Aktualności
„Co słychać”, czyli…
2011-08-26
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń.
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń
Witamy na „łamach” nowego cyklu zatytułowanego: „Co słychać – Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń”. Zamieszczamy w nim informacje z Uczelni, Regionu i Kraju pozwalając sobie przy tym na krótki komentarz, czasami doprawiony szczyptą humoru.
UCZELNIA
II Tura Rekrutacji
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji trwa druga tura rekrutacji na studia pierwszego stopnia (licencjackie) stacjonarne i niestacjonarne oraz na jednolite studia magisterskie. Kandydaci mają czas do 30 września (piątek), aby złożyć podanie o przyjęcie na jeden z trzech kierunków studiów: Prawo, Administracja i Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Również do 30 września potrwa rekrutacja na studia drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne na kierunek „Administracja”.
Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Studia na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” w WSPiA pozwalają naszym studentom zgłębiać szereg zagadnień z zakresu kryminalistyki i kryminologii, prawa karnego, prawa policyjnego, psychologii, prawa administracyjnego, obrony narodowej oraz nauk wojskowych.
Studenci m.in. kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne w nowym roku akademickim rozpoczną zajęcia w nowym budynku WSPiA - „Collegium Securitatis”. Znajdzie się w nim jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów kryminalistycznych. Studenci tego kierunku w czasie studiów będą uczestniczyć również m.in. w warsztatach z zakresu szkolenia strzeleckiego w nowoczesnej strzelnicy elektronicznej. W budynku znajdą się również sale do ćwiczenia różnych sztuk walki.
Administracja
Jest to jeden z popularniejszych i najczęściej wybieranych kierunków studiów, który pozwala uzyskać naszym studentom uniwersalne i wszechstronne wykształcenie. WSPiA na kierunku „Administracja” oferuje swoim studentom jedną z piętnastu specjalności. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji na potrzeby studentów cały czas rozbudowuje swoją bazę dydaktyczną. W nowym roku akademickim studenci WSPiA wiedzę praktyczną będą zdobywać w nowoczesnym laboratorium technik biurowych.
W styczniu 2011 roku Wyższa Szkoła Prawa i Administracji rozpoczęła realizację czteroletniego programu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej – „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu”. Jego celem jest wszechstronne i jak najlepsze przygotowanie studentów WSPiA do wykonywania zawodu. W ramach programu studenci odbywają m.in. praktyki zawodowe i płatne staże w najlepszych firmach z regionu.
Prawo
Znakomita kadra naukowa złożona z autorytetów naukowych i wybitnych praktyków – to jeden z największych atutów kierunku „Prawo” w WSPiA. Stałymi wykładowcami uczelni są najwybitniejsi prawnicy w Polsce m.in. z prof. Andrzej Zoll, prof. Wiesław Skrzydło czy prof. Zbigniew Ćwiąkalski.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji od 2009 roku realizuje również nowatorski w skali kraju system praktyk zawodowych. Studenci WSPiA na kierunku „Prawo” zaczynają praktyki już począwszy od IV semestru studiów, a kończą w IX. Łącznie w czasie studiów odbywają 100 dni praktyk m.in. w sądach, prokuraturach i kancelariach adwokackich, radcowskich czy notarialnych.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji przygotowuje również swoich studentów do egzaminów na wszystkie aplikacje prawnicze. W tym celu w WSPiA organizowane są dodatkowe – bezpłatne – zajęcie w ramach Ścieżki aplikacyjnej.
Kandydaci na studia, swoje podania mogą złożyć w naszych biurach rekrutacyjnych: w Rzeszowie i Przemyślu.
WSPiA przygotowuje się do nowego roku akademickiego
W Wyższej Szkole prawa i administracji trwają przygotowania do nowego roku akademickiego. W budowanym nowoczesnym obiekcie „Collegium Securitatis” prowadzone są prace wykończeniowe. Przygotowywane są również ogrody WSPiA, a w pozostałych budynkach trwają prace remontowe. Wszystko po to, aby nasi studenci rozpoczęli zajęcia w jeszcze bardziej komfortowych warunkach.
Dbamy o studentów niepełnosprawnych
Przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego WSPiA poprawia również dostępność swoich budynków dla osób niepełnosprawnych. Oprócz już istniejących podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w budynku „Collegium Administrativum” budowane są jeszcze dodatkowe dwie platformy. Wewnątrz budynku trwa adaptacja pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych.
Energia Odnawialna
Jedną z zakończonych już inwestycji WSPiA jest instalacja innowacyjnego systemu fotowoltaicznego oraz pomp ciepła. Na terenie kampusu wykonano 30 odwiertów o głębokości 125 metrów, z których za pomącą specjalnych pomp, pozyskiwane będzie ciepło. Instalacja fotowoltaiczna polega na przetwarzani za pomocą specjalnych paneli energii słonecznej w prąd. Ta instalacja zasili m.in. oświetlenie budynku i system klimatyzacji.
Wakacyjny konkurs dla studentów
Upominki rzeczowe oraz możliwość wystąpienia podczas XII Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej w Warszawie – to nagrody, które można zdobyć w konkursie organizowanym przez ELSA Poland. Studenci WSPiA mogą zgłaszać się do udziału w nim do 10 września 2011. Wystarczy napisać referat na temat związany z instytucją odliczenia podatku naliczonego.
Udział w Konkursie mogą wziąć aktualni studenci studiów magisterskich oraz tegoroczni absolwenci. Wystarczy napisać referat maksymalnie na 2 strony. Przedmiotem pracy powinna być analiza (krytyczna/aprobująca) orzeczenia NSA/WSA, analiza interpretacji organu podatkowego, postulaty zmian w prawie UE lub prawie polskim, wykazanie i opis niezgodności polskiej regulacji z unijną w zakresie odliczenia podatku naliczonego, poruszenie kwestii odliczenia podatku naliczonego w praktyce np. trudności, których można by uniknąć poprzez zaproponowaną przez uczestnika zmianę stanu prawnego.
Zachęcamy studentów WSPiA do nadsyłania prac i udziału w konkursie.
REGION
Zginęła w katastrofie awionetki
14-letnia Ola z Ostrowa k. Ropczyc zginęła w niedzielnym wypadku awionetki Cessna w Krakowie. W poniedziałek prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Do tragedii doszło na osiedlu Wyciąże, dzielnicy Krakowa. Kilkanaście minut po godz. 20 cessna należąca do aeroklubu z Pobiednika rozbiła się dwa metry od budynku. Siła uderzenia wyrzuciła paliwo z maszyny na drewniany budynek, w którym mieszkało 19 osób. Dom niemal całkowicie spłonął.
Koniec procesu zabójców
W Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się ostatnia rozprawa w procesie Tomasza N, Grzegorza S, Pawła L, i Emila L. Dwaj pierwsi są oskarżeni o zabójstwo. Ich młodsi koledzy odpowiadają za pomoc w ukryciu zwłok i zacieraniu śladów.
Bulwersująca zbrodnia wstrząsnęła mieszkańcami Jasła. Fakt, że doszło do morderstwa, wyszedł na jaw po tym, jak jesienią 2008 roku na cmentarzu wojennym w Warzycach, przypadkowo odkryto w jednym z grobowców ciało – i już po wstępnych oględzinach było jasne, że nie są to szczątki pochowanych tam żołnierzy. Badania wykazały, że są to zwłoki 65-letniej mieszkanki Jasła, której rodzina poszukiwała od ponad siedmiu miesięcy.
Kobieta została brutalnie pozbawiona życia: zaatakowana w nocy na osiedlu, gdzie mieszkał jeden z oskarżonych, półprzytomna włożona do bagażnika samochodu, zawieziona na cmentarz, tam brutalnie dobita kawałkiem znicza.
Prokurator chce zróżnicowania kar głównych oskarżonych. Dożywocia dla Tomasza N i 25 lat dla Grzegorza S. oraz pozbawienia obu praw publicznych na 10 lat.
