Aktualności
„Co słychać”, czyli…
2012-02-26
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń.
Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń
Witamy na „łamach” nowego cyklu zatytułowanego: „Co słychać – Cotygodniowy Przegląd Wydarzeń”. Zamieszczamy w nim informacje z Uczelni, Regionu i Kraju pozwalając sobie przy tym na krótki komentarz, czasami doprawiony szczyptą humoru.
UCZELNIA
Zapraszamy na Podkarpackie Targi Edukacyjne
Nowoczesne laboratorium kryminalistyczne Wyższej Szkoły Prawa i Administracji będzie główną atrakcją naszego stoiska podczas Podkarpackich Targów Edukacyjnych. Na targi zapraszamy we wtorek (28.02) i środę (29.02) w Rzeszowskiej Hali Podpromie.
Podkarpackie Targi Edukacyjne będą doskonałą okazją dla uczniów do poznania Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Podczas targów młodzież będzie mogła porozmawiać z pracownikami i studentami uczelni. Dla odwiedzających nasze stoisko mamy niespodziankę. Zaprezentujemy część nowoczesnego wyposażenia naszego nowego laboratorium kryminalistycznego. Będzie można zobaczyć np. jak pobierane są odciski palców oraz w jaki sposób specjaliści zbierają ślady na miejscu przestępstwa.
Przez cały czas trwania targów tegoroczni maturzyści będą mogli dowiedzieć się m.in. jakie są zasady tegorocznej rekrutacji, warunki studiowania oraz możliwości zakwaterowania w mieszkaniach studenckich WSPiA. Będzie można też dowiedzieć się, jakie stypendia przysługują studentom WSPiA oraz jakie zajęcia dodatkowe oferuje uczelnia.
Stoisko Wyższej Szkoły Prawa i Administracji będzie zlokalizowane przy wejściu na salę wystawienniczą w Rzeszowskiej Hali Podpromie. Do zwiedzania zapraszamy we wtorek i w środę od godziny 9:00 do 14:00. Naszą ekspozycję będzie można znaleźć na stoisku nr 45.
Studenci WSPiA pisali dyktando uczelniane
Ponad 200 studentów we wtorek (21.02) napisało dyktando uczelniane Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Sprawdzian wiedzy z ortografii i interpunkcji zorganizowany został z okazji ustanowionego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Studenci zmierzyli się z tekstem pt. "Z rozmyślań o prozie współczesnej". Jego autorem jest mgr Euzebiusz Sławik, wykładowca WSPiA.
Do udziału w dyktandzie zgłosili się głównie studenci I i II roku wszystkich kierunków studiów prowadzonych przez WSPiA. Tematem tekstu, z którym zmierzyli się studenci, była m.in. współczesna literatura. Wyniki dyktanda uczelnianego WSPiA poznamy w przyszłym tygodniu. Dla studentów, którzy z tekstem poradzili sobie najlepiej, przewidziano nagrody ufundowane przez prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA.
„Odświeżamy nasze miasta”
W środę (22.02) o godzinie 11:00 w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu odbyło się spotkanie pt. „Odświeżamy nasze miasta”. Była to część ogólnopolskiego projektu tworzącego miejskie strefy wolne od dymu tytoniowego. W wykładzie dla studentów WSPiA uczestniczyli Alicja Majka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu, a także doktor Paweł Kowal. Organizatorem spotkania był Samorząd Studencki WSPiA w Przemyślu.
Zaproszeni goście opowiadali o konsekwencjach zdrowotnych używania wyrobów tytoniowych oraz skutków czynnego i biernego palenie.
Kolejne zajęcia Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa
Prezentacja instytucji, formacji i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz tajniki pracy Policjanta były tematem kolejnego spotkania Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa. Wykład wygłosił m.in. podinspektor Mariusz Skiba z Podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej Policji.
Podczas czwartkowych zajęć słuchacze MAB mogli poznać instytucje, formacje i służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa. Mgr Magdalena Czech-Osowicz opowiadała o działalności m.in. Prokuratury, Policji, CBŚ, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz prywatnych agencje ochrony osób i mienia. W drugiej części zajęć o tajnikach wykonywania zawodu Policjanta opowiadał podinspektor Mariusz Skiba, Pełnomocnik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka.
Zajęcia w Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa są bezpłatne. Odbywają się raz w miesiącu.
Spotkanie z sędzią i prokuratorem
Ponad 50 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic w ostatni wtorek (21.02) uczestniczyło w kolejnych zajęciach Młodzieżowej Akademii Prawa. W czasie prezentacji uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda praca sędziego i prokuratora.
Podczas wtorkowego spotkania uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dowiedzieli się, jakie predyspozycje są potrzebne do wykonywania zawodów prawniczych. O tym opowiadała dr Lucyna Mac-Czarnik (wykładowca WSPiA). Dodatkowo słuchacze MAP spotkali się z sędzią i prokuratorem, którzy przybliżyli im zasady wykonywania swoich profesji. Na ten temat mówili Grzegorz Maciejowski, Sędzia Sądu Okręgowego oraz Łukasz Harpula, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Rzeszowie.
