Aktualności
„Co słychać”, czyli…
2012-01-14
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń.
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń
Witamy na „łamach” nowego cyklu zatytułowanego: „Co słychać – Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń”. Zamieszczamy w nim informacje z Uczelni, Regionu i Kraju pozwalając sobie przy tym na krótki komentarz, czasami doprawiony szczyptą humoru.
UCZELNIA
Studenci WSPiA wśród najlepszych w Polsce
Dwoje studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji znalazło się wśród tysiąca najlepszych studentów w Polsce. W czwartek (12.01) Prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA wręczył im stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody za osiągnięcia w nauce otrzymali Małgorzata Skawińska, studentka IV roku „prawa” oraz Maciej Pelc, student V roku „prawa”.
Małgorzata Skawińska jest studentką IV roku „prawa” w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Od maja tego roku pełni funkcję przewodniczącej Samorządu Studentów Zamiejscowego Wydziału Prawa i Administracji WSPiA w Rzeszowie. Aktywnie działa w Kole Naukowym Prawników „LEX” oraz Kole Naukowym Zarządzania Kadrami. Opracowywała regulamin Podkarpackiego Sejmiku Studentów oraz prowadziła jego pierwszą sesję. Biegle włada językiem włoskim.
Maciej Pelc to student V roku „prawa” w WSPiA. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, w którym pełni funkcję Dyrektora ds. kontaktów międzynarodowych. W ubiegłym roku odbył miesięczny staż w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Wyjechał do Brukseli na zaproszenie posłanki Elżbiety Łukacijewskiej. Zajął również pierwsze miejsce w lokalnym Konkursie Krasomówczym organizowanym przez stowarzyszenie ELSA.
II Stopień Olimpiady już za nami
W środę (11.01) po godzinie 13:00 w całej Polsce zakończył się II Stopień III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W 15 województwach test pisało ponad 1500 osób. Wyniki poznamy pod koniec stycznia. II Stopień Olimpiady wyłoni 30 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy w marcu będą walczyć o pierwsze miejsce w finale. Organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.
Podczas II Stopnia Olimpiady uczniowie musieli odpowiedzieć na 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych do opisania. W teście znalazły się zagadnieniami z życia społecznego, politycznego i ustrojowego w Polsce, Europie i na świecie. Były też pytania dotyczące ekonomii, działalności partii politycznych, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych.
Najwięcej młodych ludzi - prawie 750 – pisało test na Podkarpaciu, w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Nagrodami za zajęcie pierwszego miejsca w Olimpiadzie są: nieodpłatne studia w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, stypendium przez cały okres studiów i nieodpłatne zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA. II miejsce również daje możliwość nieodpłatnych studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych. Zajęcie III, IV lub V miejsca pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Uczestnicy otrzymają również nagrody od sponsorów Olimpiady.
WSPiA na Podkarpackich Spotkaniach Edukacyjnych 2012
Od wtorku (10.01) do piątku (13.01) uczniowie szkół ponadgimnazjalnych czterech miast Podkarpacia mogli zapoznać się z ofertą Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. W regionie odbyły się kolejne Podkarpackie Spotkania Edukacyjne 2012. Nasze stoisko można było zobaczyć w Jaśle, Brzozowie, Sanoku i Krośnie.
Podkarpackie Spotkania Edukacyjne to impreza, która umożliwia uczniom szkół ponadgimnazjalnych kontakt z uczelniami z regionu. Podczas targów we wszystkich czterech miastach, młodzież miała okazję porozmawiać z pracownikami i studentami Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, którzy opowiadali m.in. o zasadach rekrutacji, warunkach studiowania, możliwości zakwaterowania w naszych mieszkaniach studenckich. Można było też dowiedzieć się, jakie stypendia przysługują studentom WSPiA oraz jakie zajęcia dodatkowe oferuje uczelnia.
Weź udział w Konkursie na Eurostaż
16 płatnych staży w Parlamencie Europejskim, 32 wizyty studyjne oraz 300 upominków niespodzianek to nagrody, które można wygrać w konkursie na Eurostaż. Aby wziąć w nim udział, wystarczy do 15 stycznia 2012 rozwiązać test z wiedzy na temat Unii Europejskiej. Organizatorami konkursu są Platforma Obywatelska, Instytut Obywatelski oraz Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.
Konkurs jest przeznaczony dla osób między 19 a 26 rokiem życia. Jego celem jest aktywizacja tych osób do czynnego uczestnictwa w życiu politycznym, szerzenie idei parlamentaryzmu oraz wiedzy o strukturach europejskich. Konkurs jest trzyetapowy i ma charakter regionalny (odbywa się jednocześnie w 16 województwach Polski).
Wszystkie szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.eurostaz.pl.
Elektroniczne wersje podręczników dla studentów WSPiA
Studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji mogą korzystać z elektronicznych wersji ponad 600 publikacji zamieszczonych w bazie ibuk.pl. Stało się to dzięki testowemu dostępowi, jaki uzyskała Biblioteka Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Przemyśl – Rzeszów. Serwis ibuk.pl to pierwsza i największa czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim.
Czytelnicy biblioteki WSPiA dzięki dostępowi do bazy ibuk.pl mogą korzystać z publikacji z następujących dziedzin: Nauki ekonomiczne, Komunikacja społeczna, Logika, Psychologia i Prawo. Testowy dostęp do zasobów czytelni on-line ibuk.pl potrwa do 31 stycznia 2012 r. Studenci mogą z niego korzystać na wszystkich komputerach w sieci uczelni. Dodatkowo w bibliotece WSPiA każdy student może otrzymać hasło do zdalnego logowania. Pozwoli ono na korzystanie z oferty czytelni on-line z komputerów domowych.
REGION
Chiny w Stalowe Woli
We wtorek podpisana została umowa, która pozwala firmie LiuGong przejąć biznes maszyn budowlanych Huty Stalowa Wola. Za pięć lat firma ma produkować 3 tysiące maszyn, dziesięć razy tyle, co teraz. HSW jeszcze przed prywatyzacją wydzieliła część maszyn budowlanych i przeznaczyła na sprzedaż. W polskich rękach pozostaje produkcja wojskowa. Według nieoficjalnych informacji Chińczycy zapłacą 300 mln zł.
Strajk włoski
W medyce odbyła się pikieta funkcjonariuszy służb mundurowych. Przez kilka godzin trwał również tzw. strajk włoski, czyli dokładniejsze kontrolowanie podróżnych. W proteście przed przejściem uczestniczyło około 400 osób. Funkcjonariusze Straży Granicznej, strażacy, funkcjonariusze służby więziennej oraz policjanci z Przemyśla, Rzeszowa, Krosna, Tarnobrzega gwiżdżąc, trąbiąc i rozdając ulotki protestowali przeciwko temu, że w tym roku nie dostaną podwyżek.
Pożar domu
Trwa ustalanie przyczyn pożaru domu w Czerminie w powiecie mieleckim. Zginęła jedna osoba. Do pożaru doszło około godz. 1 nocy. Zapalił się budynek gospodarczy z wydzielonej części mieszkania. Po ugaszeniu pożaru znaleziono zwłoki jednej osoby. W domu nikogo więcej nie było. W akcji gaszenia pożaru brało udział 30 strażaków. Spalił się dach, większość ścian i wyposażenie.
Faszyści z Polski
Hakerzy z grupy Anonymous, którzy mają na koncie włamanie na strony sił bezpieczeństwa USA, ujawnili w internecie kilkanaście tysięcy nazwisk osób powiązanych z organizacjami neonazistowskimi. Wśród nazwisk z całego świata jest około 450 polskich. Na "liście polskich faszystów" jest m.in. skarbnik PiS z Lubina i mieszkańcy Podkarpacia.
Ropa w Wisłoku
Prawie dwie godziny Straż Pożarna w Krośnie walczyła z plamą ropy, którą dostrzeżono na Wisłoku, w samym centrum miasta, w okolicy mostu przy ul. Okrzei. Strażacy rozłożyli w poprzek rzeki specjalne zapory absorpcyjne. Jak ustalili strażacy ropa wypłynęła z myjni samochodowej, która mieści się na terenie MPGK, w odległości ok. 50 m od rzeki. Strażacy uspokajają, że rzeka nie jest zagrożona skażeniem.
Czad atakuje
Czteroosobowa rodzina z Woli Rzeczyckiej (gmina Radomyśl nad Sanem) trafiła do stalowowolskiego szpitala po zatruciu tlenkiem węgla. Prawdopodobną przyczyną zaczadzenia był nieszczelny układ odprowadzania spalin pieca gazowego. Czteroosobową rodzinę uratowali sąsiedzi. Nad wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności tego zdarzenia pracują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.
Tragiczna kolęda
11-letnia dziewczynka, która ucierpiała w wypadku w miejscowości Cieszyna koło Strzyżowa, zmarła w szpitalu. Samochód uderzył w sześcioosobową grupę kolędników. W szpitalu pozostały jeszcze dwie ranne jej koleżanki. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż potrącone dziewczynki są w wieku około 10-12 lat. Dzieci chodziły jako kolędnicy. Kierujący suzuki 25-latek był trzeźwy. Policja ustala przyczyny wypadku.
GIODO bada antysemicką stronę
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zajmie się stroną internetową rzeszowskiej ginekolog Haliny W., która ujawnia m.in. dane personalne swoich pacjentek i oskarża je o ukrywanie pochodzenia żydowskiego. Śledztwo w tej sprawie od kilku miesięcy prowadzi także Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Halina W. od listopada 2010 r. prowadzi w internecie stronę, na której zamieszcza antysemickie artykuły. Na stronie zamieszcza również dane personalne m.in. swoich pacjentek, podaje ich numery PESEL.
Upadłość
Podkarpacki oddział Polskiego Związku Głuchych w Rzeszowie ogłosił upadłość. Nie jest w stanie spłacić ok. 90 tys. zł długu, który został po poprzednim zarządzie. Związek ma do spłacenia dług wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podkarpacki oddział zaangażowany był w pomoc dla ponad dwóch tysięcy głuchoniemych z naszego regionu. W Rzeszowie jest ich około 600 osób. Tłumacze migowi wielokrotnie pomagali niepełnosprawnym w załatwianiu codziennych spraw.
Awaryjne lądowanie
Samolot należący do linii lotniczej Ryanair, który leciał z Rzeszowa do Londynu miał awaryjne lądowanie w Niemczech. W samolocie była usterka. Pilot zdecydował się awaryjnie lądować w Düsseldorfie. Nikomu nic się nie stało. Pasażerowie przesiedli się do nowego samolotu.
Pamiątki
Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono w lasach leśnictwa Krowica w gminie Lubaczów. Leśnicy znaleźli najpierw trzy sztuki a saperzy - kolejne dziewięć. Niebezpieczne znalezisko odkryli pracownicy służby leśnej i powiadomili policję. Gdy przyjechali policjanci a później saperzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa okazało się, że w ziemi od II wojny światowej przeleżało w sumie 12 granatów moździerzowych. Niewypały zostały przewiezione na poligon i tam zostały zdetonowane.
Okradali szefa
Rzeszowska Policja zatrzymała mężczyzn okradających firmę, w której pracowali. Przed sądem odpowie trzech mieszkańców Ustrzyk Dolnych i mieszkaniec Gryfina pracujący przy budowie na terenie Rzeszowa. Z ustaleń policji wynika, że na przełomie września i października ubiegłego roku mężczyźni włamywali się do pomieszczenia magazynowego firmy, w którym przechowywane były narzędzia budowlane. Z magazynu ukradli elektronarzędzia: wiertarki, wkrętarki, szlifierki kątowe, młoty wyburzeniowe. To narzędzia znanych firm. Straty sięgały blisko 50 tys. złotych.
Zajmowały miejsce
Policjanci zatrzymali 56-letniego mężczyznę, który od kilku tygodni na parkingu jednej z firm przy ul. Przemysłowej w Mielcu rysował lakier zaparkowanych tam pojazdów. Uszkodził pięć samochodów. Mielczanin był trzeźwy. Twierdził, że uszkadzał lakier w autach, bo ich właściciele parkowali na jego miejscu. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli od sprawcy pieniądze - 3 tys. zł. Za uszkodzenie mienia grozi mu do lat 5 więzienia.
Nie dla Malawy
Czwarty już raz rzeszowscy rajcy nie zaakceptowali pomysłu przyłączenia do miasta sołectwa Malawa. Za włączeniem Malawy, która jest częścią gminy Krasne, głosowali radni z klubu Rozwój Rzeszowa i SLD oraz Kazimierz Myrda z Platformy Obywatelskiej, czyli w sumie 10 osób. To nie wystarczyło, ponieważ przeciw takiemu pomysłowi było 12 radnych opozycji: PiS i czwórka radnych Platformy.
Złapani przez 64-latkę
64-letnia kobieta złapała na gorącym uczynku dwójkę kieszonkowców, która okradała ludzi na placu targowym w Dębicy. Policjanci zostali wezwani na plac targowy gdzie czekała na nich 64-letnia dębiczanka wraz z zatrzymanymi przez nią kobietą i mężczyzną. Wcześniej przyłapała ich na kradzieży. Sama też straciła portfel z pieniędzmi (100 zł). Wtedy postanowiła poszukać złodziei w tłumie odwiedzających targ.
Stalowy Żuraw
Rzeszowscy żużlowcy mają swoją maskotkę. Po ponad dwóch miesiącach wybrano najlepszy projekt, spośród kilkudziesięciu propozycji przysłanych przez kibiców. Wygrał Stalowy Żuraw.
Przemysław Pawlak