Aktualności
Zmiany w prawie budowlanym są konieczne
2012-04-27
23 kwietnia 2012 roku w Wyższej Szkole Prawa i Administracji rozpoczęły się ogólnopolskie konsultacje w sprawie założeń do projektu nowego prawa budowlanego. W dyskusji uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli samorządów oraz instytucji budowlanych z województwa podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Regionalna konferencja konsultacyjna na temat „Założeń do ustawy Kodeks budowlany” w WSPiA była pierwszą taką konferencją w Polsce. Kolejne spotkania odbędą się Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie.
Pierwsze takie konsultacje społeczne
23 kwietnia 2012 roku w Wyższej Szkole Prawa i Administracji rozpoczęły się ogólnopolskie konsultacje w sprawie założeń do projektu nowego prawa budowlanego. W dyskusji uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli samorządów oraz instytucji budowlanych z województwa podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Regionalna konferencja konsultacyjna na temat „Założeń do ustawy Kodeks budowlany” w WSPiA była pierwszą taką konferencją w Polsce. Kolejne spotkania odbędą się Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie.
Podczas konferencji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji po raz pierwszy zaprezentowano założenia do projektu nowego prawa budowlanego. Głównym celem przygotowywanych zmian jest zmniejszenie biurokracji i ułatwienie załatwiania formalności budowlanych.
Witając uczestników konferencji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA powiedział, że rozpoczęcie dyskusji w takim gronie pokazuje jak duże znaczenie mają zmiany w prawie budowlanym. – Jest dziś z nami Pan Janusz Żbik, podsekretarz stanu w MTBiGM, przewodniczący Zespołu ds. projektu założeń do ustawy Kodeks budowlany, Zbigniew Rynasiewicz, przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmu RP oraz prof. Zygmunt Niewiadomski, przewodniczący Rady Opiniodawczo-Doradczej Ministra TBiGM ds. projektu założeń do ustawy Kodeks budowlany, wykładowca WSPiA. Są też przedstawiciele świata nauki. Najważniejsze jest jednak to, że w konferencji uczestniczą przedstawiciele samorządów oraz firm i instytucji budowlanych. Państwa głos w tej dyskusji jest niezwykle ważny, bo to państwo, na co dzień borykacie się z przepisami prawa budowlanego. Myślę, że taka forma konsultacji społecznych może być gwarancją, iż ministerialny projekt będzie bardzo dobrze przygotowany – powiedział prof. Jerzy Posłuszny. Dodał, że Wyższa Szkoła Prawa i Administracji już w ubiegłym roku wydała w czasopiśmie Administracja tezy do projektu zmian w kodeksie budowlanym autorstwa zespołu kierowanego przez prof. Zygmunta Niewiadomskiego (wykładowcę WSPiA). – Była to publikacja, która dała początek dyskusji nad założeniami do kodeksu budowlanego. Na tym nie koniec nasza uczelnia chce aktywnie włączyć się w podkarpackie konsultacje nt. zmian tych przepisów. Już w najbliższym czasie będziemy chcieli zaprosić osoby zainteresowane zmianami w prawie budowlanym do udziału w Podkarpackim Forum Myśli Prawniczej. Będzie to kontynuacja dzisiejszej dyskusji. Podczas posiedzenia Forum będą mogli Państwo podyskutować z prof. Niewiadomskim oraz przekazać mu swoje propozycje zmian. Wszystkie te sugestie zostaną przekazane później ustawodawcy – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.
Przygotowywany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej projekt zakłada m.in. że wiele inwestycji będzie można rozpocząć bez pozwolenia. Potrzebne będzie jedynie zgłoszenie u starosty. – Nad tymi propozycjami pracujemy w ministerstwie od kilku miesięcy – tłumaczył podczas konferencji Janusz Żbik, podsekretarz stanu w MTBiGM. Są one konieczne i bardzo potrzebne. Dodał również że uczestnicy konferencji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji jako pierwsi w Polsce zapoznali się z ministerialnymi propozycjami zmian w prawie budowlanym. Według Ministra Janusza Żbika zmiany, które należy wprowadzić będą dotyczyć nie tylko prawa budowlanego. – Będziemy pracować również nad uproszczeniem innych przepisów związanych z inwestycjami – mówił podsekretarz stanu w MTBiGM.
W Regionalnej konferencji konsultacyjnej na temat Założeń do ustawy Kodeks budowlany uczestniczyli m.in. Posłowie, Senatorowie, przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich z Podkarpacia, Małopolski, Świętokrzyskiego i Lubelskiego oraz przedstawiciele władz Rzeszowa, Krakowa, Kielc i Lublina. Do udziału w dyskusji zaproszono również wójtów, prezydentów i burmistrzów miast oraz starostów i pracowników urzędów gmin i starostw z woj. Podkarpackiego. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele organizacji i samorządów zawodowych urbanistów, architektów, inżynierów budownictwa oraz środowisko naukowe, inwestorzy i dziennikarze.
W czasie dyskusji zgłaszali wiele uwag, zastrzeżeń oraz propozycji, które powinny znaleźć się w przygotowywanym przez Ministerstwo projekcie zmian w prawie budowlanym. Zgadzali się z tym że procedury muszą być znacznie uproszczone. Równocześnie uczestnicy konferencji uważają, że konsultacje powinny być organizowane częściej, ponieważ problemów do rozwiązania jest wiele.
Wśród założeń do ustawy Kodeks budowlany znalazły się np. propozycje zmniejszenia z 378 do 100 liczby powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Według założeń projektu większość inwestycji miałaby kończyć się jedynie zawiadomieniem do nadzoru budowlanego.
Konferencja konsultacyjna na temat Założeń do ustawy Kodeks budowlany, która odbyła się w Wyższej Szkole Prawa i Administracji była pierwsza z cyklu takich konferencji w Polsce. Kolejne zostaną zorganizowane w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie.