Aktualności
Bezpieczeństwo w Unii Europejskiej
2012-05-07
Jakie badania rozwojowe dla polepszenia bezpieczeństwa wewnętrznego prowadzi się w Unii Europejskiej oraz jakie są unijne źródła finansowania projektów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa- to tylko niektóre tematy piątkowego (27.04) spotkania z ciekawym człowiekiem w WSPiA. Gościem studentów kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” był tym razem Sebastian Serwiak przedstawiciel Polski w Komisji Europejskiej ds. badań nad bezpieczeństwem. Było to kolejne spotkanie mające na celu przedstawienie żakom specyfiki zawodów, w których będą mogli w przyszłości pracować.
Przydatne informacje
Jakie badania rozwojowe dla polepszenia bezpieczeństwa wewnętrznego prowadzi się w Unii Europejskiej oraz jakie są unijne źródła finansowania projektów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa - to tylko niektóre tematy piątkowego (27.04) spotkania z ciekawym człowiekiem w WSPiA. Gościem studentów kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” był tym razem Sebastian Serwiak przedstawiciel Polski w Komisji Europejskiej ds. badań nad bezpieczeństwem. Było to kolejne spotkanie mające na celu przedstawienie żakom specyfiki zawodów, w których będą mogli w przyszłości pracować.
Sebastian Serwiak to przedstawiciel Polski w Komisji Europejskiej ds. badań nad bezpieczeństwem oraz przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W czasie ostatniego spotkania z ciekawym człowiekiem studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji dowiedzieli się m.in. jakie są unijne źródła finansowania projektów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.
Przedstawiciel Polski w Komisji Europejskiej ds. badań nad bezpieczeństwem opowiadał studentom również o konkretnych przykładach badań technologicznych finansowanych przez UE. Kraje UE opracowały m.in. nowoczesne samoloty bezzałogowe, narzędzia internetowe do walki z cyberprzestępczością, czy kamery termowizyjne, które po przyłożeniu do ściany budynku pozwalają służbom zdobyć wiedzę na temat tego, jak rozmieszczeni są przestępcy wewnątrz budynku. Projekty badawcze prowadzone są za pieniądze Unii przez konsorcja naukowo-badawcze, czyli firmy prywatne i uczelnie wyższe, a także z udziałem końcowych beneficjentów – czyli przedstawicieli służb bezpieczeństwa i porządku publicznego. Polska bardzo sprawnie pozyskuje fundusze na badania nad bezpieczeństwem, opracowała m.in. prototyp nowoczesnego urządzenia wspomagającego ochronę granicy, oraz urządzenie, które przekształca mowę na słowo pisane (do wykorzystania m.in. w trakcie przesłuchań, czy rozpraw sądowych).
Podczas wystąpienia Sebastian Serwiak zwracał także uwagę na dyskusję na temat ochrony praw człowieka i częste kontrowersje, jakie towarzyszą tego rodzaju pracom badawczym. Podkreślał, że prowadzenie badań nad bezpieczeństwem, które tworzą nowoczesne technologie i narzędzia do skuteczniejszej walki z przestępczością są bardzo potrzebne, przy czym przed ostateczną implementacją wynalazku, oczywistym jest, że należy stworzyć odpowiednie ramy prawne, gwarantujące ochronę praw człowieka.
Specjalne zajęcia dla studentów WSPiA
Wykłady monograficzne przedstawicieli profesji związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym są organizowane dla naszych studentów, co dwa tygodnie. Celem spotkań jest przedstawienie żakom specyfiki zawodów, w których będą mogli w przyszłości pracować. W czasie wykładów zaproszeni goście opowiadają m.in. o tym, jakie warunki należy spełnić, aby zostać przyjętym do pracy w danej instytucji zajmującej się bezpieczeństwem wewnętrznym oraz z jakimi wyzwaniami i obowiązkami wiąże się praca w danym zawodzie.