Aktualności
I edycja Seminarium Doktoranckiego w WSPiA
2011-10-24
Ponad 110 kandydatów ubiega się o przyjęcie na Seminarium Doktoranckie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. We wtorek (25.10) rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne, które są częścią postępowania rekrutacyjnego. WSPiA uruchamia Seminaria Doktoranckie w zakresie nauk prawnych jako jedyna uczelnia niepubliczna na ścianie wschodniej.
Pierwsi na Podkarpaciu
Ponad 110 kandydatów ubiega się o przyjęcie na Seminarium Doktoranckie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. We wtorek (25.10) rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne, które są częścią postępowania rekrutacyjnego. WSPiA uruchamia Seminaria Doktoranckie w zakresie nauk prawnych jako jedyna uczelnia niepubliczna na ścianie wschodniej.
Rozmowy kwalifikacyjne rozpoczną się 25 października i potrwają do 9 listopada 2011 r. Odbywać się będą w poszczególnych katedrach w Zamiejscowym Wydziale Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie. O przyjęcie na Seminaria Doktoranckie mogą ubiegać się absolwenci studiów magisterskich na kierunkach: Prawo, Administracja i Bezpieczeństwo Wewnętrzne.
– Zainteresowanie I edycją Seminariów Doktoranckich w Wyższej Szkole Prawa i Administracji bardzo nas zaskoczyło. Pokazuje też, że takie seminaria z zakresu nauk prawnych są bardzo potrzebne wielu środowiskom zawodowym, zwłaszcza prawniczemu na Podkarpaciu – mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Dodaje, że duże zainteresowanie związane jest z tym, iż uczelnia daje przedstawicielom tych środowisk możliwość zdobycia stopnia naukowego doktora nauk prawnych w Rzeszowie. Do tej pory musieli zdobywać je w innych uczelniach poza regionem. Wśród kandydatów są m.in. adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, pracownicy urzędów administracji publicznej, celnicy oraz osoby zatrudnione w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego. Są to osoby, które pracują zawodowo, a uczestnicząc w organizowanych przez WSPiA seminariach, będą mogły podnieść swoje kwalifikacje zawodowe – mówi Rektor WSPiA. Dodaje, że Seminaria Doktoranckie w WSPiA to dowód na rozwój nie tylko uczelni, ale również środowiska akademickiego Rzeszowa.
Uruchomienie przez WSPiA I edycji Seminarium Doktoranckie w zakresie nauk prawnych było możliwe dzięki decyzji Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych z dnia 28 marca 2011 roku. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji uzyskała wtedy uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.
Jak będą wyglądać Seminaria?
Zajęcia w Zamiejscowym Wydziale Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie potrwają 3,5 roku (siedem semestrów). - Prowadzenie zajęć oraz sprawowanie opieki naukowej powierzone będzie profesorom Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Szkoły Głównej Handlowej - mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
Rektor WSPiA tłumaczy, że celem Seminariów Doktoranckich jest przede wszystkim zapoznanie uczestników z najnowszymi teoriami i problemami badawczymi wybranej dyscypliny i specjalności naukowej oraz podnoszenie kwalifikacji naukowych uczestników, w tym m.in. poszerzenie ogólnej i specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa. Uczestnicy Seminariów Doktoranckich będą również kształtować i doskonalić swoje umiejętności w opracowywaniu tekstów naukowych, w tym rozprawy doktorskiej. Najważniejsze jednak zadanie to przygotowywanie uczestników do otwarcia przewodu oraz obrony pracy doktorskiej – dodaje prof. Jerzy Posłuszny.
Osoby, które zostaną przyjęte na I edycję Seminarium Doktoranckiego przez 3,5 roku będą brać udział m.in. we wspólnych konwersatoriach. W programie przewidziane są również zajęcia specjalizacyjne, prowadzone w katedrach oraz zajęcia w grupach seminaryjnych z wyznaczonymi opiekunami naukowymi.
Rozmowy kwalifikacyjne na I edycję Seminariów Doktoranckich w WSPiA odbywać się będą w następujących Katedrach: Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji, Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego, Prawa Karnego i Kryminalistyki, Prawa Cywilnego i Prawa Pracy, Prawa Gospodarczego i Handlowego, Prawa Konstytucyjnego i Stosunków Międzynarodowych.