Aktualności
Zmagania z wiedzą o Państwie i Prawie rozpoczęte
2012-01-11
Dokładnie o godzinie 11:00 w całej Polsce rozpoczęły się wojewódzkie eliminacje II Stopnia III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Ponad 1500 uczniów szkół pnadgimnazjalnych z 15 województw przez najbliższe 2 godziny będzie pisać test, który wyłoni finałową 30. Na Podkarpaciu wojewódzki stopień Olimpiady odbywa się w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.
Poszukujemy najlepszych
Dokładnie o godzinie 11:00 w całej Polsce rozpoczęły się wojewódzkie eliminacje II Stopnia III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Ponad 1500 uczniów szkół pnadgimnazjalnych z 15 województw przez najbliższe 2 godziny będzie pisać test, który wyłoni finałową 30. Na Podkarpaciu wojewódzki stopień Olimpiady odbywa się w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.
Tegoroczna Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odbywa się już po raz trzeci. Do pierwszego etapu w całej Polsce zgłosiło się około 3,5 tys. osób. Do II stopnia przeszła połowa z nich. W finale 30 najlepszych uczniów z całej Polski będzie walczyć o nagrodę główną – indeks Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, stypendium przez cały okres studiów i nieodpłatne zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA.
Test, który podczas dzisiejszego II Stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie rozwiązują uczniowie, przygotowała Rada Programowa Olimpiady. Znalazło się w nim 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych do opisania, których najbardziej obawiają się uczestnicy Olimpiady.
Marta Pazdan z Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim
- Uczę się w klasie o profilu biologiczno-chemicznym i chcę studiować medycynę. Biorę jednak udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie, ponieważ interesuję się Wiedzą o Społeczeństwie i historią. Chcę sprawdzić swoją wiedzę z dziedzin związanych z życiem społecznym.
- Myślę, że w teście najwięcej trudności mogą mi sprawić pytania otwarte. Mam jednak nadzieję, że pójdzie mi na tyle dobrze, że dostanę się do trzeciego finałowego etapu.
Arkadiusz Winnicki z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie
- Udział w Olimpiadzie to dla mnie okazja do sprawdzenia swojej wiedzy prawniczej. Jest to też sprawdzian moich umiejętności przed zbliżającą się maturą. Olimpiadę traktuje jako pewnego rodzaju sposób na przygotowanie się do egzaminu dojrzałości.
- Przeglądając repetytorium, z którego przygotowywałem się do Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie stwierdziłem, że zakres wiadomości jest bardzo duży, więc nie wiem do końca, czego mogę się spodziewać na teście. Dlatego mam pewne obawy, ale myślę, że poradzę sobie ze wszystkim i pójdzie mi dobrze.
Mgr Mariusz Dulibana, nauczyciela II LO w Łańcucie
- Do II Stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie przystąpiło dziś 35 moich uczniów. Mam nadzieję, że pójdzie im dobrze i że przynajmniej 2 z nich znajdzie się w finałowej 30. Każdy nauczyciel przed taką Olimpiadą ma pewne obawy i zastanawia się czy uczniowie są dobrze przygotowani. Dziś mogę im tylko radzić, aby byli opanowani i pozytywnie nastawieni, a na pewno im się uda.
- Moi uczniowie uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie od pierwszej edycji. Po trzech latach zauważam, że jest to świetny sposób na rozwijanie wiedzy prawniczej wśród młodzieży szkolnej. Cieszy mnie też to, że z roku na rok w olimpiadzie bierze udział coraz więcej osób. Świadczy to o potrzebie organizowania takich olimpiad.
Cała Polska pisze test
Najwięcej młodych ludzi - prawie 750 – pisze test na Podkarpaciu, w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Wielu uczniów przeszło do II Stopnia Olimpiady również w województwie Dolnośląskim. We Wrocławiu do testu przystąpiło prawie 180 osób. Liczna reprezentacja jest też w województwie Podlaskim prawie 150 uczniów i Małopolskim 125. W Wielkopolsce do II Stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie przystąpiło 70 młodych ludzi. Podobna liczba uczniów jest w województwie Mazowieckim. Nieco mniej osób pisze test w woj. Lubelskim (50) i Kujawsko-Pomorskim (37). Poniżej 30 uczniów przystąpiło do Olimpiady w woj. Pomorskiem, Śląskim i Świętokrzyskim, a po około 15 w Łódzkim, Opolskim i Zachodniopomorskim. Najmniej – 4 uczniów – pisze Olimpiadę w Zielonej Górze (woj. Lubuskie).
Nagrodami za zajęcie pierwszego miejsca w Olimpiadzie są: nieodpłatne studia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, stypendium przez cały okres studiów i nieodpłatne zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA. II miejsce również daje możliwość nieodpłatnych studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych. Zajęcie III, IV lub V miejsca pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Uczestnicy otrzymają również nagrody od sponsorów Olimpiady.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości, a Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą wykładowcy WSPiA m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.