Młodzieżową Akademię Prawa, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji powołała przy współudziale Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Zajęcia MAP dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych są bezpłatne.
REGION
Tragiczny wypadek
Na trzy miesiące został aresztowany 24-letni Zsolt T., rumuński kierowca, który we wtorek doprowadził do wypadku w Boguchwale. Zginęły wtedy trzy osoby. O areszcie zdecydował Sąd Rejonowy w Rzeszowie. Podejrzanemu grozi surowa kara do 8 lat więzienia, a ponadto nie ma on w Polsce stałego miejsca zamieszkania, co rodzi obawę, że mężczyzna mógłby utrudniać śledztwo, np. ukrywając się – tłumaczy sędzia Tomasz Mucha. Z dotychczasowych ustaleń policji wynika, że 24-latek podróżował do Lublina. Siedział za kierownicą ciężarowego volvo. Jechał z dopuszczalną prędkością ok. 50 km na godz. Za kierownicą w chwili wypadku był od sześciu godzin. Na polecenie prokuratury specjaliści sprawdzają, czy na zabezpieczonym tachografie nie zostały dokonane przesunięcia. Do wypadku doszło we wtorek około godz. 7.30 na krajowej "9" w Boguchwale k. Rzeszowa. Tir scania zatrzymał się na światłach. Za nim stały dwa samochody osobowe: seat ibiza i peugeot 206. Wtedy najechało na nie ciężarowe volvo wypełnione paletami z komponentami chemicznymi. Osobówki zostały wepchnięte pod pierwszego tira i zmiażdżone. W koszmarnym wypadku zginęły trzy osoby.
Bili i kopali
Mieleccy policjanci zatrzymali dwóch napastników, którzy w piątek po południu pobili 53-letniego mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala. Tuż po godz. 17 policjanci patrolujący centrum miasta zauważyli na alei Niepodległości w Mielcu trzech mężczyzn, którzy bili i kopali leżącego na ziemi człowieka. Funkcjonariusze natychmiast interweniowali. Na widok policjantów napastnicy próbowali uciekać, jednak dwóch z nich zostało zatrzymanych po pościgu. Trzeci sprawca zdołał uciec. Poszkodowany w tym zdarzeniu 53-letni mielczanin z obrażeniami trafił do szpitala. Zatrzymani sprawcy to mieszkańcy Mielca w wieku 30 i 31 lat. Obaj byli pijani. Młodszy miał 3,82 promila, a starszy 2,33 promila alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili również, że trzecim napastnikiem był 26-letni mielczanin.
Spłonął w aucie
Prawdopodobnie obywatel Ukrainy spłonął w aucie, które w piątek zderzyło się z ciężarówką na krajowej "czwórce" Łapajówce k. Korczowej. Do tragedii doszło przed godz. 6 rano. Z wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący najprawdopodobniej ładą samarą zawracał na jezdni i zderzył się z prawidłowo jadącym tirem. Samochód zapalił się i doszczętnie spłonął. Kierowca samochodu zginął na miejscu. Pod wrakiem auta znaleziono ukraińską tablicę rejestracyjną. Prawdopodobnie mężczyzna, który zginął, jest obywatelem Ukrainy. Policjanci ustalili, że kierowca tira to 32-letni obywatel Ukrainy. Pobrano od niego krew do badań.
Uciekł z miejsca wypadku
34-letni mężczyzna odpowie przed sądem za potrącenie 52-letniej kobiety, spowodowanie później kolejnego wypadku, w którym ucierpiały dwie osoby. Do obu zdarzeń doszło wczoraj w Rzeszowie. Kierujący skodą fabią, który jechał od ul. Reymonta w kierunku ul. Konopnickiej, na łuku drogi stracił panowanie nad samochodem i wyjechał na przeciwległy pas. Tam potrącił przechodząca przez przejazd kolejowy 52-letnią kobietę. Kierowca nie udzielił jej pomocy i odjechał. Kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Uciekający kierowca na skrzyżowaniu ul. Konopnickiej i Marszałkowskiej spowodował kolejny wypadek. Chciał skręcić w lewo w ul. Marszałkowską. Wjechał na skrzyżowanie, gdy paliło się czerwone światło. Skoda zderzyła się z prawidłowo jadącym w kierunku al. Cieplińskiego seatem cordobą, którym jechały dwie osoby: 43-letni kierujący i 45-letnia pasażerka. Oboje zostali przewiezieni do szpitala. I po tym wypadku sprawca się nie zatrzymał. Chwilę później porzucił samochód i zaczął uciekać pieszo. 34-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa grozi mu do trzech lat więzienia.
"Z nudów"
Dębiccy policjanci ustalili trzech sprawców pobicia 23-letniego mężczyzny. Sprawcami przestępstwa okazali się dwaj 16-latkowie i jeden 17-latek. Nie potrafili wyjaśnić dlaczego zaczepili pokrzywdzonego. Jeden z nich tłumaczył, że nudzili się podczas ferii. Do pobicia doszło 11 lutego wieczorem na osiedlu Wolica w Dębicy. Trzech młodych mężczyzn zaczepiło 23-letniego dębiczanina, po czym zaczęli go popychać i bić po głowie. Gdy upadł został jeszcze przez nich skopany.
