Aktualności
Waszym celem jest aplikacja!
Będziemy od Was wymagać dla… Waszego dobra. Bo studia prawnicze to dopiero początek drogi. Po studiach musicie być doskonale przygotowani do tego, aby dostać się na aplikację i zdać egzamin, dzięki czemu zdobędziecie prestiżowy zawód – mówił podczas spotkania ze studentami I roku prawa, prof. J. Posluszny, Rektor.
Rektor nie krył przed studentami faktu, że samo ukończenie studiów to za mało, bo wszystkich, którzy poważnie myślą o zawodzie prawnika, czeka jeszcze kolejny życiowy egzamin: ubieganie się o aplikacje. – Dlatego to Wy sami, w swoim sumieniu, musicie podjąć decyzję, czy do nauki chcecie podejść rzetelnie. Natomiast uczelnia i kadra dydaktyczna będzie Was mobilizować i stwarzać Wam doskonałe warunki do nauki – podkreślał.
Kadra naukowa, biblioteka
Jako pierwszy atut uczelni prof. Posłuszny wymienił kadrę naukową. Podał kilka przykładów. – Na pierwszym roku zetkniecie się z prof. Wiesławem Skrzydło, wybitnym konstytucjonalistą. Nie wierzycie? Gdy wejdziecie do księgarni zobaczycie, że prof. Skrzydło jest autorem większości książek z tej dziedziny. Z kolei prof. Andrzej Witkowski jest wybitnym historykiem – mówił prof. Posłuszny. Dodał także: – Zetkniecie się również z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim, ministrem sprawiedliwości oraz prof. Zdzisławem Gawlikiem, wiceministrem Skarbu Państwa. To nasi wykładowcy, którzy nie przez przypadek przecież zostali dostrzeżeni i pełnią odpowiedzialne funkcje w kraju.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kadra WSPiA opiera się nie tylko o fachowców z byłej rzeszowskiej filii UMCS, ale i obecnych wykładowców z UMCS w Lublinie. To sprawia, że wysoki poziom kształcenia oraz plan studiów w obu uczelniach są zbliżone.
Dużym udogodnieniem jest uczelniana biblioteka, w której znajduje się ok. 100 czasopism i wydawnictw prawniczych. Ponadto – podręczniki wydawane przez WSPiA (np. prawo konstytucyjne czy wstęp do prawoznawstwa) studenci mogą otrzymać bezpłatnie.
Baza dydaktyczna, atrakcje
Budynek WSPiA jaki jest, każdy widzi… Przez wielu uznawany jest za jeden z najnowocześniejszych w Rzeszowie i regionie. Trwa budowa nowego Klubu Studenckiego (w kształcie okrętu podwodnego). – Będzie to najładniejszy Kampus w całej Polsce – powiedział Rektor. – Jeśli ktoś znajdzie ładniejszy, możecie mnie złapać za słowo. Poniosę „konsekwencje”…
Studenci usłyszeli też zaproszenie: „Nie siedźcie spokojnie, bądźcie aktywni. Na uczelni działa AZS, koła naukowe, wydajemy magazyn studencki. Mamy salę gimnastyczną, w planach jest budowa boiska „Orlik” do gry w siatkówkę, koszykówkę, tenisa. Zapraszamy do uczestniczenia w życiu kulturalnym, zapraszamy na organizowane przez nas koncerty i występy znanych gwiazd...
Jako puentę spotkania uznać można następującą wypowiedź Rektora: - Mam nadzieję, że gdy spotkamy się za kilkanaście lat, każdy z Was będzie już pełnił jedną z funkcji: prokuratora, sędziego, adwokata czy radcy prawnego…
Studenci I roku prawa o WSPiA
Aleksandra Kalemba (z Sanoka)
Myślałam o studiach na UMCS w Lublinie, ale od znajomych dowiedziałam się, że w WSPiA również wykładają naukowcy właśnie z UMCS i dlatego zdecydowałam się na studia w Rzeszowie. Dodatkowym atutem jest tez baza; również pod tym względem, że na zajęcia nie trzeba biegać po całym mieście. Dlaczego wybrałam prawo? Bo chcę pracować w policji!
Radosław Ryznar (z Wiązownicy)
O tym, że warto studiować w WSPiA dowiedziałem się od znajomych, którzy studiowali tutaj administrację. Opowiadali, że wykładowcy w sposób przystępny przekazują wiedzę i zwracali uwagę na to, że uczelnia ma świetną i estetyczną bazę (np. patio, sala gimnastyczna). Wybrałem prawo, bo od dziecka mnie to interesuje; na przykład - lubiłem oglądać filmy związane z tą tematyką. Poza tym, to trochę tradycja rodzinna. Mój tato jest po prawie…