Afera gruntowa w Rzeszowie
W rzeszowskiej prokuraturze odbyło się przesłuchania w sprawie afery gruntowej. Stawili się na nie Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i Janusz Kaczmarek, były minister spraw wewnętrznych i administracji. Ziobro i Kaczmarek w Rzeszowie przesłuchiwani byli w tzw. aferze gruntowej, po ujawnieniu, której koalicyjny rząd Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Leppera i Romana Giertycha podał się do dymisji.
Tragedie w Sanoku
Prokuratura wszczęła wczoraj śledztwo w sprawie śmierci 11-miesięcznej Laury, która w poniedziałek wypadła z okna kamienicy w Sanoku. Dziewczynka zginęła na miejscu. Rodzicami dziecka są młodzi ludzie. Matka ma 18 lat. Ojciec jest starszy od 4 lata. Mieszkają na poddaszu starej kamienicy na ul. Jagiellońskiej w Sanoku. Nie wiadomo jeszcze, jak doszło do tragedii. Pół godziny przed wypadkiem ojciec wyszedł z córeczką na spacer. Matka w tym czasie otworzyła okno, by wywietrzyć pomieszczenie. Prawdopodobnie po powrocie ze spaceru dziewczynka, które już poruszała się samodzielnie, szybko dotarła do okna. Spadła na chodnik z wysokości 8 metrów.
Poprawka
We wtorek uczniowie zdawali poprawkową maturę. Do egzaminu poprawkowego przystąpiło na Podkarpaciu 4865 uczniów. Najwięcej osób – 3734 zdawało maturę z matematyki. Maturalne egzaminy poprawkowe odbyły się w macierzystych szkołach uczniów. Wyniki matur poprawkowych już 15 września.
Zdemoralizowane nastolatki
Drzemanie na trawie w środku nocy przez dwie nastolatki może być przejawem demoralizacji - twierdzi sanocka policja i o zdarzeniu poinformowała sąd. Do rodziców dziewczyn zapuka kurator. Dwie dziewczyny z Sanoka - 16-latka i 17-latka - będą miały do czynienia z sądem za to, że zmęczone długą wędrówką z ogniska położyły się na trawniku przy ul. Krakowskiej w Sanoku. Nastolatki pokonały pieszo prawie dziesięć kilometrów. Szły z miejscowości Pisarowce. We wtorek około godz. 4 rano padały z sił, więc zasnęły na trawniku. Przejeżdżający obok nich patrol policyjny zatrzymał się. Dziewczyny były trzeźwe, nie awanturowały się, co przyznaje sama policja. Spokojnie wsiadły do radiowozu, funkcjonariusze odwieźli je do domu. Tam nastolatki zostały odebrane przez rodziców.
Dług, którego niebyło
Nawet 10 lat w więzieniu może spędzić 39-letni krośnianin, który - według prokuratury - w ciągu sześciu lat wyłudził od starszej kobiety blisko 60 tys. zł. Kobieta, by spłacić prześladowcę, musiała sprzedać dom. Teraz prześladowca stanie przed sądem. Krośnieńska prokuratura zakończyła właśnie śledztwo w tej bulwersującej sprawie. W piątek akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu Józefowi H. z Jasła został skierowany do sądu.
Przedsiębiorczy bracia
Nawet 200 tys. zł mogli zarobić dwaj bracia spod Tarnobrzega, którzy - według policji - kradli piasek z prywatnych działek. 41-letni Mirosław S. i jego o rok starszy brat Dariusz prowadzą firmę pod Tarnobrzegiem, która posiada koncesję tylko na wydobywanie piasku z ich prywatnych działek w gminie Grębów. Ale bracia - jak podejrzewają policjanci - piasek pozyskiwali też z nielegalnych źródeł. Wydobywali go w odludnych miejscach, z prywatnych działek na terenie byłej kopalni Jeziórko.
Bracia zostali zatrzymani kilka dni temu, gdy przygotowywali kolejny transport piachu. Na razie usłyszeli zarzut kradzieży surowca o wartości blisko 10 tys. zł.
