Aktualności
Gościliśmy wybitnych konstytucjonalistów z Ukrainy i Polski
W dniach 29 września - 1 października 2008 roku w Sieniawie odbyło się II posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów. Przypomnijmy. Inicjatorem Powołania Klubu jest prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA.
Wybory a politykaZarówno w Polsce jak i na Ukrainie polityka ma duży wpływ na system wyborczy – taką opinię wyrazili specjaliści, którzy na zaproszenie WSPiA przyjechali do Sieniawy na spotkanie Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów. Przypomnijmy. Inicjatorem Powołania Klubu jest prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA.
Debata trwała trzy dni. Rozmawiano o podobieństwach w systemach wyborczych obu krajów. Naukowcy zgodnie podkreślali, że zarówno w Polsce jak i na Ukrainie ordynacja bywa często zmieniana w zależności od zapotrzebowań politycznych. Dobrym tego przykładem jest Polska, bo – jak przypomniał Prof. Zbigniew Witkowski, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu – od 1989r. każde wybory opierały się u nas na innej ordynacji. Z kolei Wołodymyr Szopował, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej na Ukrainie podkreślał, że „Ukraina jest młodą demokracją i cały czas szuka optymalnego systemu wyborczego”.
Jakie są zasadnicze różnice między systemami w obu krajach? W polskim prawie progi wyborcze wynoszą: 5 proc. dla partii, 8 proc. dla koalicji. Na Ukrainie próg wyborczy wynosi 3 proc.
Historia powołania Klubu
Posiedzenie założycielskie Polsko-Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów odbyło się w dniach 13 - 16 grudnia 2006 r. w Kijowie. Inicjatywę jego stworzenia zgłosił rektor WSPiA ,prof. dr hab. Jerzy Posłuszny podczas konferencji zorganizowanej przez WSPiA we wrześniu 2005 r. w Krasiczynie. Legitymację członka Klubu nr 001 otrzymał z rąk współprzewodniczących Klubu prof. dr. hab. Wiesława Skrzydły i prof. dr. hab. Wołodymyra Szapowała prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko.
Członkowie Klubu spotkali się w siedzibie Sądu Konstytucyjnego Ukrainy z jego prezesem, Iwanem Dombrowskim. W obradach Klubu, które toczyły się w siedzibie Rady Najwyższej Ukrainy, uczestniczyli deputowani ludowi Ukrainy na czele z Jurijem Kliuczkowskim i Natalią Bohaszewą, a także przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy - prof. Wołodymyr Szapował, sędziowie Sądu Konstytucyjnego Petro Steciuk, Wołodymyr Kampo, Nikołaj Kozjubra i Wiktor Szyszkin oraz profesorowie prawa konstytucyjnego z uniwersytetów w Kijowie, Odessie, Lwowie, Charkowie i Tarnopolu.
Stronę polską reprezentowali - oprócz przedstawicieli WSPiA, rektora prof. dr. hab. Jerzego Posłusznego i prorektora dr Krzysztofa Eckhardta - wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, dr Andrzej Kisielewicz, naukowcy z UMCS w Lublinie, dziekan Wydziału Prawa i Administracji, prof. dr hab. Antoni Pieniążek, prof. dr hab. Wiesław Skrzydło i prof. dr hab. Artur Korobowicz, a także prof. dr hab. Zbigniew Witkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Andrzej Szmyt z Uniwersytetu w Gdańsku i prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki
z Uniwersytetu Łódzkiego.
W spotkaniu Klubu uczestniczył także ambasador Polski na Ukrainie, Jacek Kluczkowski oraz zastępca szefa Sekretariatu Prezydenta Ukrainy, Igor Pukszin.
Postanowiono, że posiedzenia Klubu odbywać będą się na przemian: na Ukrainie i w Polsce.