Aktualności
Kolejny panel dyskusyjny z pracodawcami
2012-04-03
Różne koncepcje zarządzania i funkcjonowania firmy to temat kolejnego spotkania studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z pracodawcami z regionu. Panel dyskusyjny z przedstawicielami międzynarodowych korporacji z Podkarpacia oraz Agencji Rozwoju Przemysłu odbył się 24 i 25 marca. Zajęcia organizowane są w ramach dofinansowanego z Unii Europejskiej programu „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu”.
Ciekawa dyskusja
Różne koncepcje zarządzania i funkcjonowania firmy to temat kolejnego spotkania studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z pracodawcami z regionu. Panel dyskusyjny z przedstawicielami międzynarodowych korporacji z Podkarpacia oraz Agencji Rozwoju Przemysłu odbył się 24 i 25 marca. Zajęcia organizowane są w ramach dofinansowanego z Unii Europejskiej programu „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu”.
W Panelach dyskusyjnych z pracodawcami biorą udział studenci uczestniczący w projekcie „Dyplom WSPiA przepustka do biznesu”. Spotykają się z nimi: Andrzej Szortyka – Członek Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, Tadeusz Pietrasz – Prezesem Zarządu ICN Polfa Rzeszów oraz dr Leszek Piczak – Dyrektor Zakładów Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A.
Podczas ostatniego spotkania paneliści przedstawili studentom 3 różne koncepcje zarządzania i funkcjonowania firmy. Tadeusz Pietrasz, Prezes Zarządu ICN Polfa Rzeszów – opowiadał studentom – jak zmieniała się struktura zarządzanego przez niego przedsiębiorstwa, na przestrzeni ostatnich lat. – ICN Polfa Rzeszów dawniej była firmą państwową, którą kierowałem jako Prezes Zarządu wraz z Zarządem - mówił Tadeusz Pietrasz. Dodał, że struktura zarządzania zmieniła się po 1998 roku, kiedy przedsiębiorstwo zostało zakupione przez amerykańska korporację farmaceutyczna. W czasie spotkania starał się przedstawić swoje obowiązki jako dyrektora pięciu zakładów w Europie, którymi obecnie zarządza. Wskazywał również różnice pomiędzy zarządzaniem lokalną firmą a korporacją o zasięgu międzynarodowym. Studenci uczestniczący w projekcie „Dyplom WSPiA przepustka do biznesu” poznali również zasady podejmowania decyzji kluczowych dla firmy w Rzeszowie i dla całej korporacji.
Kolejnym uczestnikiem panelu, który opowiadał o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa na wolnym rynku, był Andrzej Szortyka, Członek Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. W czasie dyskusji mówił o sposobach zarządzania firmami, które podlegają ARP. – Agencja zarządza różnymi firmami. Są to zarówno spółki, w których jesteśmy większościowym udziałowcem. Są też takie, w których nasze udziały są dużo mniejsze – mówił Andrzej Szortyka. Dodał, że każda z tych firm wymaga innego podejścia i rozwiązywania innych problemów. W czasie dyskusji Członek Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu wspomniał również okres, kiedy był prezesem WSK PZL Mielec. – Uważam, że najlepsze, co mogło się przytrafić tej firmie, to przejęcie przez amerykański koncern Sikorsky Aircraft Corporation. Takie posunięcie miało same korzyści i pozwoliło mieleckim zakładom na szybki rozwój – dodał Andrzej Szkortyka. Według niego takie panele dyskusyjne z pracodawcami, czyli osobami, które znają praktyczną stronę prowadzenia biznesu w Polsce to niezbędny element kształcenia studentów na kierunkach takich jak Administracja. – Dzięki tym spotkaniom możemy pokazać młodym ludziom jak rozwijać i prowadzić własną ścieżką kariery oraz jakie problemy i korzyści wiążą się z zarządzaniem dużym przedsiębiorstwem – tłumaczy Andrzej Szortyka. Po raz kolejny tak jak pozostali paneliści podkreślał również rolę wykształcenia i wiedzy niezbędnej w kierowaniu firmą.
Ostatnim z uczestników dyskusji ze studentami WSPiA był dr Leszek Piczak, Dyrektor Zakładów Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A. W czasie spotkania przedstawił zagadnienia związane z funkcjonowaniem korporacji, której główny podmiot (ZM „Ropczyce”) jest spółką notowaną na Warszawskiej Giełdzie. Studenci mogli dowiedzieć się m.in. jak funkcjonuje korporacja, która ma zakłady na całym świecie m.in. w Chinach i na Ukrainie. W trakcie Panelu wywiązała się ożywiona dyskusja, w której uczestniczyli studenci oraz wykładowcy WSPiA. Większość pytań dotyczyła różnych obszarów działalności oraz funkcjonowania dużych międzynarodowych korporacji.
W drugim dniu (25.03) Andrzej Szortyka, Członek Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu; Tadeusz Pietrasz, Dyrektor ICN Polfa Rzeszów oraz dr Leszek Piczak, Dyrektor Zakładów Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A. opowiadali studentom m.in. o produktach wprowadzanych na rynek przez ich firmy oraz o rynkach zbytu, na jakie trafiają.
W panelach dyskusyjnych z podkarpackimi pracodawcami uczestniczy ponad 300 studentów WSPiA. Do końca roku akademickiego łącznie odbędzie się 30 godzin takich dyskusji. Na koniec uczestnicy otrzymają certyfikaty ukończenia zajęć. Udział studentów w panelach dyskusyjnych z pracodawcami jest jednym z warunków dostania się na praktyki zawodowe lub płatne staże w firmach z Podkarpacia.
„Dyplom WSPiA przepustką do biznesu”
Projekt „Dyplom WSPiA przepustką do biznesu” ma na celu dostosowanie planów studiów Uczelni do potrzeb rynku pracy. Chodzi o wzmocnienie współpracy między WSPiA a pracodawcami w zakresie praktycznych form kształcenia. W projekcie uczestniczą studenci kierunku „administracja” studiujący na trzech specjalnościach: zarządzanie zasobami ludzkimi, administrowanie firmą oraz finanse i rachunkowość. W programie mogą uczestniczyć również pozostali studenci WSPiA i absolwenci, bo część działań przeznaczona jest właśnie dla nich. Projektem przez najbliższe cztery lata objętych zostanie 2800 osób – co roku po 700. 120 spośród nich będzie kierowanych na płatne staże zawodowe. Realizacja wartego 6 mln zł projektu rozpoczęła się w styczniu 2011 roku i potrwa przez najbliższe 4 lata aż do 2015 roku.
Partnerem projektu jest Izba Przemysłowo-Handlowa w Rzeszowie.