Aktualności
WSPiA - uczelnia Akademicka
2011-10-26
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji trwają rozmowy kwalifikacyjne z osobami starającymi się o przyjęcie na Seminarium Doktoranckie. Jest to łącznie 113 osób, które chcę uzyskać stopień naukowy doktora nauk prawnych właśnie w WSPiA. Uczelnia uruchamia Seminaria Doktoranckie w tym zakresie jako jedyna uczelnia niepubliczna na ścianie wschodniej. Jak wyglądać będą rozmowy kwalifikacyjne oraz seminaria doktoranckie opowiada w rozmowie z nami prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
Seminaria Doktoranckie w WSPiA
W Wyższej Szkole Prawa i Administracji trwają rozmowy kwalifikacyjne z osobami starającymi się o przyjęcie na Seminarium Doktoranckie. Jest to łącznie 113 osób, które chcę uzyskać stopień naukowy doktora nauk prawnych właśnie w WSPiA. Uczelnia uruchamia Seminaria Doktoranckie w tym zakresie jako jedyna uczelnia niepubliczna na ścianie wschodniej. Jak wyglądać będą rozmowy kwalifikacyjne oraz seminaria doktoranckie opowiada w rozmowie z nami prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
Jakie jest zainteresowanie I edycja Seminarium Doktoranckiego w WSPiA?
- Zainteresowanie jest bardzo duże. Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tyle chętnych osób. Do rozmów kwalifikacyjnych przystąpiło dokładnie 113 osób. Jest to, więc dowód na to, że jest potrzeba i motywacja do podnoszenia kwalifikacji na najwyższym poziomie. Pokazuje też, że takie seminaria z zakresu nauk prawnych są bardzo potrzebne wielu środowiskom zawodowym, zwłaszcza prawniczemu na Podkarpaciu.
Najważniejsze dla tych osób jest chyba to, że stopień naukowy doktora nauk prawnych mogą zdobyć w Rzeszowie, a nie w innych oddalonych ośrodkach akademickich.
- Jest to na pewno kolejny krok na drodze do rozwoju rzeszowskiego środowiska naukowego. Do tej pory chętni do zdobycia stopnia naukowego musieli jeździć do oddalonych od stolicy Podkarpacia ośrodków akademickich takich jak Krakowów czy Lublin. Teraz mają taką możliwość na miejsc w uczelni, której często są absolwentami i którą doskonale znają.
Uruchamiane Seminaria Doktoranckie to dowód na rozwój i wzrastającą pozycję Wyższej Szkoły Prawa i Administracji?
- Jest to dla nas ogromny skok. Polskie prawodawstwo dzieli uczelnie na akademickie i zawodowe. Dzięki uzyskaniu prawa do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych staliśmy się, więc uczelnią akademicką, a zatem przeszliśmy do grona uczelni tej pierwszej, wyższej kategorii. Pamiętać należy jednak, że to nie tylko zmiana nazewnictwa, ale tez uprawnień i przywilejów. Np. teraz mamy prawo do zasiadania w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Wyższych i Uniwersytetów. Jest to forum, które przygotowuje najważniejsze postulaty dotyczące szkolnictwa wyższego w Polsce. Mamy też uprawnienia do prowadzenia studiów podyplomowych, których nie mogą prowadzić uczelnie zawodowe.
WSPiA jest jedyną uczelnią niepubliczną z regionu, która ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w ogóle i jedyną na ścianie wschodniej, która może nadawać taki tytuł z zakresu prawa. W jaki sposób uczelni udało się to osiągnąć?
- Wyższa Szkoła Prawa i Administracji od wielu lat realizuję strategię jakościową, a nie ilościową. Doszliśmy do wniosku, że lepiej dobrze prowadzić mniej kierunków niż więcej a na niższym poziomie jakościowym. Ważne jest też to, że zbudowaliśmy własną kadrę pierwszoetatową. Wiele lat temu w przeciwieństwie do inny uczelni niepublicznych doszliśmy do wniosku, że trzeba mieć właśnie taką kadrę. To w rezultacie pozwoliło nam na uzyskanie prawa do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.
Uczelnia prowadzimy trzy kierunki „prawo”, „administrację” i „bezpieczeństwo wewnętrzne”. Na pierwszych dwóch kierunkach prowadzimy studia pierwszego i drugiego stopnia, a teraz jeden z tych kierunków, czyli „prawo” przekształcił się już w kierunek doktorski. To jest właśnie przykład na to, że gdy przestrzegamy jakości, to rezultat sam przychodzi.
Ile osób po rozmowach kwalifikacyjnych będzie uczestniczyć w seminariach doktoranckich w WSPiA?
- Postanowiliśmy nie wyznaczać w tej chwili dokładnego limitu. Chcemy najpierw sprawdzić poziom wiedzy wszystkich kandydatów. Jedynym i największym ograniczeniem jest jednak to, że jeden Profesor nie może mieć więcej niż 3 – 4 doktorantów. Pamiętajmy też, że w kolejnych latach każdy opiekun, a będzie ich około 20, będzie miał pod opieka kolejnych seminarzystów.
Kto się stara o przyjęcie na Seminaria doktoranckie w WSPiA?
- Przekrój jest różny. Wśród kandydatów są m.in. adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, pracownicy urzędów administracji publicznej, celnicy oraz osoby zatrudnione w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego. Są to osoby, które pracują zawodowo, a uczestnicząc w organizowanych przez WSPiA seminariach, będą mogły podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Co ciekawe sporą część kandydatów stanowią świeżo upieczeni absolwenci różnych uczelni z Podkarpacia, również naszej. Świadczy to o tym, że młodzież chce się dalej uczyć. Seminaria to nie tylko pisanie pracy, ale 3,5 roku zajęć. To nie będzie czas siedzenia nad tekstami w czytelniach i bibliotekach, ale poszerzanie i aktualizowanie wiedzy. Chodzi o to, aby przyszły doktor nauk prawnych miał prawdziwy warsztat zawodowy.
Duże zainteresowanie seminariami i przekrój kandydatów świadczy też o tym, że koncepcja trzeciego stopnia studiów sprawdza się i staje się coraz bardziej popularna.
Kiedy dowiemy się, kto został przyjęty na Seminaria Doktoranckie w WSPiA?
- Rozmowy kwalifikacyjne rozpoczęły się 25 października i potrwają do 9 listopada. Prowadzone są w poszczególnych katedrach Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie. Lista przyjętych znana będzie po 15 listopada, a zajęcia rozpoczniemy już od grudnia tego roku.
Jak będą wyglądać Seminaria Doktoranckie w WSPiA?
- Zajęcia w Zamiejscowym Wydziale Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie potrwają 3,5 roku (siedem semestrów). Prowadzenie zajęć oraz sprawowanie opieki naukowej powierzymy profesorom Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Szkoły Głównej Handlowej.
Naszym celem jest przede wszystkim zapoznanie uczestników z najnowszymi teoriami i problemami badawczymi wybranej dyscypliny i specjalności naukowej. Podnoszenie kwalifikacji naukowych uczestników, w tym m.in. poszerzenie ogólnej i specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa. Uczestnicy Seminariów Doktoranckich będą również kształtować i doskonalić swoje umiejętności w opracowywaniu tekstów naukowych, w tym rozprawy doktorskiej. Najważniejsze jednak zadanie to przygotowywanie uczestników do otwarcia przewodu oraz obrony pracy doktorskiej
Osoby, które zostaną przyjęte do I edycji Seminarium Doktoranckiego przez 3,5 roku będą brać udział w konwersatoriach, które będą wspólne dla wszystkich uczestników. W programie przewidziane są również zajęcia specjalizacyjne prowadzone w katedrach oraz zajęcia w grupach seminaryjnych z wyznaczonymi opiekunami naukowymi. Ponadto w czasie trwania Seminarium jego uczestnicy będą mieli również indywidualne konsultacje ze swoim promotorem. Raz w semestrze Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zorganizuje specjalne warsztaty, a raz w roku konferencję naukową doktorantów.