Aktualności
III edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie zakończona
2012-03-14
Przemysław Warnel, uczeń pierwszej klasy Zespół Szkół im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie. Finał odbył się dziś (14.03) w Rzeszowie. Uczestniczyło w nim 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Olimpiadę po raz trzeci zorganizowała Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.
Najlepszy z najlepszych
Przemysław Warnel, uczeń pierwszej klasy Zespół Szkół im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie. Finał odbył się dziś (14.03) w Rzeszowie. Uczestniczyło w nim 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Olimpiadę po raz trzeci zorganizowała Wyższe Szkoła Prawa i Administracji.
Na zdjęciu: prof. Andrzej Zoll, wykładowca WSPiA, prof. Andrzej Witkowski, przewodniczący Komisji Centralnej Olimpiady, prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA oraz Przemysław Warnel.
Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie pokonał ponad 3 tys. osób z ponad 160 szkół z całej Polski, które pisały pierwszy stopień Olimpiady. Drugie miejsce zajął Tomasz Pilikowski z V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego Krakowie. Kolejne miejsca to Magdalena Krupa (Zespół Szkół Nr 14 we Wrocławiu), Piotr Białek (Liceum Ogólnokształcące Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi) oraz Magdalena Osmęda (III LO im. A. Mickiewicza w Tarnowie).
Nagrodą główną dla zwycięzcy jest możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA oraz stypendium przez cały okres studiów. II miejsce również daje możliwość nieodpłatnych studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych. Zajęcie III, IV lub V miejsca pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Uczestnicy otrzymali również nagrody od sponsorów Olimpiady.
Potrzebna jest duża wiedza
Jak mówi zdobywca pierwszego miejsca – zwycięstwo w Olimpiadzie to dla niego ogromny sukces. – Jestem bardzo zadowolony, że udało mi się pokonać tyle osób i zdobyć pierwsze miejsce. Cieszę się tym bardziej, że jestem dopiero w pierwszej klasie, a walczyłem z uczniami, który przygotowują się już do matury. Było dużo stresu, ale przyjechałem tu z nastawieniem, że chce wygrać i udało się – dodaje Przemysław Warnel. W przygotowaniu do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie zwycięzcy pomagał nauczyciel. – To była nieoceniona pomoc. Mój nauczyciel zgromadził potrzebne materiały i podrzucał mi książki, z których powinienem się uczyć. Myślę, że ta Olimpiada to duża szansa dla młodych ludzi i bardzo dobre przygotowanie do studiów – dodaje Przemysław Warnel.
Na zdjęciu: Przemysław Warnel.
Zwycięzca Olimpiady przyznaje, że rozważa możliwość studiowania w Rzeszowie. – Mam jeszcze czas na decyzje, ale bardzo kusi mnie kampus WSPiA i warunki, w jakich się tutaj studiuje. Zastanawiam się też, jaki kierunek studiów wybrać w przyszłości, bo oprócz prawa interesuje mnie też astronomia i fizyka.
Nagrody laureatom Olimpiady wręczył prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA; prof. Andrzej Zoll, wykładowca WSPiA oraz prof. Andrzej Witkowski, przewodniczący Komisji Centralnej Olimpiady. Prof. Jerzy Posłuszny – gratulując najlepszym uczniom z całej Polski – powiedział, że zaproszenie do wręczenia dyplomów prof. Andrzeja Zoll to szczególny sposób uhonorować młodych ludzi. – Jest to wybitny prawnik i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Mam więc nadzieję, że jego obecność zachęci was do dalszej ciężkiej pracy oraz rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań prawniczych. Dziś jesteście dla nas bohaterami. Osiągnęliście wspaniałe wyniki, choć tematyka Ogólnopolskiej Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie jest bardzo trudna – mówił prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. Dodał, że gratulacje należą się również nauczycielom, którzy doskonale przygotowali swoich uczniów.
Olimpiada
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszej edycji zgłosiło się ponad 800 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W drugiej edycji było to już ok. 2500 uczniów z ok. 150 szkół. W tym roku do pierwszego stopnia Olimpiady przystąpiło 3 tys. młodych ludzi z ponad 160 szkół z całej Polski.
Finał III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie składał się z dwóch części: testu wielokrotnego wyboru oraz części ustnej. Test zawierał 50 pytań. Dotyczyły one różnych zagadnień m.in. prawa cywilnego, karnego, administracyjnego oraz z socjologii prawa. Do ustnej części finału przeszło tylko 10 osób, które uzyskały najlepszy wynik z testu. W części ustnej finaliści musieli odpowiedzieć przed Komisją Centralną na trzy wylosowane pytania. W skład Komisji weszli wybitni specjaliści z zakresu praw i państwa m.in. Prof. Andrzej Witkowski, Prof. Zbigniew Czarnik oraz przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.
Honorowy patronat nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana przez WSPiA wspólnie z Podkarpackim Kuratorium Oświaty objął Minister Sprawiedliwości. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Merytoryczna opieka powierzona została Radzie Programowej. W jej skład wchodzą wykładowcy WSPiA m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.
Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na Facebooku.