Obrona ministra Burego
Skierowanie do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz do sądu sprawy "skandalicznego wystąpienia" posła PiS Marka Suskiego zapowiedział w piątek wiceszef MSP Jan Bury. Chodzi o wypowiedź posła PiS podczas piątkowej debaty nad informacją na temat reakcji rządu na sytuację na rynkach finansowych, o którą wnioskował klub PiS. Suski zarzucił Buremu, że ten "chlał w hotelu za publiczne pieniądze".
Polak potrafi
10 lat w wiezieniu może spędzić lider grupy, która handlowała środkami wspomagającymi erekcję. W wynajętym domu szajka uruchomiła laboratorium i linię produkcyjną. Na ślad grupy Centralne Biuro Śledcze i podkarpacka policja wpadli w styczniu.
W lipcu policjanci weszli do prywatnego budynku w Czudcu. Niezamieszkały, wynajęty jednorodzinny dom był w rzeczywistości halą produkcyjną. Mieszalniki, maszyny do napełniania buteleczek, etykietowania i foliowania, a nawet małe linie produkcyjne zajmowały wszystkie pomieszczenia, włącznie z piwnicą. W tym prowizorycznym laboratorium policja znalazła 70 tys. tabletek i kapsułek. Zabezpieczono też 14 tysięcy buteleczek z olejkami do miejscowego wcierania. Szef gangu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.
Pedofil z portalu społecznościowego
Policja zatrzymała 29-letniego pedofila z Krosna. Posługując się fikcyjnym kontem na portalu społecznościowym, umawiał się na spotkania z nastolatkami. W mieszkaniu 29-latka funkcjonariusze z Jasła i komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zabezpieczyli w dużą kolekcję pornograficznych zdjęć z udziałem małoletnich. Na Podkarpaciu to pierwsza sprawa, w której przedstawiono zarzuty "groomingu" - to nowe przestępstwo, które w lecie ubiegłego roku wprowadziła nowelizacja kodeksu karnego.
Ojciec …
11- letni chłopiec zgłosił się do jednego z gminnych ośrodków pomocy społecznej w powiecie jarosławskim twierdząc, że ojciec wyrzucił go z domu i nie wie, co ma ze sobą zrobić. Pracownicy zaopiekowali się nim oraz powiadomili policję. Okazało się, że ojciec jest kompletnie pijany. Miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dziecko trafiło pod opiekę ciotki.
i Mamusia!!!
W Bóbrce pod Krosnem nastoletnia mama razem ze znajomymi zakłócała ciszę nocną. Kiedy zobaczyła policjantów 18-letnia mieszkanka gminy Chorkówka, która trzyma przy sobie swojego 8-miesięcznego synka zaczęła uciekać. Miała 1,6 promila alkoholu. W najbliższym czasie prokuratura zadecyduje o ewentualnym postawieniu nastolatce zarzutu narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.
KRAJ
Morderstwo
Szef Prokuratury Rejonowej w Gdyni, która nadzoruje śledztwo, zna już wyniki sekcji zwłok zamordowanej we wtorek 13-latki. Jednak co było bezpośrednią przyczyną jej śmierci, prokurator nie chce ujawnić. Z ustaleń wynika, że najprawdopodobniej Iza została przed śmiercią pobita, a potem uduszona. Poza sińcami na szyi i twarzy nie miała bowiem na ciele innych widocznych obrażeń. Wiadomo także, że motywem raczej nie był rabunek - Iza miała przy sobie telefon komórkowy, który nie został jej skradziony. Wszystko wskazuje, że zbrodnia miała podłoże seksualne. Nastolatka miała ściągnięte spodnie i bieliznę oraz podciągniętą do góry i porwaną bluzkę.
Zarzuty w związku z katastrofą smoleńską
Prokuratura wojskowa postawiła zarzuty dwóm oficerom 36. specpułku w związku z katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Podejrzanym grozi do 3 laty więzienia. Zarzuty przedstawione oficerom dotyczą "niedopełnienia obowiązków służbowych związanych z organizacją lotu do Smoleńska w dniu 10 kwietnia 2010 r. w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi Tu-154M". Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Prokuratura nie zastosowała wobec nich żadnych środków zapobiegawczych, uznała, bowiem na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, że nie ma takiej potrzeby. Za zarzucany czyn grozi wojskowym do trzech lat więzienia.
