Aktualności
Młodzi ludzie z całej Europy obradują w WSPiA
2011-07-08
Od środy (06.07) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji trwa 18. Regionalna Sesję EYP Poland. W obradach uczestniczy blisko 80 młodych osób m.in. z Ukrainy, Turcji, Szwecji, Albanii, Chorwacji, Szwajcarii, Czech i Niemiec. Wśród delegatów największą grupę stanowią Polacy również z Rzeszowa. Europejski Parlament Młodzieży gościć w WSPiA już po raz trzeci. Obrady potrwają do niedzieli 10 lipca.
Dyskusje na poważne tematy
Od środy (06.07) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji trwa 18. Regionalna Sesję EYP Poland. W obradach uczestniczy blisko 80 młodych osób m.in. z Ukrainy, Turcji, Szwecji, Albanii, Chorwacji, Szwajcarii, Czech i Niemiec. Wśród delegatów największą grupę stanowią Polacy również z Rzeszowa. Europejski Parlament Młodzieży gościć w WSPiA już po raz trzeci. Obrady potrwają do niedzieli 10 lipca.
Od dziś (08.07) Delegaci Europejskiego Parlamenty Młodzieży będą dyskutować o najważniejszych problemach dotyczących Unii Europejskiej. – W planach mamy rozmowy na tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym, polityką rozszerzeniową Unii Europejskiej, prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej w kontekście sytuacji na Białorusi i kryzysie ekonomicznym – tłumaczy Magdalena Pietras, Wiceprezes EYP Poland.
Obecni w Rzeszowie delegaci rozmowy prowadzić będą w Komitetach, składających się z 8 osób z różnych krajów. - Owocem ich pracy ma być rezolucja, nad której założeniami będą dyskutować ze wszystkimi uczestnikami podczas Obrad Generalnych w niedzielę (10.07) – dodaje Magdalena Pietras. Obradom przewodzi Tea Vulić z Chorwacji.
Europejski Parlament Młodzieży to nie tylko debatowanie w podgrupach, lecz także szereg wydarzeń, które pomagają uczestnikom zintegrować się i poznać inne kultury europejskie. – W czwartek wieczorem (07.07) w klubie studenckim Wyższej Szkoły Prawa i Administracji „Zemsta Docenta” zorganizowaliśmy Eurovillage – mówi Magdalena Pietras. Dodaje, że podczas imprezy uczestnicy mogli prezentować zwyczaje kulinarne swoich krajów. Każda z delegacji przywiozła potrawy charakterystyczne dla swojego regionu, a także gadżety i stroje ludowe. - Dzięki temu każdy z uczestników sesji miał szanse poznać inne kultury – wyjaśnia Magdalena Pietras, Wiceprezes EYP Poland.
Wcześniej na terenie kampusu dla delegatów organizatorzy przygotowali gry integracyjne. Młodzi ludzie oprócz pracy mieli też czas na zwiedzanie atrakcji turystycznych Rzeszowa. Mogli również zagrać w laserowego paintballa.
Dlaczego Rzeszów??
Europejski Parlament Młodzieży spotka się w WSPiA w Rzeszowie kolejny raz. – Przyjeżdżamy tu, bo Kampus Uczelni uważamy za jeden z najlepszych w Polsce – mówi Maciej Świder z EYP. To nowoczesne miejsce, które stale się rozwija i rozbudowuje, więc odpowiada naszym potrzebom. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zawsze nam również pomaga w organizacji tak dużego przedsięwzięcia, a to także jest dla nas bardzo ważne – dodaje Maciej Świder z EYP. Dodaje, że ma nadzieję, iż również ta Sesja w Rzeszowie będzie udana, a delegatom z całej Europy spodoba się to miejsce.
Europejski Parlament Młodzieży
Europejski Parlament Młodzieży to organizacja pozarządowa non-profit, której początki sięgają 1986 roku i działa przy fundacji Schwarzkopf Stiftung w Berlinie. Jest w nim zrzeszone blisko 30 krajów, nie tylko z Unii Europejskiej, lecz także z takich krajów jak Gruzja, Białoruś, czy Turcja. EYP jest organizacją zrzeszającą uczniów i studentów w wieku 16-25 lat i co ważne głównym jego założeniem jest działanie młodych dla młodych. Każdy z komitetów organizuje corocznie szereg sesji – Sesje Regionalne, takie jak ta w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie i Sesje Selekcyjne, których celem jest wyłonienie delegacji na Sesje Międzynarodowe.
Historia EYP w Polsce zaczęła się na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy pierwsi polscy delegaci zaczęli brać udział w zagranicznych sesjach. Oficjalnie Europejski Parlament Młodzieży EYP Poland działa od kwietnia 2006 roku i jest oficjalnym przedstawicielem EYP w Polsce. Polska jest jednym z najaktywniejszych krajów uczestniczących w EYP.