Aktualności
Seminarium Doktoranckie w WSPiA
2011-12-19
Spotkanie z prof. Jerzym Posłusznym, Rektorem WSPiA oraz wykład prof. Andrzeja Korybskiego zainaugurowały w sobotę (17.12) I edycję Seminarium Doktoranckiego w WSPiA. W postępowaniu kwalifikacyjnym o przyjęcie na Seminarium ubiegało się ponad 110 kandydatów z całej Polski. Na zajęcia przyjętych zostało 53 osoby.
Najważniejsze są predyspozycje do pracy naukowej
Spotkanie z prof. Jerzym Posłusznym, Rektorem WSPiA oraz wykład prof. Andrzeja Korybskiego zainaugurowały w sobotę (17.12) I edycję Seminarium Doktoranckiego w WSPiA. W postępowaniu kwalifikacyjnym o przyjęcie na Seminarium ubiegało się ponad 110 kandydatów z całej Polski. Na zajęcia przyjętych zostało 53 osoby.
I edycja Seminarium Doktoranckiego w zakresie nauk prawnych uruchomiona została dzięki decyzji Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych z dnia 28 marca 2011 roku. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji uzyskała wtedy uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. WSPiA jest obecnie jedyną na Podkarpaciu i jedną z 16 niepublicznych uczelni Akademickich w kraju. Oznacza to, że jako jedyna uczelnia niepubliczna w regionie i w Polsce wschodniej oraz jedna z nielicznych uczelni niepublicznych w całej Polsce posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych.
Wśród osób, które zostały przyjęte na I edycją Seminarium Doktoranckiego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji są m.in. adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, pracownicy urzędów administracji publicznej oraz osoby zatrudnione w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego. Są to osoby, które pracują zawodowo, a uczestnicząc w organizowanych przez WSPiA seminariach, będą mogły podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
W czasie pierwszego spotkania prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA przedstawił uczestnikom Seminarium Doktoranckiego podstawowe zasady jego funkcjonowania. – Długo zastanawialiśmy się jak mają wyglądać zajęcia, w których będą Państwo uczestniczyć. Postanowiliśmy, że najważniejszy jest warsztat naukowy i na tym chcemy się skupić w pierwszym roku Seminarium. Zaplanowaliśmy, więc 90 godzin konwersatoriów wspomagających rozwój wiedzy potrzebnej przy pisaniu rozprawy doktorskiej. Dodatkowo będziecie Państwo uczestniczyć w zajęciach w katedrach oraz z wyznaczonym opiekunem – tłumaczył podczas spotkania prof. Jerzy Posłuszny. Dodał, że w ramach zajęć zorganizowane zostaną również warsztaty oraz konferencja naukowa, na której każdy wygłosi swój referat. – Chcemy, aby z roku na rok konwersatoriów było coraz mniej na rzecz częstszych spotkań z promotorami. Wszystko po to, aby przez 3,5 roku osiągnęli Państwo cel, którym jest napisanie rozprawy doktorskiej. Pamiętajcie jednak, że nie będziecie jej pisać już od pierwszych zajęć. Najpierw chcemy, aby państwo rozwijali się naukowo a dopiero efektem tego była gotowa rozprawa doktorska.
To dla nas szansa
Możliwość uczestniczenia w I edycji Seminarium Doktoranckiego w WSPiA to dla nas olbrzymia szansa na poszerzenie wiedzy z zakresu prawa i rozwinięcie swoich możliwości – mówi Rafał Oleszek, uczestnik Seminarium. – Zdecydowałem się na napisanie doktoratu z zakresu prawa tylko, dlatego że mogę to zrobić w Wyższe Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. To wiele ułatwia. Gdybym musiał jeździć do innego ośrodka akademickiego pewnie bym się na to nie zdecydował – mówi Rafał Oleszek. – Według mnie Uczelnia ma się obecnie czym pochwalić, bo jest jedyną na ścianie wschodniej, która ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk prawnych. Jest to ogromne osiągnięcie – dodaje Oleszek.
Pierwsza edycja Seminarium Doktoranckiego w WSPiA
Seminarium Doktoranckie w Zamiejscowym Wydziale Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie potrwa 3,5 roku (siedem semestrów). Zajęcia prowadzić będą profesorowie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Szkoły Głównej Handlowej. Celem Seminariów będzie zapoznanie uczestników z najnowszymi teoriami i problemami badawczymi wybranej dyscypliny i specjalności naukowej oraz podnoszenie kwalifikacji naukowych uczestników. Doktoranci będą mogli poszerzyć ogólną i specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa. Uczestnicy Seminariów Doktoranckich będą również kształtować i doskonalić swoje umiejętności w opracowywaniu tekstów naukowych, w tym rozprawy doktorskiej. Najważniejsze zadanie to jednak przygotowywanie uczestników do otwarcia przewodu oraz obrony pracy doktorskiej.
Osoby, które zostały przyjęte na I edycję Seminarium Doktoranckiego przez 3,5 roku będą brać udział m.in. we wspólnych konwersatoriach. W programie przewidziane są również zajęcia w grupach seminaryjnych z wyznaczonymi opiekunami naukowymi oraz zajęcia specjalizacyjne, prowadzone w katedrach: Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji, Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego, Prawa Karnego i Kryminalistyki, Prawa Cywilnego i Prawa Pracy, Prawa Gospodarczego i Handlowego, Prawa Konstytucyjnego i Stosunków Międzynarodowych.