Nie dla GMO
Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie, zawierającą kontrowersyjne przepisy dotyczące żywności genetycznie modyfikowanej. Ekolodzy się cieszą, a naukowcy tłumaczą, że genetycznie modyfikowane rośliny nie są groźne, a strach przed nimi wynika z niewiedzy.
Na konferencji prezydent długo podkreślał, że zgodnie z badaniami naukowymi strach przed żywnością modyfikowaną genetycznie jest nieuzasadniony. Mimo wszystko jednak zawetował ustawę. Uzasadniając swój wybór podkreślił, że po pierwsze polskie prawo już nie jest sprzeczne z unijnym, co uzasadniałoby konkretne zapisy nowej ustawy, a po drugie - opinia publiczna nie jest przekonana do nowej ustawy. Jak stwierdził Komorowski, przed przyjęciem przepisów dotyczących GMO należy skonsultować zainteresowane tą sprawą strony, ale też uruchomić debatę publiczną, aby rozładować lęki.
Wyborcza walka
PiS zarzucił w ubiegły wtorek PO, że w swojej broszurze "Polska w budowie" chwali się cudzymi osiągnięciami. Zdaniem PiS część wymienionych w niej inwestycji zaplanowano lub zrealizowano za poprzednich rządów bądź przez samorządy. Trawestując nazwę kampanii informacyjnej Platformy, rzecznik PiS Adam Hofman użył określenia "Polska w bałaganie". Sąd nakazał Adamowi Hofmanowi, szefowi sztabu PiS Tomaszowi Porębie oraz komitetowi wyborczemu PiS sprostowanie na antenie TVN24 oraz wpłacenie 10 tys. zł na hospicjum w Krakowie.
Roztargniony
Maciej Wąsik zatankował za 220 zł i... odjechał bez płacenia. Pracownicy stacji benzynowej zadzwonili na policję. Były wiceszef CBA tłumaczy, że paliwa nie ukradł, tylko z roztargnienia zapomniał za nie zapłacić. Nie wyjaśnia jednak, dlaczego nie odbierał wezwań na komisariat.
Strajku nie będzie
Związkowcy z Przewozów Regionalnych doszli do porozumienia z zarządem spółki i odwołali strajk. Porozumienie zawiera ostatnią propozycję zarządu: podwyżki w ratach: 120 zł od sierpnia br. - co już nastąpiło, oraz od lipca 2012 r. 130 zł i od początku 2013 r. o 30 zł. Zarząd przystał także na wstrzymanie wypowiedzeń w śląskim oddziale oraz niewydzierżawianie taboru spółkom regionalnym.
„Pielgrzymka” Radia Maryja
Dwa zarzuty usłyszał uczestnik pielgrzymki, który uderzył w twarz dziennikarkę Telewizji Polsat oraz uszkodził kamerę należącą do tej stacji telewizyjnej. Sprawa dotyczy zdarzeń z 10 lipca, do których doszło na błoniach jasnogórskich podczas 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Jeden z uczestników pielgrzymki uderzył w twarz dziennikarkę Polsatu oraz uszkodził kamerę. Zdarzenie miało miejsce podczas nagrywania relacji z pielgrzymki.
Folk zastąpił Disco Polo
Waldemar Pawlak, Ewa Kierzkowska, Jolanta Fedak i Stanisław Żelichowski to gwiazdy najnowszego spotu wyborczego PSL. Wicepremier i minister gospodarki, wicemarszałek sejmu, minister pracy i szef klubu PSL pojawiają się na białym tle, wśród młodych ludzi. Partia jest dumna z nowego filmu. W utrzymanym w folkowej konwencji teledysku prominentni politycy partii są "na luzie". Nie śpiewają, ale tańczą. I nie jest to disco-polo.
Przemysław Pawlak