Aktualności
„Fundusze unijne szansą dla studentów i absolwentów”
Warto korzystać z funduszy Unijnych
Jak korzystać z funduszy unijnych oraz jak reforma szkolnictwa wyższego wpłynie na poziom nauczania w Polsce. To główne tematy, jakie poruszyła podczas specjalnego wykładu dla naszych studentów mgr Teresa Kubas-Hula, Pełnomocnik Rektora ds Unii Europejskiej. W spotkani, które odbyło się w środę 5 października uczestniczyli głównie nasi nowi studenci rozpoczynający naukę na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia.
- Bardzo się cieszę, że Pani Teresa Kubas-Hul przyjęła nasze zaproszenie na ten wykład – mówił, witając studentów prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Przypomniał również, że wszystkie projekty WSPiA dofinansowane z funduszy Unijnych udało się zrealizować dzięki dużej wiedzy i zaangażowaniu właśnie Pani Teresy Kubas-Hul. Dodał, że dzięki jej ogromnemu wsparciu WSPiA stała się poważnym beneficjentem środków Unijnych. Z całą pewnością zyskała na tym uczelnia, a zwłaszcza studenci.
- Macie duże szczęście, że zaczynacie studia właśnie teraz. Pamiętajcie, że dzięki środkom z Unii Europejskiej nasz kraj się zmienia. Kiedyś mogliśmy tylko marzyć o autostradach i takich budynkach jak te, w których będziecie studiować. Teraz te wszystkie marzenia spełniają się dzięki temu, że możemy korzystać właśnie z funduszu Unijnych – mówił prof. Jerzy Posłuszny. Zachęcał również studentów do uczenia się, w jaki sposób pozyskiwać pieniądze z unii europejskiej. Rektor WSPiA dodał, że praktycznej wiedzy na ten temat nasi studenci będą mogli nauczyć się m.in. od doskonałego specjalisty w tej dziedzinie, jakim jest właśnie Teresa Kubas-Hul.
W czasie wykładu studenci mogli dowiedzieć się m.in. z jakich funduszy unijnych mogą korzystać instytucje z regionu oraz na jaki cel można wykorzystać takie pieniądze. Teresa Kubas-Hul tłumaczyła, że fundusze pozyskane ze wspólnoty pozwalają w głównej mierze rozwijać naszą infrastrukturę drogową, kolejową czy lotniska. – Pieniądze wykorzystywane są również na tworzenie nowych miejsc pracy, ale co ważne duża ich część przeznaczona jest na wsparcie oświaty i szkolnictwa wyższego – mówiła studentom Teresa Kubas-Hul.
Tu dobrym przykładem jest m.in. WSPiA, która z funduszy Unijnych sfinansowała budowę nowoczesnego obiektu „Collegium Securitatis”, wielopoziomowego parkingu dla studentów oraz innowacyjną instalacje ogniw fotowoltaicznych i program „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu. - Dzięki tym projektom znacznie poprawiły się warunki kształcenia studentów WSPiA – mówiła Teresa Kubas – Hul. Według niej to wszystko sprawi, że studenci będą w sposób bardziej praktyczny zdobywać wiedzę potrzebną w przyszłej pracy.
Nasi studenci w czasie wykładu mogli również poznać szczegóły programu, z którego będą korzystać już w najbliższym czasie. – Pamiętajcie, że wasza uczelnia realizuje program „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu”. Dzięki niemu skorzystacie m.in. z praktyk i płatnych staży studenckich. Rozwijane będzie również uczelniane biuro karier. Wszystko po to, aby tak jak w tytule projektu studenci po ukończeniu naszej uczelni bez kłopotu mogli znaleźć pracę – tłumaczyła Teresa Kubas-Hul.
W czasie wykładu Teresa Kubas-Hul opowiadała też, z jakich środków Polska będzie mogła korzystać w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Ma być w niej przewidzianych o wiele mniej funduszy na inwestycje w szkolnictwie wyższym. Nie oznacza to jednak, że uczelnie nie będą mogły uzyskać takiego wsparcia. – W nowym budżecie Unijnym większy nacisk ma być kładziony na programy pozainwestycyjne. Środki mają być przeznaczone głównie na wsparcie procesu dydaktycznego – tłumaczyła Teresa Kubas-Hul. W obecnej perspektywie uczelnie budowały budynki i laboratoria. Teraz Unia chce przeznaczyć środki na dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy. Większy nacisk będzie kładziony na zdobycie praktycznych wiadomości, na staże i praktyki – dodaje Teresa Kubas Hull.
Według Teresy Kubas-Hul studenci powinni już teraz uczyć się, w jaki sposób pozyskiwać środki z Unii Europejskiej. – W tej chwili nie wiemy jeszcze, ile pieniędzy w nowym budżecie unijnym przypadnie Polsce. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie ich więcej niż dotychczas. Kiedy będziecie, więc kończyć studia na rynku pracy na pewno będzie potrzebnych wielu specjalistów z tego zakresu – tłumaczyła Teresa Kubas-Hul.
Reforma
W czasie wykładu studenci mogli również dowiedzieć się, jak na ich kształcenie wpłynie reforma szkolnictwa wyższego. – Reforma pozwoli nam m.in. znaleźć najzdolniejszych studentów i wspierać ich w karierze naukowej. W tym celu zmienione zostały m.in. zasady przyznawania stypendiów – mówiła Teresa Kubas-Hul.
Studenci Pytali
Zainteresowanie studentów WSPiA szczególnie wzbudziła kwestia przygotowania się do sprawnego pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Dlatego pytali m.in. o kurs pisania projektów Unijnych. Zainteresowanie wzbudziły również środki, jakie w najbliższych lata przeznaczone zostaną na inwestycje drogowe w regionie m.in. drogę S-19. Studenci chcieli też wiedzieć ile pieniędzy w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej zostanie przeznaczonych na rozwój organizacji pozarządowych.
Przeczytaj więcej nt. funduszy unijnych wykorzystywanych przez WSPiA.