Aktualności
Uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia studiów podyplomowych
9 września 2008 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia studiów podyplomowych prowadzonych przez Wyższa Szkołę Prawa i Administracji we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Dyplomy z rąk pana prof. dr. hab. Antoniego Pieniążka – dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMSC w Lublinie odebrało 91 absolwentów studiów na specjalnościach: Administracja Publiczna oraz Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. W uroczystości udział wzięli także dr. Wojciech Konaszczuk – kierownik studiów podyplomowych UMCS oraz dr. Mirosław Kurek – pełnomocnik Rektora WSPiA ds. studiów podyplomowych.
Studia prowadzone są przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Przemyślu i w Rzeszowie na podstawie porozumienia o współpracy obu Uczelni.
Podyplomowe Studia Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do zatrudnienia na najwyższych stanowiskach w służbie BHP w zakładach pracy funkcjonujących według unijnych standardów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Prawodawstwo Unii Europejskiej stawia służbie BHP wysokie wymagania dotyczące formalnego poziomu wykształcenia i znajomości zagadnień merytorycznych BHP. W naszym kraju wyrazem realizacji tych standardów jest rozporządzenie z 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.Nr 246 z 2004 r., poz. 2468), które weszło w życie z dniem 1 lipca 2005 r.
W myśl powołanego rozporządzenia pracownik służby BHP musi posiadać minimum średnie wykształcenie i zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy, bądź wykształcenie o kierunku lub specjalności BHP albo studia podyplomowe z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Osoby, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie posiadają odpowiedniego przygotowania zawodowego mają 5 lat na uzupełnienie lub zdobycie kwalifikacji umożliwiających im zatrudnienie w służbie BHP.
Uczestnictwo w studiach podyplomowych daje słuchaczom możliwość zdobycia, poszerzenia lub zaktualizowania wiedzy z zakresu bihp na wysokim poziomie merytorycznym oraz zapoznania się z obowiązującym prawodawstwem i standardami Unii Europejskiej w zakresie BHP.
Podyplomowe Studia Administracji Publicznej.
Celem kształcenia jest podniesienie kwalifikacji zawodowych słuchaczy poprzez poszerzenie i aktualizację wiedzy niezbędnej w codziennej pracy na poszczególnych szczeblach administracji publicznej, a więc zarówno rządowej, jak i samorządowej. Adresowane są one przede wszystkim do osób już zatrudnionych, lub pragnących znaleźć zatrudnienie w strukturach administracji publicznej. Program studiów obejmuje realizację przedmiotów ujętych w dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich to blok przedmiotów ogólnych, których celem jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy o charakterze ogólnym.
Jednocześnie przedmioty te stanowią wprowadzenie do bardziej szczegółowych oraz specjalistycznych zagadnień wykładanych w ramach bloku przedmiotów kierunkowych.