Aktualności
Trudny sprawdzian wiedzy o Państwie i Prawie
2012-02-02
We wtorek poznaliśmy wyniki II stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Do finału zakwalifikowało się 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. O nagrodę główną – nieodpłatne studia w WSPiA, zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych oraz stypendium – walczyć będą 14 marca 2012 r. Jak młodzi ludzie poradzili sobie z II Stopniem Olimpiady, ocenia mgr Magdalena Czech-Osowicz, sekretarz organizowanej przez WSPiA Olimpiady.
Oni będą walczyć o tytuł lidera
We wtorek poznaliśmy wyniki II stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Do finału zakwalifikowało się 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. O nagrodę główną – nieodpłatne studia w WSPiA, zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych oraz stypendium – walczyć będą 14 marca 2012 r. Jak młodzi ludzie poradzili sobie z II Stopniem Olimpiady, ocenia mgr Magdalena Czech-Osowicz, sekretarz organizowanej przez WSPiA Olimpiady.
Test, który uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski pisali podczas II Stopnia Olimpiady składał się z 50 pytań testowych jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych do opisania. Znalazły się w nim zagadnienia dotyczące ekonomii, działalności partii politycznych, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych oraz życia społecznego, politycznego i ustrojowego w Polsce, Europie i na świecie.
– Test i pytania otwarte sprawiły trudność wielu uczestnikom Olimpiady. Tylko kilka osób przekroczyło regulaminowy poziom 75 proc. punktów. Pokazuje to, iż Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji ma bardzo wysoki poziom i trzeba się do niej dobrze przygotować. Dość trudny test pozwolił nam znaleźć najlepsze osoby interesujące się tematyką Państwa i Prawa – mówi mgr Magdalena Czech-Osowicz, sekretarz Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.
Z Podkarpacia do finałowej 30 zakwalifikowało się 6 osób. – III Stopień Olimpiady pisać będą po dwie osoby z Liceum Ogólnokształcącego im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle i Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Pozostali finaliści uczą się w Przemyślu i Łańcucie – mówi mgr Magdalena Czech-Osowicz. Dodaje, że najlepsze okazało się województwo małopolskie, które w finale ma aż 9 przedstawicieli. – Wyniki Olimpiady pokazują również, który nauczyciel najlepiej przygotował uczniów do Olimpiady. W finale znalazło się aż czterech uczniów z I Liceum Ogólnokształcące im. J. Długosza w Nowym Sączu. Podobnie jest w przypadku Wrocławia. Tamtejszy Zespół Szkół nr 14 wprowadził do finału trzech uczniów. To pokazuje, że nauczyciele dobrze pracowali ze swoimi podopiecznymi, a to zaowocowało dobrymi wynikami – tłumaczu sekretarz Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.
– Wszystkim olimpijczykom, którzy dostali się do finałowej 30 gratuluję osiągnięcia doskonałych wyników. Życzę im powodzenia podczas III stopnia Olimpiady. Przed nimi dużo pracy, ale myślę, że świetnie sobie poradzą z zagadnieniami, z którymi będą musieli się zmierzyć – dodaje mgr Magdalena Czech-Osowicz.
Finał
Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie odbędzie się 14 marca w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. W czasie finału najlepsi uczniowie z całej Polski zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru oraz z pytaniami, na które odpowiadać będą przed Komisją Centralną. W jej skład wchodzą specjaliści z wszystkich dziedzin prawa.
Nagrodą główną dla zwycięzcy jest możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA oraz stypendium przez cały okres studiów. II miejsce również daje możliwość nieodpłatnych studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych. Zajęcie III, IV lub V miejsca pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Uczestnicy otrzymają również nagrody od sponsorów Olimpiady.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku do pierwszego stopnia Olimpiady przystąpiło ponad 3 tys. młodych ludzi z ponad 160 szkół z całej Polski. Prawie 1600 z nich pisało test podczas II Stopnia Olimpiady.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości, a Olimpiada organizowana jest wspólnie z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie pełni Rada Programowa. W jej skład wchodzą wykładowcy WSPiA m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.
Tegoroczna Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana przez WSPiA odbywa się już po raz trzeci.
Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na Facebooku.