Aktualności
Rekrutacja na studia w WSPiA
2011-07-12
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji trwa rekrutacja kandydatów na studia w nowym roku akademickim 2011/2012. Na jakich zasadach odbywają się przyjęcia, jakie dokumenty należy złożyć i gdzie można to zrobić podpowiada dr Krzysztof Eckhardt, Prorektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Przemyśl – Rzeszów.
Ważne pytania i odpowiedzi
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji trwa rekrutacja kandydatów na studia w nowym roku akademickim 2011/2012. Na jakich zasadach odbywają się przyjęcia, jakie dokumenty należy złożyć i gdzie można to zrobić podpowiada dr Krzysztof Eckhardt, Prorektor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Przemyśl – Rzeszów.
- Do kiedy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji potrwa rekrutacja?
- Rekrutacja na studia pierwszego stopnia (licencjackie) stacjonarne i niestacjonarne na kierunki: "Administracja" i "Bezpieczeństwo wewnętrzne" oraz na jednolite studia magisterskie stacjonarne i niestacjonarne na kierunek "Prawo" rozpoczęła się w WSPiA 1 czerwca. Kandydaci wymagane dokumenty mogą składać w naszych biurach rekrutacyjnych w Rzeszowie i w Przemyślu do 6 sierpnia 2011 r.
Dłużej potrwa rekrutacja na studia drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne na kierunek administracja. W tym przypadku kandydaci mają czas do 17 września.
- Jakie dokumenty powinien przynieść ze sobą kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia w WSPiA?
- To zależy od tego, jakie studia kandydat wybiera. Inne dokumenty należy złożyć w przypadku studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich, a inne na I rok studiów drugiego stopnia.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na I rok studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich powinni przynieść ze sobą: podanie na ustalonym formularzu, oryginał świadectwa dojrzałości, albo odpis wydany przez szkołę, ewentualnie duplikat („stara matura”), oryginał świadectwa ukończenia szkoły średniej („nowa matura”), 4 kolorowe fotografie, dowód wniesionej opłaty wpisowej, kopie dowodu osobistego i w przypadku orzeczenia stopnia niepełnosprawności – kopie orzeczenia (oryginał do wglądu).
Jeśli chodzi o studia drugiego stopnia, kandydaci dodatkowo muszą złożyć odpis dyplomu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, lub poświadczoną przez uczelnię kopię dyplomu wraz z suplementem.
- Jaki i gdzie kandydaci na studia w naszej uczelni mogą złożyć swoje dokumenty?
- Wystarczy odwiedzić jedno z naszych Biur Rekrutacyjnych. W Rzeszowie takie biuro znajduje się w siedzibie Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w pokoju nr 20. W Przemyślu Biuro Rekrutacyjne znajduje się w siedzibie uczelni przy ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 2. Biura rekrutacyjne czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 16, a w soboty od 9 do 13.
Można również dokonać rejestracji drogą elektroniczną na stronie www.rekrutacja.wspia.eu. W przypadku rejestracji elektronicznej komplet dokumentów należy złożyć najpóźniej do 30 lipca 2011 r.
- Ile wynosi opłata rekrutacyjna w WSPiA i w jakich przypadkach kandydat może ją odzyskać?
- Na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie kandydaci wnoszą opłatę wpisową w wysokości 350zł. Opłata podlega zwrotowi w pełnej wysokości w przypadku rezygnacji przez kandydata z ubiegania się o przyjęcie na studia do dnia zamknięcia rekrutacji lub w przypadku nieprzyjęcia kandydata na studia.
W przypadku studiów drugiego stopnia absolwenci innych uczelni wnoszą opłatę wpisową w wysokości 100 zł. Uczelnia nie pobiera wpisowego od absolwentów WSPiA.
- Czy składając podanie na studia w WSPiA, kandydat musi złożyć oryginał świadectwa dojrzałości, czy może być to kserokopia?
- W celu przystąpienia do rekrutacji na studia w WSPiA kandydat zgodnie z wymogami powinien złożyć oryginał świadectwa dojrzałości, jego odpis lub duplikat. Jest również możliwość pozostawienia kserokopii świadectwa dojrzałości jednak jego oryginał należy złożyć w WSPiA nie później niż przed zakończeniem rekrutacji.
- Składając dokumenty, kandydat na studia w WSPiA musi dołączyć zdjęcie. Dlaczego ważne jest, aby to zdjęcie odpowiadało konkretnym wymaganiom i czy mogą być to takie same zdjęcia jak do dyplomu?
- Zdjęcia składane w Biurze Rekrutacyjnym przez kandydata różnią się od tych, jakie znajdują się w dyplomie. Należy złożyć 4 kolorowe zdjęcia, które odpowiadają wymogom stosowanym przy wydawaniu dowodów osobistych lub 3 kolorowe zdjęcia, które odpowiadają takim samym wymogom i 1 zdjęcie w formie elektronicznej (format JPG) o rozmiarze nie mniejszym niż 430x540 pikseli w rozdzielczość 300dpi.
Zdjęcie powinno być kolorowe bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami, głowa w pozycji lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy. Zdjęcie musi spełniać takie wymagania, ponieważ znajdzie się później na wydawanej każdemu studentowi Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. Przypomnę tylko, że takie legitymacje studenci WSPiA otrzymują od uczelni za darmo. Służą on m.in. do korzystania ze zbiorów biblioteki, uprawniają też do otrzymania zniżki na obiad w uczelnianej restauracji w ogrodach.
- Czy kwestionariusz osobowy można otrzymać tylko w Biurach Rekrutacyjnych WSPiA?
- Nie. Kwestionariusz można znaleźć również na naszej stronie internetowej w zakładce „Informacje dla kandydatów na studia”. Tam również znajdują się wszystkie przydatne informacje o studiach w WSPiA i o zasadach przyjmowania kandydatów. Dodatkowo na naszej stronie zamieszczone są elektroniczne wersje informatorów o studiach pierwszego i drugiego stopnia.
- Często zdarza się, że kandydat chcący złożyć dokumenty na II stopień studiów jest już po obronie, ale dyplom i suplement otrzyma dopiero za miesiąc. Czy bez tych dokumentów może ubiegać się o przyjęcie na studia w WSPiA?
- Istnieje taka możliwość. Jednak kandydat musi mieć ze sobą zaświadczenie potwierdzające uzyskanie tytułu licencjata bądź inżyniera. Należy jednak pamiętać, że dyplom i suplement musi zostać dostarczony do Biura Rekrutacyjnego. Trzeba to zrobić przed zakończeniem rekrutacji. Czyli do 17 września.
Możesz pytać również w naszych biurach rekrutacyjnych.
- w Rzeszowie ul. Cegielniana 14, telefon 17 867 04 80, 17 867 04 81, 17 867 04 82.
- w Przemyślu ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 2 telefon 16 679 13 30, 16 679 13 31, 16 667 90 60.