"Arcymaszkara"
Stalowowolska rzeźba "Patriota", która od września stoi w centrum miasta przy głównej drodze, zajęła trzecie miejsce w plebiscycie "Polityki" w kategorii "Arcymaszkary". Na kilkunastometrowy monument zagłosowało 11,3 proc. czytelników jednego z największych publicystycznych tygodników w Polsce. Na pierwszym miejscu z 19,2 proc. głosów znalazł się Hotel Gołębiewski w Karpaczu, na drugim (12,9 proc głosów) Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie.
Wnuczek
Aż 100 tys. zł straciła mieszkanka Stalowej Woli, która dała się nabrać nieznanemu mężczyźnie. Twierdził, że jest jej wnuczkiem i pilnie potrzebuje gotówki, bo spowodował wypadek. Funkcjonariusze ustalili, że rano na telefon stacjonarny mieszkanki Stalowej Woli zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako najstarszy wnuk, który spowodował poważny wypadek drogowy i poprosił "babcię" o pilną pomoc finansową. Podkreślał, by nic nikomu nie mówiła. Mężczyzna tłumaczył, że potrzebuje 100 tys. zł na polubowne załatwienie sprawy. Kobieta uzgodniła z rzekomym wnukiem, że pieniądze przekaże, ale musi wcześniej wybrać je z banku. W rozmowie telefonicznej uzgodnili również, że po pieniądze przyjedzie kurier. "Wnuczek" podał imię i nazwisko tego człowieka. Około południa w mieszkaniu starszej kobiety zjawił się kurier, któremu przekazała pieniądze. Oszustwo wyszło na jaw, kiedy mieszkanka Stalowej Woli zadzwoniła do prawdziwego wnuka, który zdementował całą historię o wypadku drogowym.
Handlarze
Pięciu młodych mężczyzn z Przemyśla i okolic przez blisko rok handlowało i udzielało marihuany kilkunastu osobom. Mają od 18 do 21 lat. Kilka najbliższych lat mogą spędzić w więzieniu. Jak ustalili policjanci z wydziału kryminalnego w przemyskiej komendzie, grupa działała na terenie powiatu przemyskiego od kwietnia 2011 roku do końca stycznia 2012 roku. Mężczyźni umawiali się ze znajomymi na spotkania, w trakcie których częstowali młodych ludzi marihuaną. Niejednokrotnie zdarzało się, że w spotkaniach tych brali udział nastolatkowie, którzy niekoniecznie mieli świadomość, co palą. Dilerzy zostali zatrzymani w połowie lutego. Są to mieszkańcy powiatu przemyskiego i Przemyśla w wieku 18-21 lat. Odpowiedzą za naruszenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.
Nowe loty
Dobra wiadomość dla pasażerów Jasionki. Od kwietnia wracają loty do Warszawy. Będzie więcej biletów promocyjnych. Loty uruchamia OLT Express. Niedawno szefowie tej linii zapowiedzieli rewolucję na polskim niebie. Ogłosili, że uruchamiają sieć połączeń między dziewięcioma miastami: Warszawą, Gdańskiem, Poznaniem, Szczecinem, Wrocławiem, Katowicami, Krakowem, Łodzią i właśnie Rzeszowem. Rejsy z Jasionki mają ruszyć w kwietniu - od poniedziałku do piątku. - Dokładna data nie jest jeszcze znana.
Chińska Solina
Statek noszący imię" Solina" płynie do Europy. Miesiąc temu statek został ochrzczony w chińskiej stoczni, w której go wybudowano. Armatorem trzydziestotysięcznika jest Polska Żegluga Morska. Dla PŻM zwodowano niedawno także inny statek, nazwą związany z Podkarpaciem. To siedemnastotysięcznik "San". "Solina" jest na morzu od miesiąca. Statek, który nosi nazwę bieszczadzkiego jeziora ma 190 metrów długości i 23 metry szerokości. Załogę stanowi 21 osób.
Uratowane przez GOPR
17 osób szukało w niedzielę w nocy dwóch 20-letnich dziewczyn, które w wybrały się na Wielką Rawkę. Turystki zabłądziły i wezwały pomoc. Nad ranem goprowcy sprowadzili je do schroniska pod Małą Rawką. Dziewczyny były w paśmie Wielkiej Rawki. Wyszły zbyt późno, warunki powyżej górnej ściany lasu były bardzo trudne. Wiało, szlak nie był przetarty a tam w górze nie ma tyczek, które by pokazywały gdzie jest ścieżka. Zrobiło się ciemno, dziewczyny zeszły ze ścieżki i zaczęły się kręcić w kółko. Zabłądziły i nie potrafiły wrócić na szlak. Turystki miały sprawny telefon, więc ratownicy polecili im, żeby schowały się do śnieżnej jamy, osłoniły przed wiatrem i czekały na pomoc. Wyprawa ratownicza zakończyła się o 2.30.
Przemysław Pawlak