Aktualności
Jubileusz prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego
2012-03-24
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były Minister Sprawiedliwości oraz wykładowca WSPiA w ubiegły piątek (23.03) otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość połączona z jubileuszem 40-lecia pracy naukowo-dydaktycznej oraz 15-letnim okresem pracy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbyła się w Sali Balowej Zamku w Łańcucie. W spotkaniu w rodzinnym mieście Profesora uczestniczyli m.in. przedstawiciele uczelni, władz państwowych i samorządowych oraz parlamentarzyści z regionu.
Krzyż Kawalerski
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były Minister Sprawiedliwości oraz wykładowca WSPiA w ubiegły piątek (23.03) otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość połączona z jubileuszem 40-lecia pracy naukowo-dydaktycznej oraz 15-letnim okresem pracy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbyła się w Sali Balowej Zamku w Łańcucie. W spotkaniu w rodzinnym mieście Profesora uczestniczyli m.in. przedstawiciele uczelni, władz państwowych i samorządowych oraz parlamentarzyści z regionu.
Witając zaproszonych na Jubileusz gości – prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA – przypomniał o związkach prof. Ćwiąkalskiego z Podkarpaciem i jego zaangażowaniu w rozwój Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. – Kiedy tworzyliśmy naszą Uczelnię, prof. Zbigniew Ćwiąkalski był już znanym w Polsce naukowcem. Zwróciłem się do niego z prośbą o pomoc w tworzeniu Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Później ta znajomość przerodziła się w stałą współpracę i wieloletnią przyjaźń – mówił prof. Jerzy Posłuszny. Rektor WSPiA przypomniał, iż prof. Zbigniew Ćwiąkalski jest kierownikiem Katedry Prawa Karnego w WSPiA. – Jest to w tej chwili najsilniejsza w Polsce Katedra działająca w uczelni niepublicznej. Stało się tak dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Profesora – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczyła prof. Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu Wicewojewoda Podkarpacki Alicja Wosik. To piękny jubileusz i wspaniałe podsumowanie 40 lat pracy naukowej i 15 lat współpracy z WSPiA – powiedziała w czasie uroczystości Alicja Wosik. Wicewojewoda Podkarpacki dodała, iż podziwia prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego za to, że przez tyle lat potrafił doskonale łączyć prace w rządzie z pracą naukową. – Gratuluję i mam nadzieję, że będzie Pan wzorem dla wielu pokoleń polskich prawników – mówiła Alicja Wosik.
Laudację na cześć Jubilata wygłosił prof. Andrzej Zoll, wykładowca WSPiA były Rzecznik Praw Obywatelskich, a prywatnie przyjaciel Zbigniewa Ćwiąkalskiego. – To ogromna satysfakcja móc przedstawić dorobek Pana Profesora – mówił były Rzecznik Praw Obywatelskich. – Prof. Ćwiąkalskiego poznałem wiele lat temu na boisku podczas meczu piłki nożnej. Ja grałem wtedy w drużynie asystentów, a prof. Ćwiąkalski w drużynie studentów. Ta znajomość trwa bez przerwy już kilkadziesiąt lat – wspominał prof. Andrzej Zoll. W mowie pochwalnej na cześć Jubilata przypomniał, że Zbigniew Ćwiąkalski urodził się w Łańcucie w rodzinie z tradycjami prawniczymi. – Po studiach został asystentem w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez lata pracy przygotował wiele wspaniałych publikacje i artykułów, które poparte są wiedzą praktyczną. Oprócz prawa karnego zajmował się również prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Dodatkowo przez wiele lat łączył działalność naukową z działalnością w sferze publicznej. Gratuluję Ci i życzę wielu kolejnych sukcesów zawodowych – mówił prof. Andrzej Zoll.
Jestem wzruszony i onieśmielony
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski w czasie uroczystości nie krył wzruszenia. – Czuję się onieśmielony, ponieważ jest to pierwsza taka uroczystość w moim życiu. Jest to wyjątkowy jubileusz, bo odbywa się w moim rodzinnym mieście. Tu chodziłem do przedszkola i szkoły podstawowej. Skończyłem Liceum i z tego miasta wyjechałem na studia do Krakowa. Przez całe życie starałem się jednak tu wracać, pamiętać o tym mieście i pomagać w jego rozwijaniu – mówił w czasie uroczystości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Jubilat wspominał również swoją współpracę z Wyższą Szkołą Prawa i Administracji oraz znajomość z Rektorem Uczelni. – Bardzo podziwiam prof. Jerzego Posłusznego za to, że potrafił stworzyć tak wspaniałą i prężnie rozwijającą się uczelnię. Podziwiam go też za sposób, w jaki realizuje swoje pomysły – tłumaczył prof. Zbigniew Ćwiąkalski.
Jubileusz 40-lecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz 15-letniego okresu pracy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji zakończył koncert Atsuko Ogawy, japońskiej pianistki od kilku lat mieszkającej w Przemyślu.
W uroczystości w Zamku w Łańcucie uczestniczyli m.in. Elżbieta Łukacijewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego, podkarpaccy parlamentarzyści: Krystyna Skowrońska i Kazimierz Gołojuch oraz Teresa Kubas-Hull - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Alicja Wosik - Wicewojewoda Podkarpacki, Mirosław Karapyta - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Stanisław Sieńko - Zastępca Prezydenta miasta Rzeszowa, Andrzej Dec - Przewodniczący Rady miasta Rzeszowa. Wśród zaproszonych gości byli również Adam Krzysztoń - Starosta Łańcucki, Stanisław Gwizdak - Burmistrz Łańcuta oraz Anna Habało - szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, dr Zbigniew Niezgoda - wykładowca WSPiA i Doradca Ministra Sprawiedliwości, Chris Ausdenmoore - Wicekonsul USA w Polsce oraz przedstawiciele środowiska prawniczego z Podkarpacia.
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski
Urodził się w Łańcucie. W latach 2007–2009 był Ministrem Sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i wykładowcą akademickim. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie oraz studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem Katedry Prawa Karnego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz pracownikiem Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.