Aktualności
Minister Rozwoju Regionalnego w WSPiA
2012-01-20
Wpływ nowej perspektywy finansowej UE na rozwój i promocję przedsiębiorczości na Podkarpaciu to temat panelu dyskusyjnego, który odbył się w czwartek (19.01) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Gościem spotkania z naukowcami, parlamentarzystami i przedsiębiorcami z regionu była Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego. Dyskusję zorganizowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz WSPiA.
Musimy inwestować w szkolnictwo wyższe
Wpływ nowej perspektywy finansowej UE na rozwój i promocję przedsiębiorczości na Podkarpaciu to temat panelu dyskusyjnego, który odbył się w czwartek (19.01) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Gościem spotkania z naukowcami, parlamentarzystami i przedsiębiorcami z regionu była Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego. Dyskusję zorganizowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz WSPiA.
W panelu oprócz Minister Elżbiety Bieńkowskiej, prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul uczestniczyli również parlamentarzyści z regionu oraz Rektorzy rzeszowskich uczelni. Do udziału w panelu zaproszeni zostali też pracodawcy uczestniczący w realizowanym przez WSPiA unijnym programie „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu” oraz studenci naszej uczelni.
W czasie spotkania poza kwestiami promocji przedsiębiorczości w województwie poruszano również tematy uproszczenia procedur przy ubieganiu się o środki unijne oraz większych funduszy na budowę nowych fabryk i tworzenie miejsc pracy. Część dyskusji poświęcona była także projektom, które dzięki funduszom unijnym zrealizowali podkarpaccy przedsiębiorcy oraz problemom, jakie napotykali w czasie starania się o dofinansowanie. Ważnym tematem były też kwestie finansowego wsparcia szkolnictwa wyższego w regionie.
„Dyplom WSPiA przepustką do biznesu”
– Podzielam wątpliwości przedsiębiorców, iż kształcenie studentów i przemysł nie zawsze idą w parze – mówił prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Według niego w Polsce brakuje kompatybilności w tej sferze. - W związku z tym zacząłem zastanawiać się, w jaki sposób można to zmienić tak, aby nowocześnie kształcić studentów. W Wyższej Szkole Prawa i Administracji postanowiliśmy więc kształcić absolwentów, którzy będą doradcami przedsiębiorców. W tym celu uruchomiliśmy dofinansowany ze środków Unii Europejskiej program „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu” – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.
Program ma na celu m.in. wykształcić osobę, która od razu po studiach będzie zajmować się prowadzeniem biura i pomagać przedsiębiorcy w załatwianiu np. spraw urzędowych. – Chodzi o to, żeby przedsiębiorca mógł zajmować się rozwijaniem swojego biznesu, a nie biurokracją. W trakcie programu będziemy wysyłać studentów na praktyki zawodowe oraz płatne staże, podczas których młodzi ludzie będą nabierać doświadczenia potrzebnego do późniejszej pracy. Dzięki temu nasz absolwent kończąc studia, będzie gotowy do podjęcia pracy i prowadzenia biura bez potrzeby dodatkowego przyuczania go do zawodu – mówił Rektor WSPiA. Według prof. Jerzego Posłusznego taki program pokazuje, iż środki z Unii Europejskiej w znacznym stopniu mogą pomóc w łączeniu teorii z praktyką i jeszcze lepiej kształcić studentów.
Rektor WSPiA wspomniał również, że uczelnia wykorzystując środki z Unii Europejskiej, rozbudowuje i unowocześnia swój rzeszowski kampus. – Korzystając z dofinansowania, na naszych budynkach zainstalowaliśmy system ogniw fotowoltaicznych oraz pompy ciepła. Oprócz tego wybudowaliśmy nowoczesny budynek „Collegium Securitatis”, w którym znalazło się m.in. najnowocześniejsze w Polsce laboratorium kryminalistyczne – opowiadał prof. Jerzy Posłuszny.
Według Elżbiety Bieńkowskiej, było to bardzo ważne i potrzebne spotkanie. – Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w takim panelu dyskusyjnym. Dzięki takim inicjatywom możemy poznawać problemy, z jakimi borykają się np. przedsiębiorcy w poszczególnych regionach i je rozwiązywać. Jest to bardzo istotne, bo w tym roku podejmowane będą decyzje co do kwestii podziału środków z nowego budżetu Unii. Do rozdysponowania będziemy mieli ponad 75 mld euro. Musimy więc wiedzieć, na co te pieniądze są potrzebne – tłumaczył Minister Elżbieta Bieńkowska. Jeśli chodzi o uczelnie wyższe, to według Minister Rozwoju Regionalnego mamy już dobrze rozbudowaną infrastrukturę. Teraz trzeba tworzyć odpowiednie programy, dzięki którym budynki uczelni będą pełne studentów - dodała Elżbieta Bieńkowska.
Współorganizatorem panelu dyskusyjnego „Wpływ nowej perspektywy finansowej UE na rozwój i promocję przedsiębiorczości na terenie Województwa Podkarpackiego” oprócz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji była Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.