Aktualności
Inauguracja Seminarium Doktoranckiego w WSPiA
2011-12-16
52 osoby z całej Polski wezmą udział w najbliższa sobotę (17.12) w inauguracji pierwszej edycji Seminarium Doktoranckiego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Są to słuchacze, którzy po rozmowach kwalifikacyjnych zostali przyjęci na Seminarium. WSPiA jest jedyną uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu i na ścianie wschodniej, która ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.
Uczelnia Akademicka
52 osoby z całej Polski wezmą udział w najbliższa sobotę (17.12) w inauguracji pierwszej edycji Seminarium Doktoranckiego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Są to słuchacze, którzy po rozmowach kwalifikacyjnych zostali przyjęci na Seminarium. WSPiA jest jedyną na Podkarpaciu i jedną z 16 niepublicznych uczelni Akademickich w kraju. Oznacza to, że jako jedyna uczelnia niepubliczna w regionie i w Polsce wschodniej oraz jedna z nielicznych uczelni niepublicznych w całej Polsce posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.
Pierwsza edycja Seminarium Doktoranckiego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W postępowaniu kwalifikacyjnym o przyjęcie na Seminarium ubiegało się ponad 110 kandydatów z całej Polski. Na zajęcia w WSPiA przyjętych zostało 52 osoby, które po rozmowach kwalifikacyjnych otrzymały największą ilość punktów.
Seminarium Doktoranckie w Zamiejscowym Wydziale Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie potrwa 3,5 roku (siedem semestrów). Zajęcia prowadzić będą profesorowie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Szkoły Głównej Handlowej. Celem Seminariów będzie zapoznanie uczestników z najnowszymi teoriami i problemami badawczymi wybranej dyscypliny i specjalności naukowej oraz podnoszenie kwalifikacji naukowych uczestników. Doktoranci będą mogli poszerzyć ogólną i specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa. Uczestnicy Seminariów Doktoranckich będą również kształtować i doskonalić swoje umiejętności w opracowywaniu tekstów naukowych, w tym rozprawy doktorskiej. Najważniejsze zadanie to jednak przygotowywanie uczestników do otwarcia przewodu oraz obrony pracy doktorskiej.
Osoby, które zostały przyjęte na I edycję Seminarium Doktoranckiego przez 3,5 roku będą brać udział m.in. we wspólnych konwersatoriach. W programie przewidziane są również zajęcia w grupach seminaryjnych z wyznaczonymi opiekunami naukowymi oraz zajęcia specjalizacyjne, prowadzone w katedrach: Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji, Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego, Prawa Karnego i Kryminalistyki, Prawa Cywilnego i Prawa Pracy, Prawa Gospodarczego i Handlowego, Prawa Konstytucyjnego i Stosunków Międzynarodowych.
Wśród osób, które zostały przyjęte na I edycją Seminarium Doktoranckiego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji są m.in. adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, pracownicy urzędów administracji publicznej, celnicy oraz osoby zatrudnione w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego. Są to osoby, które pracują zawodowo, a uczestnicząc w organizowanych przez WSPiA seminariach, będą mogły podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Duże zainteresowanie pokazuje też, że takie seminaria z zakresu nauk prawnych są bardzo potrzebne wielu środowiskom zawodowym, zwłaszcza prawniczemu na Podkarpaciu.
Uruchomienie przez WSPiA I edycji Seminarium Doktoranckiego w zakresie nauk prawnych było możliwe dzięki decyzji Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych z dnia 28 marca 2011 roku. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji uzyskała wtedy uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.