Aktualności
Uczelni niepubliczne w Polsce są dyskryminowane
2012-06-22
15 czerwca 2012 roku Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odwiedził Prof. Leszek Balcerowicz, były prezes Narodowego Banku Polskiego obecnie Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. W czasie pobytu w WSPiA prof. Leszek Balcerowicz udzielił również wywiadu gazecie studenckiej „eSeMeS”. Mówił w nim m.in. o dyskryminacji uczelni niepublicznych w Polsce, nowej ustawie emerytalnej i strefie Euro. Rozmawiała z nim Joanna Pełdiak.
Młodzi ludzie nie mają się czego obawiać
15 czerwca 2012 roku Wyższą Szkołę Prawa i Administracji odwiedził Prof. Leszek Balcerowicz, były prezes Narodowego Banku Polskiego obecnie Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. W czasie pobytu w WSPiA prof. Leszek Balcerowicz udzielił również wywiadu gazecie studenckiej „eSeMeS”. Mówił w nim m.in. o dyskryminacji uczelni niepublicznych w Polsce, nowej ustawie emerytalnej i strefie Euro. Rozmawiała z nim Joanna Pełdiak.
Na zdjęciu: Joanna Pełdiak, dziennikarka gazety „eSeMeS” z prof. Leszkiem Balcerowiczem.
Spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem odbyło się w Auli Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Profesor wygłosił wykład na temat: „Stan finansów publicznych, stabilność makroekonomiczna, wzrost gospodarki. Co dalej z Euro?”. Oprócz studentów uczestniczyli w nim naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy oraz uczniowie szkół ekonomicznych z regionu. Była to druga wizyta prof. Leszka Balcerowicza w WSPiA.
Rozmowa z Prof. Leszkiem Balcerowiczem, byłym prezesem Narodowego Banku Polskiego obecnie Przewodniczącym Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Joanna Pełdiak:Jest Pan u Nas drugi raz. Jak Panu się podoba nasz Kampus, który od ostatniej wizyty w 2004 roku bardzo się zmienił?
Prof. Leszek Balcerowicz: Pierwsze wrażenie bardzo dobre, ale niestety nie miałem jeszcze okazji, aby dokładniej zwiedzić kampusu ze względu na opóźnienia, które wystąpiły w drodze z lotniska. Nie chciałem się bardzo spóźnić na spotkanie ze studentami i kadrą.
J.P.: Czy według Pana w Polsce możliwe są takie zmiany w prawie, które pozwolą na dofinansowywanie z budżetu studiów na dobrych uczelniach niepublicznych? Obecnie Państwo dyskryminuje takie uczelnie, które często są lepsze i tańsze niż uczelnie publiczne? W jaki sposób można rozwiązać tą sprawę?
L.B.: Trzeba nazywać rzeczy po imieniu - mamy rzeczywiście do czynienia z dyskryminacją, z którą należy zerwać. Dyskryminowanie ze względu na formę własności nie powinno mieć miejsca i warto sprawdzić czy ta dyskryminacja nie narusza zasad zawartych w Konstytucji. Moim zdaniem, jest to dyskryminacja, jeżeli pieniądze budżetowe przeznaczone na studia stacjonarne trafiają tylko do uczelni publicznych. One powinny trafić do każdej dobrej uczelni niezależnie od formy własności. Żeby do tego dojść, należy bardziej się zmobilizować, ponieważ nie ma tak, że przez samo wypowiedzenie życzenia zostanie ono spełnione. Zachęcam do większej mobilizacji, ponieważ uważam, że szkoły niepubliczne mają podstawy do sprzeciwiania się dyskryminowaniu przez państwo.
J.P.: Czy studenci (młodzi ludzie) wkraczający dopiero na rynek pracy powinni obawiać się nowej ustawy emerytalnej i podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego?
L.B.: Nie ma podstaw do obaw. Czy student od razu chciałby po ukończeniu studiów przejść na emeryturę, zanim zacznie pracować?! Stosunek do życia nie powinien koncentrować się na obawach i młodzi ludzie tacy nie są. Należy więc zerwać z tą retoryką.
J.P.: Co radziłby Pan młodym ludziom, którzy chcą np. rozkręcić własny biznes? W jaki sposób pozyskiwać środki na działalność? Czego unikać?
L.B.: Ogólnie rzecz ujmując, zachęcam aby dokładnie sprawdzić, jakie są źródła finansowania – nie ograniczając się tylko do banków w Polsce. Istnieją też inne fundusze, a także tzw. anioły biznesu. Drugim warunkiem jest posiadanie sensownego projektu, który miałby być zrealizowany. Mamy przykłady młodych ludzi sukcesu, ale dlaczego tylko w Stanach Zjednoczonych mają się pojawiać miliarderzy jak Mark Zuckerberg, twórca Facebook’a. Dlaczego nie w Polsce? Jest sporo młodych ludzi, którzy mogą osiągnąć sukces. Po to wprowadziliśmy gospodarkę rynkową, aby dać szansę przedsiębiorcom w różnym wieku, także młodym.
J.P.: Polska a Strefa Euro. Czy powinniśmy usilnie starać się przyjąć europejską walutę? Czy w obecnych czasach dążenie do tego jest dobrym pomysłem?
L.B.: Polska ma bardzo prostą sytuację – w naszym interesie leży przeprowadzanie reform, dzięki którym sytuacja w finansach publicznych będzie się trwale poprawiała, a gospodarka będzie mocniejsza. Jeżeli przeprowadzimy te reformy to będzie to korzystne dla nas niezależnie od tego, kiedy wejdziemy do strefy euro. Róbmy to, co dla nas w Polsce jest najważniejsze – reformy, dzięki którym nastąpi zwiększanie zatrudnienia, poprawa warunków funkcjonowania firm, po to, aby mogły utworzyć więcej miejsc pracy itd. Żeby do tego doszło, ludzie muszą bardziej zaangażować się w prorozwojowe grupy nacisku i naciskać na partie polityczne.
Prof. Leszek Balcerowicz
Prof. Leszek Balcerowicz to wybitny polski ekonomista i polityk. Był wicepremierem i ministrem finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jerzego Buzka oraz poseł na Sejm III kadencji. W latach 2001–2007 prezes Narodowego Banku Polskiego. Obecnie prof. Leszek Balcerowicz jest Przewodniczącym Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.