Aktualności
Warto sprawdzić swoje predyspozycje
2012-01-20
W czwartek (19.01) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbyły się drugie zajęcia Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa. W czasie spotkania ponad 100 uczniów szkół ponadgimnazjalnych zapoznało się m.in. z systemem kształcenia na studiach przygotowujących do wykonywania zawodów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo wewnętrzne – kierunek z przyszłością
W czwartek (19.01) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbyły się drugie zajęcia Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa. W czasie spotkania ponad 100 uczniów szkół ponadgimnazjalnych zapoznało się m.in. z systemem kształcenia na studiach przygotowujących do wykonywania zawodów związanych z bezpieczeństwa ("bezpieczeństwo wewnętrzne", "administracja", "prawo"). Drugim tematem zajęć było omówienie predyspozycji do wykonywania zawodów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.
Studia na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” przygotowują do pracy m.in. w Służbie Celnej, Policji, Straży Granicznej oraz na stanowiskach związanych z zarządzaniem kryzysowym – mówił słuchaczom MAB dr Zbigniew Niezgoda, Prodziekan WSPiA, prowadzący pierwszą część zajęć. – Po skończeniu studiów będziecie mogli podjąć pracę, która zapewni Wam stabilizację i przyzwoite zarobki. Pamiętajcie jednak, że jest to praca, która niesie dużą odpowiedzialność, bo zapewnia bezpieczeństwo i spokój mieszkańcom naszego kraju – tłumaczył dr Zbigniew Niezgoda.
– Na studiach w WSPiA oprócz zajęć teoretycznych będziecie mogli spotkać się z osobami, które są praktykami w danej dziedzinie. Daje to możliwość zapoznania się ze strukturą i sposobem działanie np. formacji mundurowej, w której będziecie chcieli pracować – opowiadał Prodziekan WSPiA. W czasie spotkania słuchacze MAB dowiedzieli się również, że studenci WSPiA, którzy podczas studiów mają przedmioty wymagane podczas policyjnego szkolenia podstawowego, zostaną zwolnieni z obowiązku ich zaliczenia po przyjęciu do służby. – Ponieważ nasza uczelnia chce kształcić absolwentów praktycznie przygotowanych do wykonywania swojego zawodu, prowadzimy nowatorski w skali kraju system praktyk zawodowych. Na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” w WSPiA praktyki odbywają się m.in. w policji, straży granicznej, urzędzie i izbie celnej, centralnym biurze śledczym, agencji bezpieczeństwa wewnętrznego, żandarmerii wojskowej czy komórkach zarządzania kryzysowego w urzędzie miasta, urzędzie marszałkowskim i urzędzie wojewódzkim – tłumaczył, słuchaczom Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa, dr Zbigniew Niezgoda.
W czasie spotkań Akademii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą uczestniczyć m.in. w zajęciach w laboratorium kryminalistycznym WSPiA. – W tym miejscu będziecie mogli zobaczyć jak działają urządzenia używane m.in. przez Policję oraz Straż Graniczną. Jest to nowoczesna pracownia, która uczy praktycznego wykorzystania wiedzy – mówił prodziekan WSPiA.
Druga część spotkania poświęcona była predyspozycjom potrzebnym do wykonywania zawodów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. O tym opowiadała dr Lucyna Mac-Czarnik (wykładowca WSPiA). – Bardzo się cieszę, że na początek waszych spotkań przewidziano taki temat. Jest to bardzo istotna sprawa, aby jeszcze przed wyborem studiów zastanowić się czy nadajemy się do pracy, którą będziemy wykonywać po zakończeniu nauki – tłumaczyła dr Lucyna Mac-Czarnik. Według niej dzięki temu młody człowiek może uniknąć kłopotów przy rekrutacji np. do Wojska lub Policji. Dr Lucyna Mac-Czarnik opowiadała słuchaczom MAB również o tym, jakie cech należy posiadać i jakie warunki należy spełnić, aby dostać się do służb związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.
MAB
Młodzieżowa Akademii Bezpieczeństwa jest kolejną po Młodzieżowej Akademii Prawa inicjatywą WSPiA mającą przygotowywać uczniów szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na wybranych kierunkach. W ramach zajęć słuchacze MAB będą mogli poznać m.in. instytucje, formacje i służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa. Będą mogli dowiedzieć się też, jakie są zasady naboru kandydatów do różnych służb mundurowych oraz poznać zasady międzynarodowej współpracy policyjnej i sądowej w zakresie ochrony obywateli. Słuchacze Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa będą uczestniczyć również w zajęciach praktycznych (symulowanej akcji zatrzymania podejrzanego, przesłuchaniu przy użyciu wariografu oraz zajęciach w laboratorium kryminalistycznym WSPiA).
Zajęcia w Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa są bezpłatne. Odbywają się raz w miesiącu.