Aktualności
Już jutro II Stopień Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie
Walka o Indeks WSPiA
Ponad 1500 uczniów przystąpi do II Stopnia III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. 11.01 (środa) dokładnie o godzinie 11:00 w 15 województwach w całej Polsce rozpoczną rozwiązywanie testu. II Stopień Olimpiady wyłoni 30 finalistów, najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W marcu będą walczyć o nagrodę główną – indeks Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Najwięcej młodych ludzi - prawie 750 - będzie pisać test na Podkarpaciu, w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Wielu uczniów przeszło do II Stopnia Olimpiady również w województwie Dolnośląskim. We Wrocławiu do testu przystąpi prawie 180 osób. Liczną reprezentację mamy też w województwie Podlaskim prawie 150 uczniów i Małopolskim 125. W Wielkopolsce do II Stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie przystąpi 70 młodych ludzi. Podobna liczba uczniów jest w województwie Mazowieckim. Nieco mniej osób napisze test w woj. Lubelskim (50) i Kujawsko-Pomorskim (37). Poniżej 30 uczniów przystąpi do Olimpiady w woj. Pomorskiem, Śląskim i Świętokrzyskim, a po około 15 w Łódzkim, Opolskim i Zachodniopomorskim. Najmniej – 4 uczniów – napisze Olimpiadę w Zielonej Górze (woj. Lubuskie).
Test, który podczas II Stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie będą rozwiązywać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, przygotowany został przez Radę Programową Olimpiady. Znalazło się w nim 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych do opisania. Uczniowie zmierzą się z zagadnieniami z życia społecznego, politycznego i ustrojowego w Polsce, Europie i na świecie. W teście pojawiają się również pytania dotyczące ekonomii, instytucji życia publicznego, działalności partii politycznych, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych. Są też pytania dotyczące zasad funkcjonowania organów wymiaru sprawiedliwości oraz „praw człowieka”.
Nagrodami za zajęcie pierwszego miejsca w Olimpiadzie są: nieodpłatne studia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, stypendium przez cały okres studiów i nieodpłatne zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA. II miejsce również daje możliwość nieodpłatnych studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych. Zajęcie III, IV lub V miejsca pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Uczestnicy otrzymają również nagrody od sponsorów Olimpiady.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości, a Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą wykładowcy WSPiA m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.
Tegoroczna Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana przez WSPiA odbywa się już po raz trzeci.