Aktualności
Studenci WSPiA studiują za granicą
2011-09-06
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oferuje swoim studentom możliwość odbywania studiów i praktyka zagranicznych w ramach programu Erasmus. Rok akademicki 2011/2012 będzie kolejnym, w którym nasi studenci wiedze zdobywać będą w doskonałych uczelniach całej Europy. Jakie są kryteria przystąpienia do programu Erasmus i do jakiego kraju mogą wyjechać nasi studenci – mówi Koordynator Programu Erasmus - dr Elżbieta Feret, Prodziekan Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie.
Program Erasmus w WSPiA
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji oferuje swoim studentom możliwość odbywania studiów i praktyka zagranicznych w ramach programu Erasmus. Rok akademicki 2011/2012 będzie kolejnym, w którym nasi studenci wiedze zdobywać będą w doskonałych uczelniach całej Europy. Jakie są kryteria przystąpienia do programu Erasmus i do jakiego kraju mogą wyjechać nasi studenci – mówi Koordynator Programu Erasmus – dr Elżbieta Feret, Prodziekan Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie.
Czym jest program Erasmus i kto może z niego skorzystać?
- Erasmus jest Programem dla szkolnictwa wyższego skierowanym przede wszystkim do uczelni, ich studentów i pracowników. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami. Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie. Chodzi głównie o rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.
Do udziału w Programie Erasmus szkoły wyższe uprawnia Karta Uczelni Erasmusa nadawana przez Komisję Europejską. Wyższa Szkoła Prawa i Administracje uczestniczy w programie na podstawie takiej karty przyznanej na lata 2007 – 2013. Jest to rodzaj certyfikatu umożliwiający uczelni ubieganie się o fundusze na konkretne działania przewidziane w programie.
Ilu studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji wyjedzie na studia za granicą w ramach programu Erasmus w roku akademickim 2011/2012?
- W tej chwili jeszcze ciężko określić dokładnie ilu naszych studentów będzie studiować za granicą, bo czas na zgłaszanie się do programu mają aż do końca września 2012 roku. Jednak do programu już zgłosiło się cztery osoby. Trzy osoby przez trzy miesiące będą studiować na Wydziałem Prawa Universita degli Studi „Suor Orsola Benencasa” – Napoli we Włoszech. Jednak osoba pojedzie do Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg w Niemczech.
Co daje udział w programie Erasmus?
- Uczelnie biorące udział w Erasmusie w ramach nowego program Unijnego UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE mają możliwość m.in.: prowadzenia wymiany studentów i pracowników uczelni, organizowania kursów prowadzonych przez wykładowców z różnych krajów, udziału w projektach wielostronnych wraz z grupą uczelni z innych krajów i udziału w sieciach tematycznych Erasmusa.
Z jakimi uczelniami WSPiA współpracuje w ramach programu Erasmus. Do jakich krajów mogą wyjechać nasi studenci?
- Wyższa Szkoła Prawa i Administracji współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi z całej Europy. Naszymi uczelniami partnerskimi są m.in. College of Managament, Trade and Marketing – Sofia w Bułgarii. Nasi studenci w tym roku akademickim wyjadą również do Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg w Niemczech oraz do Szkoły Stosunków Międzynarodowych - w Preszowie na Słowacji. Umowę partnerską podpisaliśmy również z Wydziałem Prawa Universita degli Studi „Suor Orsola Benencasa” – Napoli we Włoszech, Ghent University Law School w Belgii oraz z Wydziałem Prawa Uniwersity of Abertay in Dundee w Szkocji.
Czy Wyższa Szkoła Prawa i Administracji planuje podpisać umowy z kolejnymi uczelniami zagranicznymi?
- Tak. Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy ze Szkocką uczelnią, której przedstawiciele gościli u nas w poprzednim roku akademickim. W ramach tej umowy zostaną przewidziane wyjazdy naszych studentów na praktykę do Angus College oraz przedsiębiorstw szkockich.
Jakie warunki musi spełnić student, aby uczestniczyć w programie Erasmus?
- Aby ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmusa, należy przede wszystkim mieć ukończony pierwszy rok studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich albo być studentem studiów drugiego stopnia i być obywatelem kraju uczestniczącego w Erasmusie. Należy złożyć również odpowiednie wymagane dokumenty: wypełniony formularz zgłoszeniowy kandydata, kserokopię dowodu osobistego lub paszportu i dokument potwierdzający znajomość języka obcego.
Jak długo trwa wymiana w ramach programu Erasmus?
- Wymiana pomiędzy uczelniami w ramach Programu jest możliwa w okresie od 3 miesięcy do 1 roku akademickiego. WSPiA wysyła swoich studentów na okres stanowiący pewną zamkniętą część programu studiów, którą łatwo jest zaliczyć, np. jeden semestr. Podobnie jest w przypadku praktyk w ramach programu. Wyjazd jest możliwy w okresie od 3 miesięcy do 1 roku akademickiego.
Czy po powrocie z wymiany w ramach programu Erasmus WSPiA uzna wszystkie oceny i punkty ECTS uzyskane za granicą?
- Po zakończeniu studiów w uczelni zagranicznej student otrzymuje wykaz zaliczeń, w którym zamieszczone są uzyskane punkty i oceny. Na podstawie tego wykazu WSPiA w pełni uznaje oceny i punkty uzyskane przez studenta w uczelni zagranicznej.
Dodam, że za okres, w którym nasz student przebywa na wymianie za granicą jest zwolniony z opłat za studia. Wyjeżdżając, należy również pamiętać, że uczelnia przyjmująca naszego studenta nie będzie pobierać od niego czesnego, wpisowego, ani żadnych opłat za egzaminy, korzystanie z laboratoriów czy bibliotek.
Czy student wyjeżdżający za granice w ramach programu Erasmus otrzymuje od uczelni jakieś stypendium?
- Tak. Na czas pobytu za granicą student Erasmusa otrzymuje stypendium. Stypendium takie jest jednak z założenia tylko dofinansowaniem kosztów związanych z podróżą i pobytem za granicą. Student przeznacza otrzymane pieniądze np. na pokrycie części kosztów zakwaterowania, utrzymania i innych wydatków związanych z pobytem w innym kraju.
Jak wygląda kwestia zakwaterowania naszych studentów w kraju, w którym przebywają w ramach programu Erasmus?
- Najdogodniejszą formą zakwaterowania jest pokój w domu studenckim, ale nie wszystkie uczelnie dysponują własnymi akademikami. Szczegółowe ustalenia dotyczące zakwaterowania w uczelni goszczącej lub instytucji przyjmującej na praktykę są uzgadniane ze studentami zakwalifikowanymi do wyjazdu.
Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat wyjazdów realizowanych przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w ramach programu Erasmus?
- Przede wszystkim zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.wspia.eu. Tam w zakładce „Dla studenta” można znaleźć szczegółowe informacje o programach zagranicznych. Każdy zainteresowany może przeczytać dokładnie, jakie dokumenty są wymagane do uczestnictwa e programie Erasmus i jakie kryteria należy spełnić.
Jeśli ktoś chce znaleźć więcej informacji na temat samego programu Erasmus, polecam również stronę www.erasmus.org.pl.