydgoskiej gminie Białe Błota (woj. kujawsko-pomorskie).
 
Jak poinformował oficer dyżurny straży pożarnej, niespodziewany, gwałtowny podmuch wiatru doszczętnie zniszczył pięć blaszanych garaży, a kolejnych dziesięć poważnie uszkodził. Porwane przez wichurę blachy uderzyły w wiatę pobliskiego przystanku autobusowego. Niesione wiatrem elementu garaży uszkodziły także dwa samochody i płot.
 
Napadli na księdza
Pobili proboszcza, skrępowali, a potem zamknęli na długie godziny w łazience. W ten sposób dwóch młodych mężczyzn obrabowało plebanię. Do napadu doszło w parafii na terenie Krakowa- Kosocic. Do pomieszczenia plebani, gdzie przebywał tylko 56-letni proboszcz, zapukało dwóch młodych mężczyzn. Twierdzili, że potrzebują odebrać ważne dokumenty. Ksiądz otworzył drzwi i wtedy obaj go zaatakowali. Napastnicy wbiegli do środka, rzucili się na księdza, który został przez nich kilkakrotnie uderzony, następnie skrępowali mu ręce i zamknęli go w łazience. Potem bandyci splądrowali wszystkie pomieszczenia, zabrali dokumenty oraz kilkaset złotych. Księdza uwolnił dopiero mężczyzna, który przyszedł na plebanię.
 
Fryderyk Chopin wrócił
Żaglowiec "Fryderyk Chopin" wpłynął 30.06 do świnoujskiego portu po ośmiu miesiącach nieobecności w kraju. 1 października ubiegłego roku "Fryderyk Chopin" wyruszył w rejs "Szkoły pod żaglami". Na pokładzie było blisko 40 gimnazjalistów. Pod koniec października w drodze na Karaiby, podczas potężnego sztormu na Atlantyku, około 100 mil morskich na południowy zachód od brytyjskich wysp Scilly, żaglowiec stracił oba maszty. Nikomu z załogi nic się nie stało.
 
Do portu Falmouth jednostkę odholował kuter rybacki. Koszt naprawy zniszczonych żagli pokrył PZU. Statek nie mógł jednak wypłynąć, bo nałożono na niego areszt jako zabezpieczenie roszczeń kutra, który go odholował po utracie masztów. Ostatecznie nowy armator udzielił gwarancji i żaglowiec wyruszył w drogę powrotną do kraju.
 
 
Przemysław Pawlak

 

 

 


 

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier